, czwartek 29 luty 2024
Definicja bohatera
Darek Jedzok jest felietonistą. fot. ARC Dodaj do Facebook

Definicja bohatera

DAREK JEDZOK
Zaolziacy - jako mieszkańcy pogranicza - mają wyjątkową sposobność po temu, by obserwować i porównywać tradycje kulturowe i historyczne dwóch państw, które różnią się od siebie jak ogień i woda. W ciągu ostatnich miesięcy najbardziej rzuca mi się w oczy diametralnie odmienna narodowa definicja bohatera.
Polski bohater musi być męczennikiem, musi wybuchnąć jak fajerwerki w spektakularnej przegranej. Dlatego dzieci w szkole uczą się o wszystkich fenomenalnie nieudanych powstaniach przepełnionych krwawymi poświęceniami, które poszły na marne. Od powstania listopadowego po warszawskie - czym bardziej sromotna porażka, tym lepiej.

Na mocy tej żelaznej logiki nikt nie wspomina o dwóch powstaniach wielkopolskich - prawdopodobnie właśnie z tego powodu, że chodziło o jedyne zrywy powstańcze zakończone pełnym sukcesem. A jak wpasować glorię i triumf w szablon bohatera-cierpiętnika?

Najbardziej boli mnie w tym wszystkim wbijanie tej zakrwawionej kliszy w główki małych berbeci. Oburzamy się oglądając afrykańskie dzieci uczące się, jak patroszyć bagnetem przeciwnika, a sami osławiamy pomnik jedenastoletniego żołnierza z karabinem maszynowym.

Ostatnio dziką dyskusję wywołał projekt szkoły w Będzinie – uczniowie odegrają realistyczną inscenizację likwidacji miejscowego getta. Nauczyciele przygotowali już żółte opaski, niemieckie mundury i karabiny. Cieszę się na kolejne inscenizacje - palenia Żydów w Oświęcimiu oraz rzezi Wołyńskiej.

Południowi sąsiedzi serwują Polakom odwrotny biegun do ich festynu męki i zagłady. Czeski bohater musi być sprytny, giętki i szczwany - Czesi nie radzą sobie z cierpieniem, dla nich walka o wolność musi być albo wygodna, albo rozrywkowa i właśnie według tego klucza dobierają swoich bohaterów. Tę bogatą szwejkowską tradycję świetnie wyraża Cimrmanowski cytat "możesz się ugiąć, byle byś się potem wyprostował". Wroga można wyśmiać – najlepiej prosto w plecy.

Kilka tygodni temu ucichnął na jakiś czas temat braci Mašínów, którzy w latach 50. w awanturniczy sposób przedarli się przez granice socjalistycznej Czechosłowacji. Słowo "partyzantka" należy tutaj traktować z dużym przymrużeniem oka, ponieważ polegała ona przeważnie na grabieży pieniędzy i amunicji oraz podpalaniu stogów siana. W dodatku grupa braci Mašínów ma na swoim koncie niechlubne morderstwo pewnego funkcjonariusza, któremu poderżnęli gardło pomimo tego, że był on nieprzytomny i związany.

I tutaj, miły Zaolziaku, masz dwie możliwości : czy wybrać model świętujący krwawe ofiary i krucjaty dziecięce, czy też inny - stawiający na piedestale cwaniaczków lub bezdyskusyjnych zbrodniarzy wojennych. Którą opcję wybierasz?

www.blog.jedzok.com
Komentarze: (51)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

My też mamy urzędowego bohatera cwaniaka - Bolka. Najpierw ugiął się współpracując za kasę z SB. Następnie podniósł się współtworząc z żoną i potomstwem pierwszy NSZZ (tak przynajmniej opowiadał w wywiadzie dla pewnej portugalskiej gazety). Dzięki Bolkowi udał się Tuskowi tylko jeden, ale niewątpliwy cud: premier zrobił z "Bolka" mędrca.

taplamy się w przeszłości, cierpimy na miliony i upamiętniamy klęski, teraźniejszość spływa nam między palcami i plany na przyszłość jest minimalistyczny, byle przetrwać... smutne to ale takie polskie

Historia - świadek czasu, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.

skuteczne pranie mózgów, albo tzw.lasowanie ...
zbiorowa negatywna psychoza, jak za czasów nazistowskich !

Postawienie na nogi reprezentacji Polski w piłce kopanej. Jaki rząd - takie wyniki. No i te Orliki - wielu "kolesi" tuska i komora na tym zrobiło interes.

trochę powierzchowne i zbyt uogólniające nasze narody, ale i tak lepiej niż zazwyczaj ;]

Poo I wojnie światowej Józef Piłsudski powiedział, że gdyby miał tylu legionistów, co zgłosiło się po wojnie, to by zbudował całą armię. Po II wojnie światowej było podobnie, gdyby wówczas spisać wszystkich kombatantów, to ich liczba byłaby dwukrotnie wyższa niż rzeczywista ilość żołnierzy. Dlaczego tak się działo? Bo opłacało się być kombatantem. A można powiedzieć, że okres PRL bardziej był przyjazny tym fałszywym niż prawdziwym, wystarczyły ubeckie papiery, bądź butelka wódki. Szacuje się, że minimum 30 procent kombatantów było oszustami.

w USA by nie przeszedł!

?

?

Nad Wełtawą politycy i komentatorzy kłócą się o to, jak bardzo bezsensowna jest ustawa o odnawialnych źródłach energii, która zmieniła Czechy w raj dla właścicieli elektrowni słonecznych.

Dzięki uchwalonej pięć lat temu ustawie o odnawialnych źródłach energii gwarantowana przez państwo cena wykupu energii z czeskich elektrowni słonecznych została usankcjonowana prawnie, przez co stała się najwyższa w Europie. - Cena wykupu energii z elektrowni słonecznych jest dziś dziesięciokrotnie wyższa niż cena rynkowa - przyznaje Blahoslav Nemeczek, wiceprzewodniczący Urzędu Regulacji Energetyki.

A Przedolziacy to nie mieszkańcy pogranicza?

Wszędzie są nawiedzeni gotowi dać się zabić i cwaniaczki. Polacy obecnie nie są w większości romantykami, dominuje właśnie cwaniactwo i niechęć do romantycznych powstań. Natomiast Czesi kręcą więcej filmów wojennych niż Polacy i chwalą się udziałem wojsk czeskich w Tobruku, bitwie o Anglię, Praskim Powstaniu. Bardziej niż Polacy chwalą wojnę

Dramatem naszych czasów jest to, że głupota zabrała się do myślenia

a to jest już niebezpieczne i nie takie śmieszne !

Zaolziańscy Polacy o ogólnie ciekawy gatunek, rzadki i płochliwy, ciężki w badaniach. A wywód słuszny. Dość tak.

Pisać każdy może...

Dlaczego w Polsce jedynym modelem bohatera jest ten tragiczny? Sądzę, że winna jest tu martyrologia, czerpiąca swoje źródła w romantycznej figurze Polski jako tzw. "mesjasza narodów". Podobnie jak Chrystus na krzyżu, trak i każdy polski bohater powinien oddać życie na "wyższe wartości". Nie da się ukryć, że mocny wpływ na taką postawę ma katolicki rytualizm, cechujący się większym przywiązaniem do gestów niż ich racjonalnej sensowności. Dlatego też lepiej ginąć w tragicznych pozach, niż walczyć sprytem i rozumem.

pisz jacy to "kolesie" i jakie powiązania mają z rządem, np.: Tuskiem i Komorowski. Jeżeli piszesz prawdę, to napiszesz o konkretach, jeżeli kłamiesz to nie podasz żadnych nazwisk ani powiązań. Jesteś wtedy tylko zwykła plotkarką.

Postawienie na nogi reprezentacji Polski w piłce kopanej. Jaki rząd - takie wyniki. No i te Orliki - wielu "kolesi" tuska i komora na tym zrobiło interes

napisz nazwiska tych "kolesi", czekam:-)

Jak masz czas to se czekaj. Tak jak ja czekam na spełnienie "cudów" tuska

Nie dziwota że Czeskie powstanie trwało krócej niż film o powstaniu!

Aktualny dług publiczny Polski wynosi 738 mld zł.

będziemy KILOFAMI

charakterystyka "mentalności narodowej" Polaków i Czechów powierzchowna i obiegowa - w sumie tekst słaby

Nie w Polsce!!!!!!!. Według brytyjskiego Centre for Retail Research, dzieje się tak w Czechach... W ubiegłym roku rabusie wynieśli z tamtejszych sklepów towary za 9,8 mld koron (374 mln euro). Złodzieje najwięcej wynoszą ze sklepów z modą i żywnością (alkohol, słodycze, kawa instant). Ze sklepów Albert wynosi się przyrządy do golenia, kosmetyki, próbowano kraść nawet telewizory plazmowe. Okradane są księgarnie, szczególnie z komiksów (co wskazuje na młode pokolenie złoczyńców). To chyba bardzo zła wiadomość dla polskich malkontentów, którzy uwielbiają obsrywać swoich rodaków.

Wynoszą Cyganie a nie Czesi

Polacy też tak wynoszą, już słyszałem kilku jak się 'chwalili' takimi 'promocjami' w czeskich samoobsługowych marketach...

Wyższość PiS nad Platformą Obywatelską polega na tym, że jesteśmy partią zasad, która myśli o Polsce w kategoriach narodowych i patriotycznych, a o Polakach przez pryzmat dobra wspólnego. Prezes PiS nigdy nie skłamał, nigdy nikogo nie obraził, zawsze cechuje się najwyższą kulturą osobistą, wobec nikogo nie był niegrzeczny. Jego przeciwnicy są całkowicie pozbawieni kultury, są prymitywnymi chamami . PiS to swoisty ruch społeczny, który porusza ludzkie serca, a oni są oszustami. My mówimy prawdę, choćby była bolesna i dla nas samych przykra, oni kłamią w żywe oczy, nam zarzucając kłamstwo. My staramy się zachowywać przyzwoicie, oni są brutalni i bezwzględni, nam zarzucając bezwzględność. To wszystko powoduje, że PiS wiernie popierają ludzie myślący, a PO ci wyborcy, za których myślą TVN 24 i "Gazeta Wyborcza".

Oczywiscie - pan prezes nigdy nie sklamal i nie byl zadny wladzy. Ciekawe, jak pogodzic to z jego stanowczymi zapewnieniami, ze nie bedzie premierem, jezeli jego brat zostanie prezydentem ;)

Wtdać czytają to same pisiory i nie kumają co felietonista(w bardzo słabym feletonie) napisał

PIS to partia wodzowska, kierowana w dyktatorskim stylu, którego manipulatorski charakter napawa odrazą. To czystej wody awanturnictwo polityczne, teraz wokół bossa skupiają się radykałowie, ludzie umiarkowani, choćby bardzo zdolni,dostają "żółte kartki", bardzo dobrze diagnozuje życie polityczne Kazimierz Kutz, który, to co się dzieję teraz pod Pałacem Prezydenckim, spostrzega, jako zarzewie wojny domowej, marsz 2 tys. tłumu z pochodniami, na czele z wodzem Kaczyńskim, nie budzi dobrych skojarzeń, w przyszłości nie należy wykluczyć nawet dramatycznych incydentów...

Jak z poniższego wynika, powszechnie wiadomo że Platforma Obywatelska to ugrupowanie mające na celu jedno BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ - NAM I KOLESIOM. Czyli powiedzmy sobie szczerze> PO TO BANDA OSZUSTÓW I ZŁODZIEJI

Ty mnie tu Kutza nie cytuj, bo on podobnie jak Wajda to skompromitowany PUPIL KOMUNY

Te słowa nieopatrznie wypowiedziane przez człowieka któren sam ich nie stosuje, staną się kolejnym wołaniem "po próżnicy". Manipulacja polega na uporczywym powtarzaniu niezrozumiałych niekiedy nawet dla wypowiadającego słów, tez, opinii etc.etc.. Nie chodzi bowiem by coś zrozumieć. Nie chodzi bowiem by ktoś coś zrozumiał. Nie. Wmówić sobie i innym własne urojenia, ot cel wypowiedzi słynnej. Jak widać wielu "kupiło" tę retorykę. W takiej sytuacji "dawni" politycy PZPR-u zasługiwac będą na uznanie wielu. Było wszak wszem i wobec jasnym że "ręka podniesiona na władzę ludową..." itd.. Dziś żaden z "warszawskich" saloniarzy tak boi się powiedzieć. Czynić... ależ owszem... ludowi wszak nalezy się...

Wajda i Kutz, pupilami komuny, niepoważny jesteś - to znaczy w okresie socjalizmu miało nie powstać żadne dzieło literackie,filmowe muzyczne, itd?, kolejny facet obarczony obsesją "odgradzania się od zła", co jest neurotycznym symptomem wszelkiej maści fanatyzmów i totalitaryzmów

pomyliłeś manipulację, z węższym zjawiskiem (uciekł mi ten wyraz...), czyli ciągłym bombardowaniem tymi samymi hasłami propagandowymi - stosuje się tą metodę podczas przesłuchań, aktualna jest wciąż na masową skalę w Korei płn, w Niemczech faszystowskich, do perfekcji opanował ją Goebels - manipulacja, to szerokie pojęcie, Jarosław Kaczyński wykorzystuje fale populistycznych odczuć, podgrzewa atmosferę krótkowzrocznymi ale skutecznymi doraźnie skutecznymi doraźnie hasłami -to co aktualnie widzimy, to łabędzi śpiew tego człowieka, rozpoczęła się spirala coraz bardziej radykalnych działań... - chodzi o indoktrynację, której orężem są techniki manipulacyjne a celem wąskie interesy indywidualne wodza i grupowe, najbardziej lojalnych i oddanych oficerów /często miernych, biernych ale wiernych/, jak zauważył, podczas wczorajszej rozmowy z Tomaszem Lisem, Kazimierz Kutz - Kaczyński zbudował przęsło symbolicznej i psychologicznej przemocy Wawel>krzyż pod Pałacem Prezydenckim/miejsce przeklęte/,jak się będzie rozwijała dramaturgia tej wielkiej manipulacji trudno przewidzieć - z pewnością jednak w świat pójdą niekorzystne dla Polski sygnały o erupcji złowieszczych cech polskiego charakteru narodowego- na szczęście posiadamy też cechy dobre, pożyteczne,wspaniałe, jednak politycy uruchamiają najczęściej ciemną stronę ludzkiej natury...

Andrzej Wajda na przystanku Woodstock rzucił hasło: „Owsiak na prezydenta”, i dodał: – To jest piękne, że potraficie zaakceptować jedni drugich, bo bez tego nie ma wolności ani demokracji. Faryzeusz.

jak łatwo wycinkowo ocenić i potępić człowieka, szczególnie tzw "osobę publiczną" - każdy jest życie każdego z nas jest tak różnorodne, złożone i ciekawe, że można napisać spory tom a tu ktoś sobie coś ubzdura i generalizuje, ach...

każdy jest inny.../sorry/

no i dobrze Wajda powiedział do młodych...tamten, socjalistyczny czas również uznawał za przejściową konieczność, chociaż nie aprobował - jest bowiem mądrym i wrażliwym człowiekiem... zawsze trzeba znaleźć "złoty środek", skrajności nikogo jeszcze nie zbawiły,co innego stany graniczne, te są niezbędne - "od początku do końca" - narodziny, śmierć...

zagugluj "Migalski Kutz" zobaczysz jak Migalski przejechał po nim walcem kilka razy. Kutz to całkowicie zakręcony człowiek, który nie ma o niczym pojęcia.

ty to jednak niewiele rozumiesz ale przecież rozumu do głowy ci nie wleję - trzymaj się ciepło i analizuj wszystko po swojemu, to w końcu świat widziany twoimi oczyma i widzisz dokładnie tyle, ile masz zobaczyć...

Nie ma takiego mędrca, który by nie wyszedł na głupca.

zdarza się to szalonym joginom, udać trzeba głupca, ignoranta, żeby ukazać coś głupcowi albo użyć wyjątkowo zręcznych metod...

Głupiec jest jednak z czegoś zadowolony: zawsze jest zadowolony z siebie. — Napoleon Bonaparte

ale PO to złodziejsko- mafijna banda

głupota to ograniczenie postrzegania siebie i świata - cieszy cię uporczywie, pogardzasz, gdy ktoś cierpi na taki brak? - jaki pożytek ma twoja pozbawiona współczucia konstatacja?

"Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje" H. Heine

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama