, piątek 23 luty 2024
Dewastacja czy nowa kreacja?
Mural "Polmozbytu" oraz "Polmo" na ścianie budynku pojawił się kilkadziesiąt lat temu. Teraz został zamalowany. fot. Marcin Mońka Dodaj do Facebook

Dewastacja czy nowa kreacja?

MARCIN MOŃKA
Dewastacja czy nowa kreacja?

Ten mural jeszcze jest nienaruszony. fot. Wojciech Trzcionka


Dewastacja czy nowa kreacja?

Takich murali było w Cieszynie więcej. Powoli znikają pod reklamami... fot. Wojciech Trzcionka

Na portalu społecznościowym Facebook rozgorzała dyskusja na temat muralu w Cieszynie, pamiętającego jeszcze czasy realnego socjalizmu. Do niedawna obiekt można było oglądać w nienaruszonym stanie na fasadzie jednego z budynków przy ul. Czarny Chodnik. Teraz został zamalowany, za zgodą miasta.
Mural "Polmozbytu" oraz "Polmo" na ścianie budynku pojawił się kilkadziesiąt lat temu. Choć reklamowane zakłady już od dawna nie funkcjonują, mural na stałe wpisał się w pejzaż miasta. I przetrwał rozmaite historyczne burze, jako jedna z niewielu interesujących artystycznie pamiątek z dawnych lat wpisanych w przestrzeń miejską.

Od kilku lat podobne specyficzne murale otaczane są pewną troską - w wielu miastach Polski do dziś można oglądać ścienne reklamy dawnych zakładów pracy i przedsiębiorstw. Powstają grupy ich miłośników, opiekujące się specyficznymi malowidłami. Takie socrealistyczne murale stają się nie tylko obiektem zainteresowania, ale również pewną inspiracją dla twórców współcześnie działających, wystarczy przypomnieć sobie choćby kilka akcji artystycznych z ostatnich lat, także w Cieszynie, gdy 6 lat temu podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty mural na budynku przy ul. Chrobrego stworzyła Monika Sosnowska.

Artystka stworzyła wówczas ogromnej wielkości telewizor, nawiązując do czasów sprzed tzw. szumu informacyjnego, tak aby stał się "kontrapunktem dla chaotycznej przestrzeni miejskiej zdominowanej przez agresywną wojnę reklamową" - jak pisali wówczas organizatorzy przedsięwzięcia z Fundacji Galerii Foksal. Podobny, bardzo niezamierzony i "przedreklamowy" charakter, miał mural przy ul. Czarny Chodnik, przecież przedstawione tam zakłady i tak żadnej reklamy - w czasie gdy funkcjonowały - zupełnie nie potrzebowały.

Oba murale do niedawna wzbogacały miejski krajobraz, choć powstały w zupełnie innym czasie i zupełnie innych pobudek. Jednak ten przy ul. Czarny Chodnik w ostatnich dniach stracił swoją autonomię – został bowiem z specyficzny sposób "zrewitalizowany" - zamalowano go logo Freestyle City Festiwalu w Cieszynie. Niestety logo pojawiło się na istniejącym socrealistycznym muralu chaotycznie, w żaden sposób nie nawiązując do istniejącego przedstawienia, i przez to niezrozumiałe połączenie dwóch porządków raczej budzi niechęć. Mocno zaakcentowane zieloną barwą litery budzą raczej skojarzenia z niekontrolowaną nocną akcją dewastacyjną niż przemyślaną aktywnością artystyczną.
Komentarze: (64)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Akurat zgodzę się, że takie murale NIE POWINNY być zamalowywane, gdyż są częścią historii współczesnej i można je traktować jako miejsca ciekawe do pokazania. Porównanie baaardzo przesadne, ale w Krakowie na Nową Hutę są organizowane wycieczki śladami komunizmu i wydaje mi się, że te ślady można odnaleźć także w Cieszynie, więc dlaczego ich nie pokazywać turystom.

Wszystkie i natychmiast. Bo za chwilę każda zasyfiona ruina będzie zabytkiem

za 20-lat młode pokolenia będzie się śmiało z naszej głupoty i przywiązania do rzeczy nieistotnych ...!
Głupota niestety jest wpisana w człowieczeństwo...

tego i tylko tego szukajmy, a wszystko inne Pan Bóg nam doda ! Amen !

Dewastacja prymitywów w skatowskich ciuchach!

Tylko trzeba Fadromkę i pyk !

dlaczego relikty tego systemu są traktowane z takim pietyzmem...? Przecież to chore, jak polskie życie polityczne! (Agata)

a czy można przy okazji niszczenia histori PRL zniszczyc również tzw. moherowe bereciki razem z P. KJ i jego kotką, a przy okazji też PiS.

tak pomalowanie PRL owskiej reklamy. To najistotniejsze wydarzenie festiwalu.

Zgodzę się z Panem "Lecho". To jeden z wielu Cieszyńskich "smaczków" - niestety padł ofiarą wandalizmu subkultury promowanej z pieniędzy unijnych. Za 20 lat młode pokolenie będzie pytało "dlaczego nikt nie zadbał?? Byłaby pamiątka" - po PRLowskiej firmie motoryzacyjnej (która nikogo nie zabiła - do "Agaty")

Temat godny dyskusji małomiasteczkowej inteligencji.

No i znowu się zaczyna... Ktoś coś zrobił (mówię o festiwalu), komuś się coś udało, więc wszystkich, którym brakuje talentu czy mózgu teraz w dupach szczypie. Znowu mamy nasze polskie, a raczej cieszyńskie, piekiełko...

Jak dla mnie to banda ograniczonych umysłowo kolesi pod przywództwem "wysublimowanego pijarowo" niejakiego Michała P. zrobiła z Cieszyna plac zabaw dla jakis oszołomów na motorach czy rowerach wmawiając nam, Cieszyniakom, że jest to super i tylko całowac ich po rękach. Jak dla mnie jest to próba "spełnienia" niespełnionych ambicji osobistych pana Michała P. Za niszczenie zabytkowych, jakby nie było murali powinno by śicgane z prokuratury!

szlakiem nieistniejących cieszynskich zakładow,prowadzi burmistrz miasta cieszyna

Widać nie uchwyciliście o co chodzi w wypowiedziach.
Poczekajmy 20 lat... wtedy może zrozumiecie. Choć wątpię.... będziecie tymi zarozumiałymi ludźmi po 40stce siedzącymi przy kuflu LECHa i krytykować będziecie każdego kto myśli inaczej niż wy.

"małomiasteczkowa inteligencja" dyskutuje też na liczne inne tematy... np brak miejsc parkingowych w centrum, brak dalekosiężnego planu rozwoju miasta, niedbalstwo architektoniczne.... i inne. A ty o czym chcesz nam powiedzieć??

w Meksyku to norma,po co drukowac jak mozna malowac.

Jo zabolało że się młodzi bawią bez prochów i gorzoły. Jo uważa że kto się bawi musi być oszołomem. Jo mówi wszystkim że np. wczorajsze latające motory nie były super. Jo po prostu nie stać na bilet do Warszawy i siedzi sfrustrowany że nie może osobiście przywiązać sie do krzyża. Jest też jeszcze jeden nawiedzony, co opowiada bajki o Chrystusie ,wszystko inne oznaczając mianem głupoty. No i mamy w końcu Agatę która jest facetem i proponuje nam zburzyć wszystkie budynki powstałe między 1945 a 1989 rokiem. Toż to one przecie winne śmierci

syfiaste malowidło z epoki ciemności i poniżenia urasta w głowach cieszyńskich ćwierćmózgowców do roli zabytku.

Logo festiwalu na tle "Polmozbytu" pokazuje zmianę pokoleniową. Proste

o ile dobrze zrozumiałem w istocie chciał powiedzieć, co myśli o dyskutujących tu cieszyniokach. - ty nie skumałeś?

"nie skumałeś" - widać na jakim poziomie są dyskutujący. A "w istocie" nie wnosi do dyskusji nic nowego...

słusznie moim zdaniem zauważa, że zacietrzewianie się cieszynioków w dyskusji nad kiczowatym śmieciem po PRL-u świadczy o ich niskiej inteligencji.

Nie chodzi o to, żeby w Cieszynie nic się nie działo. Sam obserwowałem pokazy FMX, DH, bawiłem się niczym małe dziecko "samochodzikami" na Hali Widowiskowo-Sportowej. Niech Cieszyn się promuje, niech są organizowane różnego rodzaju imprezy - nie mam nic przeciwko. Jestem otwarty zarówno na Viva il Canto jak i na Freestyle City Festival, ale niekoniecznie muszą się promować wszędzie i za wszelką cenę. Czy jakby namalowali sobie logo festiwalu na Rotundzie albo Wieży Piastowskiej, to też każdy przeszedłby obojętnie? Nie twierdzę, że te pozostałości po PRL-u są piękne, ale można je traktować jako ciekawostka, która również może zostać ciekawie zagospodarowana i wykorzystana jako atrakcja turystyczna.
Rozróżniłbym system totalitarny, represyjny wobec obywateli, od szeroko rozumianej kultury, która została wytworzona w latach 1945-1989.
Natomiast nie zgadzam się na obrażanie i nazywanie ludzi dyskutujących tutaj "małomiasteczkową inteligencją", "ćwierćmózgami". To świadczy o braku podstawowej kultury osobistej, ale rozumiem, że zarówno świat wirtualny jak i papier zniosą bardzo dużo.

który to tuman na to pozwolił ? personalnie ?

Wypowiedzi wielu "dzieci neostrady" są po prostu żenujące. Całkowity brak kultury. A zarzucaanie innym braku inteligencji... gdy samemu jest się w stanie tylko odpowiadać pół-zdaniami (pozbawionymi argumentów) jest śmieszne.

Określenie małomiasteczkowy nie musi oznaczać niczego złego. Trzeba dostrzegać dobre strony małego miasta. Np. pochwałą małomiasteczkowości jest wspaniały film Ch.Shyera – „Baby Boom”z urokliwą, od lat podziwianą przeze mnie Diane Keaton. Bo małomiasteczkowość, to z jednej strony określenie przywołujące dulszczyznę, plotkarstwo, brak tolerancji, ograniczenie horyzontów, zaściankowość, jednak z drugiej , dający poczucie bezpieczeństwa brak anonimowości, troskę o bliźniego, pomoc sąsiedzką, radość z drobiazgów, dostrzeganie piękna otoczenia, mniejsze zepsucie, prostsze i bardziej czytelne moralne zasady postępowania itd., itd.

Nie wiem kto odpowiada za promocję tego festiwalu, ale robi to bardzo amatorsko. Zamiast profesjonalnej kampanii mamy jeden wielki spam, a teraz jeszcze to. Ciekawe czy pomysłodawcy wiedzieli, że takie murale to była taka ówczesna (i do tego jedyna!) forma reklamy?

"...
- Umieszczanie znaków graficznych festiwalu freestylowego odbyło się za zgodą właściciela obiektu – uspakaja Jan Matuszek zastępca burmistrza Cieszyna - ZBM wyraził zgodę na umieszczenie w tym miejscu tzw. wrzutek“..."a więc odczepcie się od organizatorów, a raczej spadajcie. jeżeli dostali zgodę na zamalowanie, które nie określało żadnych warunków to możecie mieć pretensje do ZBM-u.

brawo, duuuże brawo dla organizatorów. To co było dotychczas w Cieszynie, poza małymi wyjątkami, potwierdza, że Cieszyn to umarłe miasto, ktoś stara się go wskrzesić, a nieszczęśliwi ludzie próbują to tylko zepsuć i czepiają się bzdur. Nie wiedząc kto jest winny, czepiają się organizatorów.

przeczytaj ze zrozumieniem poprzednie wpisy, a potem idź z kolegami na browca - trzeba przecież też się pochwalić wpisami... bo na necie to takie anonimowe.

ale macie problemy!!! jeszcze do tego dopisać ul.Bielską i oczywiście p. Ficka

dzieci prominentów PRL-u... (AGATA)

tylko kmiotki chorego systemu !

Agata

Agata

ot, tyle ! (OTek)

dziękuję, nie pije. wystarczy, że Ty jesteś pijaczek:-). alkohol zniszczył Twoje szare komórki i nigdy one nie zaczną funkcjonować, jak niektórzy sądzą, tylko pozostałe żywe komórki (jeżeli takowe posiadasz) przejmą funkcję tych wymarłych. Takie życie Brachu. Dla Ciebie - brutalne i smutne zrazem. zum Voll

Agata

Przypomnieć należałoby jak to PO po przegranych poprzednich wyborach parlamentarnych nawoływało do “akcji” obywatelskiego nieposłuszeństwa i do zerwania Sejmu /obrady poza gmachem Sejmu/ -no bo PIS z przystawkami miało większość! A pamiętają państwo jeszcze, jak spora liczba pracowników naukowych, podjudzona i poinstruowana przez „niezależne” media, licytowała się w „obywatelskim nieposłuszeństwie” odmawiając wypełniania wymaganych prawem oświadczeń lustracyjnych? Czy nie było też nawoływanie do linczu szczucie szkolnej gówniarzerii przeciwko ministrowi oświaty, żeby domagała się włożenia go do wora i wrzucenia do jeziora, czy nie było niszczeniem państwa poniżanie prezydenta RP, i tak dalej.

Co to ma wspólnego z tematem artykułu?

Jak ktoś je kocha, niech kupi dom z ruderą muralową i tyle. A jak nie ma kasy, niech się zamknie. W Cieszynie wypadałoby wyburzyć prawie całą Michajdy i okolice, istne slumsy, pozbawione wartości zabytkowej. To samo dotyczy Frysztackiej. Remontujmy zabytkowe perełki na starym mieście, ale burzmy rudery i na ich miejsce budujmy ładne domy

Do Pomatolkow cytujacych Dawiesa !
JESTESCIE NEDZNE SLUGUSY NIE POTRAFIACY NAWET PODYSKUTOWAC Z CZLOWIEKIEM O PRZECIWNYCH POGLADACH ! BRAK SLOW DO WAS poDEBILKI !!!
Waszym zadaniem jest rzygac i pluc nienawistnym jadem ! Brak wam calkowicie kuyltury osobistej. JAK WYOBRAZASZ SOBIE JENEN Z DRUGIM DEMOKRACJE W POLSCE BEZ OPOZYCJI !!!
Jak znam zycie zaden POmatolek nie POfatyguje sie odPOwiedziec, bowiem same prymitywy, rzygajaco-plujace tlocza sie na forum

Rozumiem doskonale to, że z ludźmi trzeba rozmawiać w ich języku. Z mądrym rozmawia się mądrze, na argumenty i z szacunkiem. Z głupimi trzeba rozmawiać głupio, dostosowywać argumenty do ich poziomu i nie wysilać się z szacunkiem. Ale gościu kapkę na tym forum przesadzasz. Po kiego grzyba te duże litery (krzyk!), nagromadzenie inwektyw ponad normę? Spuśćmy parę i wróćmy do szermierki na argumenty.

Promocja tej imprezy jest bardzo widoczna również ogólnokrajowo czego nie można powiedzieć o 1200 leciu Cieszyna.

W czasach Franca Jozefa powstały tam małe fabryczki i tandetne domy, za komuny pojawiły się tylko murale. 100% tamtejszej zabudowy należy wyburzyć. poszerzyć ulice, zrobić wygodny wjazd na Most Przyjaźni i zbudować na miejscu ruder estetyczne sklepy oraz domy.

Organizatorzy nie przemyśleli sensu zamalowania muralu. Ze względów strategicznych nie jest to zbyt dobre miejsce na reklamę.. ponadto amatorsko wykonane!

ten festiwal promuje marihuane http://www.youtube.com/watch?v=FYmqEN9121o

oj, to straszne! I co teraz?

miasto kilka lat temu wyburzyło duży, zabytkowy budynek. Te postpeerelowskie bohomazy przy nim to Pani Pikuś. Mam wrażenie, że tzw. "murali" jazgotliwie broni tu głównie sentymentalna kadra PZPR i UB.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama