, czwartek 20 czerwca 2024
Czy brak afer to sukces?
Wojciech Trzcionka jest redaktorem naczelnym Gazetycodziennej.pl. fot. Marta Trzcionka Dodaj do Facebook

Czy brak afer to sukces?

WOJCIECH TRZCIONKA
Nie dziwię się Bogdanowi Fickowi, że postanowił odejść. 12 lat na jednym stanowisku, w dzisiejszych zabieganych czasach, to szmat czasu. Człowiek wypala się i nawet nie wie kiedy. Dobrze, że burmistrz sam to zrozumiał. Dobrze dla niego, dobrze dla miasta. Nie ma nic gorszego, niż szef bez motywacji.
Dziwię się natomiast czemu innemu. Że za swoją główną porażkę z tych 12 lat Bogdan Ficek uznał tak błahy brak parkingu przy cmentarzu komunalnym, że nie udało się go wybudować. Ja porażek, bardziej spektakularnych, widzę więcej:
1. Upadek idei budowy mostu Francoisa Roche'a
2. Wypuszczenie z Cieszyna do Wrocławia festiwalu "Era Nowe Horyzonty"
3. Wypuszczenie z Cieszyna do Katowic festiwalu "Tauron Nowa Muzyka"
4. Brak "czegoś" (bo planów było wiele) w miejscu amfiteatru
5. Brak polityki promocyjnej miasta (czytaj: gdzie ci turyści?)

Dziwi mnie też to, czym burmistrz się szczyci. "Najbardziej zadowolony jestem z tego, że wspólnie z moimi zastępcami udało nam się poprowadzić miasto bez żadnych afer i przekrętów" - mówił burmistrz. Ja dostrzegam większe sukcesy burmistrza (pozyskanie sporych pieniędzy z Unii Europejskiej, zacieśnienie współpracy z Czechami, modernizację Zamku i Wzgórza Zamkowego, zaangażowanie w rozwój organizacji pozarządowych w mieście - w tym głównie w sferze społecznej), ale każdy ma prawo do swoich rankingów.

Na razie znamy nazwisko tylko jednego kandydata na schedę po Bogdanie Ficku - to jeden z jego głównych oponentów w radzie Olgierd Lizoń. W pierwszej chwili Lizoń pewnie ucieszył się, że stracił mocnego - jak by nie było - kontrkandydata. Po chwili jednak pewnie mina mu zrzedła. Dlaczego? Bo przy braku Ficka nie będzie w kogo bić w czasie kampanii, wszyscy kandydaci będą startowali z tego samego, niskiego poziomu, wszyscy będą musieli coś udowodnić. No chyba, że wystartuje któryś z zastępców obecnego burmistrza.

Oj, czy z Fickiem, czy bez Ficka, zapowiada się ciekawa jesień.
Komentarze: (165)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Właściciel Gazety Codziennej p. W.T. konsekwentnie zwalczał Ficka przez 12 lat. Teraz na koniec też mu dokłada.

Zastępcy Ficka tez nic nowego nie pokażą. Co mogą pokazać innego niż ich poprzedni pryncypał ?

Myślę ,ze WT nie dokłada BF. Analizuje Jego upływającą kadencję i Jego wypowiedzi. Z ich krytyką tyrudno się nie zgodzić. Ja bym dołożył i tę ,w ktorej pytany czy zamierza kandydować do parlamentu stwierdza ,że ..."czuję obrzydzenie do tego typu pracy..." mimo to zamierza kandydować do RM- ,ktora nie jest niczym innym jak formą gminnego parlamentu. Do daje obraz mentalności człowieka, ktory mimo 12 letniej kadencji nie dojrzał do roli jaką mu przyszło wykonywać. Pewnie gdyby nie nick, nie podawał by mi reki za krytykę jego osoby jak to ma miejsce w obecnej RM i innych postaci naszego miasta, ktore się na nią odważyly. A mówią ,że prawdziwa cnota krytyk się nie boi. Pewnie i Pan WT już nigdy nie dostąpi uścisku dłoni bf. Cala pryjemność po naszej stronie.

Dobrze, że p.W.T. rozpoczyna kampanię bo wybór burmistrza to dla nas ważna sprawa. Autor wymienia dwóch konkurentów byłego burmistrza i p.Lizonia.
Pamiętam poprzednie wybory, gdzie na ogromnym bilbordzie obok PKS-u pół roku wcześniej ktoś infomował o pomcy biednym. Nie mogłem tego zrozumieć bo koszty tej reklamy były ogromne a żaden rozsądny człowiek nie da złotówki na biednych gdy widzi takie oszustwo. Dopiero podczas wyborów dowiedziałem się, ze nazwisko na bilbordzie to kandydat na burmistrza p.Lizoń.
Po wyborach ani razu nie słyszałem i widziałem działalności charytatywnej p.Liyonia.

Był to chyba pierwszy przypadek w Polsce aby takimi metodami walczyc.

Warto zobaczyć kim jest pan Lizoń. Ja od wielu lat jako inwestor gieldowy miałem z przerażeniem okazję dowiedzieć się, że jest osobą zarządzającą w spółce Bytom. Jak sobie przypomnę działania zarządu tej firmy to strach się bać.
Panie W.T. prawdziwym problemem dla Cieszyna to kandydatury ala p.Lizoń. Od 20 lat w tym kraju jedynym problemem jest jak się nachapać, a ze świecą znaleść człowieka, który za dobrą pensję wykonuje swoje obowiązki.

Pan Trzcionka pod różnymi nickami sam się popiera...żałosne!

Ficek mi nie brat nie swat.Jednak należy popatrzeć uczciwie na wygląd Cieszyna z przed 12 lat, a obecnie - chociażby ulice:Rynek, Limanowskiego, Regera w tzm Park Pokoju i wiele innych.Kanalizcja peryferyjnych dzielnic miasta.Ciekaw jestem co krytykanci obecnego burmistrza zrobili dla społeczeństwa Cieszyna.Podziel sie pan swoimi osiągnięciami panie Trzcionka. To samo dotyczy wielkiego radnego Lizonia-konkretnie co jest pana zasługą jako rednego.Wymienia pan p. Trzcionka porażki p burmistrza. Ale tak z ręką na sercu czy to tylko 'zasługa " p. Ficka.PANIE BURMISTRZU - GŁOWA DO GÓRY. MA PAN NIE TYLKO PRZECIWNIKÓW.

z miasta z wielkim potencjałem i dynamiką wzrostu zamienił się w "zamrożone" w czasie, ledwie wegetujące zombie, w miasto, z którego ucieka wszystko co wartościowe - to wystarczy, by mówić o porażce tej władzy. Utrzymywanie i rozbudowa w tym czasie w mieście potężnej sieci koteryjnych układów - zamków, mosirów itp., sowicie opłacanej z miejskiej kasy - to za mało by nazwać to sukcesem. Burmistrz, który 12 lat swej pracy ocenia w kategoriach jest czy nie jest parkingu przycmentarnego - w rzeczy samej nadaje się jedynie do zarządzania parkingiem.

jeśli jak niektórzy piszą, jesteś radnym - to bzdury, które wypisujesz by to potwierdzały; wyliczanie paru wyasfaltowanych ulic w morzy tych dziurawych, wspominanie kanalizacji Pogwizdowa, gdy całe centrum od lat tonie w gównie - jest śmiechu warte. A wymaganie od WT wykazaniami sie osiągnięciami w tym przypadku jest żałosne. Oceniamy BF a nie WT. A swoją drogą portal, na którym piszesz stworzył właśnie WT - bez całej ratuszowej machiny wsparcia i finansowania. Ratusz ma Wiadomości Ratuszowe, mdłego, śliskiego gluta. To jest pole porównań - WT nie asfaltuje ulic. Tam się też tak udzielasz jak w GC?...

Znam tylko z widzenia obecnego burmistrza (trochę misiowaty gość) lecz gdy widzę cwaniaka, który sprzeda mi kolumnę Zygmunta bo kolejny raz znalazł naiwnego to winę tylko siebie.
Wybór na burmistrza, przypomina mi odcinek z serialu Ranczo, gdzie prosta kobieta ma wybrać bank do złożenia b. dużej kasy(. Jak ktoś pamięta to jej syn ściągnął zdjęcia prezesów kilku banków. Wybrałą gościa, który przypominał jej stryja, który był dobrym człowiekiem choć pił.
I to jest chyba mój wybór.

panie Wojtku tęskni pan za aferami, zapraszamy do Wisły, właśnie w UM szaleje PIP, tak "fantastyczne" warunki burmistrz stwarza pracownikom... u nas jesień będzie burzliwa

daruj, ale PIP w urzędzie to nie jest żadna afera, a zwłaszcza z tych co BF mial na myśli. Walczcie o swoje prawo do ośmiu kaw i paczki papierosów dziennie, ale to nie to:)

zanim się wypowiesz, sprawdź

a gdzie ty przeczytałaś, że WT tęskni za aferami??... z tym PIP-em tez pewnie ci się pomieszało

a co mam sprawdzić???... Jak BF mówi, że nie było w Cieszynie afer, to myślisz, że mial na myśli warunki pracy w ratuszu???... Kobito, wypij kawę i na spacer

z tego co wiem, to w Cieszynie jednak masowo ludzie na zwolnienia nie poszli z powodu nerwicy, zresztą PIP to czubek góry lodowej, jeszcze ciekawiej wyszła kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej zarówno w WCK jak i UM, to w Wiśle np. przetarg na montaż lamp solarowych wygrała firma zajmująca się gastronomią...
a na spacer faktycznie mam zamiar się wybrać, wybitnie piękna dziś pogoda, trzeba korzystać

Może takie dyskusje będą pomocne gdy przyjdzie wybierać bo czym się kierować w wyborze?
Na pewno nie tym, że ktoś obieca - np.OFE wysoką emeryturę

Dobrym dla wyborcy jest poszukać w GOOGLE.
Np. dla kandydata O.Lizonia:
Radny co drugą sesję nieobecny WOT | 21.04.2008 (377)

Zobacz więcej >>
Blisko połowę z dotychczasowych sesji opuścił cieszyński radny, Olgierd Lizoń. Radny nie chce komentować swojej absencji, dziwiąc się, że w ogóle zajęliśmy się tym tematem.

Według naszych wyliczeń, z 11 ostatnich sesji, radny reprezentujący stowarzyszenie „Żyj godnie”, opuścił aż siedem posiedzeń.
– Nie wiem, skąd ma pan takie informacje – mówi w rozmowie z „Super-Nową” Olgierd Lizoń. Zapytaliśmy u źródła, a więc Wojciecha Brachaczka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Cieszynie. – Od początku kadencji odbyło się 20 sesji. Radny Lizoń opuścił dziewięć z nich. Raz powodem były względy zdrowotne, innym nie mógł przybyć z uwagi na sprawy zawodowe – wyjaśnia Wojciech Brachaczek.
Olgierd Lizoń, bardzo aktywny przed wyborami, kandydował także na burmistrza Cieszyna, gdzie uzyskał bardzo dobry wynik, ostatnio jest mniej widoczny. Lizoń nie chce jednak komentować swojej absencji (jakby nie było dziewięć opuszczonych sesji na 20 to sporo), dziwiąc się, że podjęliśmy taki temat.
– Co tutaj jest do komentowania? Wtedy, kiedy mnie nie było, to były istotne powody, że mnie nie było – odpowiada zagadkowo.
Cieszyńska Rada Miejska wypracowała zdrowy regulamin. Radny, który nie przychodzi na sesje, nie dostaje z tego tytułu diety. Jednak burmistrz Cieszyna, Bogdan Ficek, mówi, że pieniądze nie powinny mieć znaczenia, a radny, który został wybrany przez mieszkańców, powinien wypełniać swój mandat, czyli uczestniczyć w sesjach, zgłaszać interpelacje w imieniu ludzi. Jednocześnie burmistrz zaznacza, że nie zna powodów absencji radnego.
Ponadto, jak ustaliliśmy Olgierd Lizoń jest jednym z dwóch radnych (oprócz Eugeniusza Raabego), który nie pracuje w żadnej komisji.
– Nie został wybrany – dodaje Wojciech Brachaczek.

Ciekawy przypadek do przemyślenia jest przypadek Sopotu z burmistrzem J.Karnowskim, który ma zarzuty prokuratorskie. W POlsce jest to normalne.

ale jakby dobrze popatrzeć, to tam gdzie jest władza są i przekręty, trzeba o nich mówić, pisać, by ludzie podejmując decyzję na kogo głosować, mieli pełne informację a nie tylko hasła wyborcze i obietnice w głowie

zupełnie tak, jak oni - widać, że chcesz kogoś kopnąć, ale faktów ni ma... "Podobno firma wygrała przetarg" - no jaja, rzeczywiście. Daj se spokój, tu się cieszyński temat roztrząsa.

wyluzujcie, gamonie. Was już i tak nie ma. Jarosąłw K. niedługo skończy w kaftanie. A Karnowski jeśli zostanie wybrany, a potem skazany - momentalnie straci mandat. Po to właśnie walczyliśmy o demokrację, aby raz na zawsze skończyć z bolszewią typu PiS.

W naszym kraju słusznie nikogo nie interesuje program wyborczy kandydata, bo po upływie pół roku od namaszczenia na burmistrza nikt nie będzie go pamiętał. O wiele ważniejsze w czasie wyborów będzie to czy kandydat zyska poparcie wiodącej partii politycznej. Przypadek działaczki Unii Wolności Heni Krzywonos podpowiada prawidłową drogę jaką powinien podążyć przyszły burmistrz Cieszyna. Należy tylko pryncypialnie publicznie obsobaczyć obcego klasowo Kaczora. Czy to działa? No pewnie, Krzywonos stała się bohaterką po rocznicowej gali "Solidarności" i już składa jej się propozycję zajęcia senatorskiego fotela. To nic, że emerytka od 1994 roku ma niewielkie kwalifikacje.

Powoli; wiemy na pewno ,że BF nie kandyduje i wiemy ,ze poza O.L. nikt jednoznacznie się nie ogłosił ,że bedzie kandydował na stanowisko burmistrza. Zatem, od braku wladzy jest lepsza każda inna. Zatem z wyciąganiem argumentow na , choć nierza trafnych poczekajmy. Bo to nie "fer" bić w tego co się zadeklarował jako jedyny przy braku pozostałych kandydatów.Moga się nigdy nie pojawić- wszak i oni staną w ogniu krytyki ,a co tu mówić o całej kadencji. Unikajmy sytuacji przy której bedziemy żegnali przedwcześnie umierających nam lokalnych polityków- ,że wspomnę A.B. czy B.S.

tak jak na stronie RIO w Katowicach są dostępne dla każdego wyniki kontroli, fakty mówią same za siebie

Warto być może na przykładzie p.Lizonia prześledzić kryteria jakie każdy z nas może wybrać aby móc to zrobić najlepiej dla siebie. Każdy ma prawo subiektywnych kryteriów ale musi wiedzieć dlaczego wziął je pod uwagę.
Przypadek p.Lizonia jest o tyle dobry bo jak każdy inny kandydat nie był burmistrzem a obiecywać może.
W paru wpisach jakie się znalazły na tym portalu o p.Lizoniu można prześledzić ile warte są obietnice i zamęt wokół siebie jeżeli jedynym celem jest własny sukces(pomoc najbiedniejszym za pomocą drogich bilbordów, codzienna praca a nieobecności na sesjach RM). Wystarczy taką samą miarę przylożyć do innych kandydatów i może będzie łatwiej wybrać.

i dać szanse młodemu pokoleniu, by się kształciło i podniosło poziom intelektualny i moralny...
Jak na razie tylko woda w Olzie i Bobrówce stale się podnosi...?

Bo NAUCZYCIELE ; niech uczą a nie rządzą. Mamy wyniki rządów nauczycieli - tusk i komoruski -belfrzy od historii, szmacina - od prac ręcznych. buzek belfer od fizyki itp. BELFRZY DO SZKÓŁ !!! A NIE DO RZĄDZENIA

prezydent elektryk sami widzisz...?
Pan Prezydent Komorowski - dopiero się sprowadzi, i to JUŻ + na starcie, taka WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ !
Jak sobie wyobrażasz kierować państwem 40 milionowym, bez wiedzy, bez intelektualnego zaplecza...?

chciałbyś aby ludzie pokroju Steinbach, tyle że w spodniach rządzili...?

z NRD-owa...!

7. Moja największa porażka (przyczyna):

Udział w sporze z burmistrzem o błędy proceduralne i rozdmuchane kosztowo inwestycje. Porażką nazywam to dlatego, że dałem się wciągnąć w ten spór, którego nie było szans wygrać. Uchwały były podjęte i choć most nie powstał, a hala wielofunkcyjna jest zdecydowanie za droga, to pieniądze wydane zostały legalnie, choć nie z myślą o rachunku ekonomicznym.

8. Proszę dokończyć zdanie: Ostatnia kadencja nauczyła mnie, że …

radny, by działać skutecznie i profesjonalnie, powinien się oddać temu zajęciu zawodowo.

czy nie lepiej szukać, kompetentne nowe twarze, na UŚ...?

Demokracja nie gwarantuje tu niczego ...?

czyli można wydać duże pieniądze za friko...?
ZGODNIE " z prawem" ...?, czyli mała szkodliwość społeczna z mostem Roche...?
tzn.jazda po pijanemu w Polsce też jest dozwolona, bo takie mamy prawo, 7 razy na cieszyńskim gościu był zatrzymywany przez stróżów prawa, i co i nic , wszystko zgodne, z czym ... jest to bezprawie!
Dlatego szukać trzeba na burmistrza osobę moralna i mądrą !
Inaczej znów maraz, po cieszyński i kolejne straty materialne i moralne...?

dlatego jest tak DOBRZE, (!!!!!!!!!!!!!!!!!!),
DOBRZE nam tak, że tak WYBIERAMY !
Gdzie ci mądrzy ludzie...?
==================================
Nad Wełtawą politycy i komentatorzy kłócą się o to, jak bardzo bezsensowna jest ustawa o odnawialnych źródłach energii, która zmieniła Czechy w raj dla właścicieli elektrowni słonecznych.

Dzięki uchwalonej pięć lat temu ustawie o odnawialnych źródłach energii gwarantowana przez państwo cena wykupu energii z czeskich elektrowni słonecznych została usankcjonowana prawnie, przez co stała się najwyższa w Europie. - Cena wykupu energii z elektrowni słonecznych jest dziś dziesięciokrotnie wyższa niż cena rynkowa - przyznaje Blahoslav Nemeczek, wiceprzewodniczący Urzędu Regulacji Energetyki.

spadaj

Poparcie PO jest w tej chwili jak wizytówka, którą trzeba okazać, by dostać się do »wyższych sfer«. Nie masz wizytówki – nie istniejesz. Tak Panie Redaktorze było za komuny. Brak legitymacji partyjnej stawiał obywatela na pozycjach straconych.

pan - L I Z O Ń ... czy to wystarcza ...? Wystarczy przeczytać i zestawić fakty.
Pan Lizoń mówi "Populizm? Zupełnie do mnie nie pasuje. Widać konkurenci polityczni przyklejają to po prostu swoim oponentom. 15 lat pracuję w korporacjach. Tam nie uprawia się populizmu, tylko pragmatyczny realizm". Ja też pracuję w korporacji a tam obowiązuje zasada -człowiek się nie liczy, tylko własne dobro.

nie komuny, pardon, KORPORACJI Ltd...?

a propos wizytówek - faktycznie, jest coś na rzeczy - podpieranie się wizytówką PiS-u niechybnie powinno delikwenta kierować do psychiatryka

od syrenki na kacu. Jak wesz, jak zaraza, zero treści i po oczach czcionką...

Chyba wolałbym jednak mieć dotychczasowego burmistrza bez motywacji niż oszołama, zadufanego cwaniaka, który ustawy o samorządzie gminnym na oczy nie widział. A co do całości, to zgadzam się z panem Redaktorem, że tłumaczenia Burmistrza są jakieś takie płaskie, nieprzemyślane, jakby faktycznie było mu już wszystko jedno, co o nim powiedzą i jak go ocenią. Co do szczegółów zaprezentowanych w artykule, to można się spierać. Na przykład "Era...", no niby był przy tym i można go winić, ale równie dobrze możemy winić mrówkę, że została rozdeptana przez słonia. Most Roche'a... powiem tak: do tańca trzeba dwojga, a w tym przypadku nawet czworga. Co zrobić, gdy naraz wszyscy olali tańce? I tak dalej i tym podobnie. Także sukcesy można różnie oceniać. Faktycznie każdy ma prawo do swojego zdania. Trochę nie rozumiem akapitu dot. Lizonia. Jakiś taki nieskładny, jakby napisany przez gimnalizjalistę.

Ha, ale fajnego byka strzeliłem!

Ciekawa analiza 12 lat rządów Ficka. Ja dodałbym brak porozumienia z powiatem w sprawie remontu ulicy Bielskiej, Stawowej, brak kanalizacji w niektórych rejonach Cieszyna oraz nie słuchanie potrzeba mieszkańców (przy czym zaznaczam, że nie wszystko przeze mnie wymienione jest winą Ficka).

Lepiej milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Abraham Lincoln

?

doradzę Ci - idź do biedronki , połóż głowę na wadze i naciśnij ' burak ' ^^

a gdzie Kaska Lizusie

Zazwyczaj nie odpowiadam na zaczepki, ale dzisiaj mam wesoły dzień. Czytając poniższy wpis z samozadowoleniem z własnej wiedzy stwierdziłem, że w Biedronkach nie ma wag z napisem "burak" (kłania się Kaufland). A już całkiem się uśmiałem, gdy zrozumiałem, że faktycznie będę burak, jak odpowiem na tę zaczepkę. ...chyba pójdę już spać.

Jakby komunista Komoruski z ambony przemawiał

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama