, sobota 13 kwietnia 2024
Drogowcy, czyli dostarczyciele radości
Wojciech Trzcionka, redaktor naczelny Gazetycodziennej.pl. fot. Marta Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Drogowcy, czyli dostarczyciele radości

WOJCIECH TRZCIONKA
Zanim dostaniemy się z Wisły do Istebnej znów musimy odstać swoje w korkach. Na drodze pojawiła się sygnalizacja świetlna, obowiązuje ruch wahadłowy, bo drogowcy muszą umocnić niebezpiecznie osuwającą się skarpę na dopiero co zmodernizowanej drodze. Innymi słowy, muszą naprawić to, co spartolili. Gdy drogę otwierali nie wiedzieli, że skały czasami się osuwają, bo „budowa geologiczna tego terenu jest nieprzewidywalna”. Kierowcy nie mają takich dylematów - stojąc w korkach wiedzą na kogo psioczyć, bo akurat drogowcy przewidywalni bywają.
Remont drogi rozpoczął się późną wiosną i miał zakończyć do końca października ub. roku, jednak pogoda pokrzyżowała plany drogowców i dopiero ostatniego listopada urzędnicy mogli przeciąć wstęgę. Wcześniej, jak pisaliśmy, przespacerowali się 2,4-kilometrowym odcinkiem nowo wybudowanej drogi powstałej kosztem 30 mln zł. Przyglądali się systemowi odwodnienia, zabezpieczeniom leśnych potoków, czy znaki są właściwie osadzone... Pewien niepokój budziły tylko odsłonięte ściany skalne. Okazało się, że nie można czekać i trzeba je zabezpieczyć już teraz. — Mieliśmy dylemat, czy zaczekać z oddaniem wyremontowanej drogi do wykonania zabezpieczeń, czy też oddać ją kierowcom i wykonać prace przy ruchu wahadłowym. Uznaliśmy, że dla kierowców będzie lepiej, jeżeli mimo wszystko droga będzie czynna. Według badań gruntu, którymi dysponowaliśmy, wszystko było w porządku, ale budowa geologiczna tego terenu jest nieprzewidywalna — powiedział „Gazecie Wyborczej” Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Rozczuliłem się troską Pacera o kierowców. No i podbudowałem, że na moim Śląsku Cieszyńskim coś jeszcze może kogoś zaskoczyć, choć o geologii tego terenu poczytać można nawet na Wikipedii.

Gdy drogę otwierano, nikt nie wspomniał, że są jakieś niedoróbki, że na drodze znowu pojawią się utrudnienia. W sumie się nie dziwię, bo po co psuć doniosłość chwili... Na żart zakrawają więc dziś słowa Zbigniewa Tabora, dyrektora ZDW z Katowic, który wówczas mówił: — Chciałbym podziękować mieszkańcom Istebnej i Wisły za cierpliwość w znoszeniu niedogodności związanych z remontem tego odcinka, mam nadzieję, że jazda tą drogą teraz dostarczy radości.

Oj tak, stanie w korkach, w środku zimy, to wielka radość, Panie Dyrektorze.

PS. Ciekawe, że taką samą taktykę przyjęła ekipa remontująca wiadukt na ul. Bielskiej w Cieszynie. Otwarcie się opóźniło, więc wiadukt został uruchomiony pomimo niedoróbek, które mają zostać naprawione na wiosnę. Tylko w Ustroniu tak się nie dało, bo ekipa remontująca dwupasmówkę nie zdążyła wylać asfaltu przed opadami śniegu. Choć, gdyby się uprzeć, od biedy dało by się zrobić nawet uroczyste przecięcie wstęgi. Przecież spod śniegu i tak nie widać, czy asfalt jest, czy go nie ma...

PISALIŚMY:
Kubalonka wreszcie otwarta
Cieszyn: Wreszcie koniec korków!
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

trudno się z panem Wojtkiem nie zgodzić...

Tak, pan Wojtek. Łubudubu niech żyje nam prezes klubu.... Że też nasz pan Wojtek nie jest tak dociekliwy i elokwentny kiedy chodzi o Zamek Sztuki ;)

Dziwnie się czyta tekst rasowego dziennikarza, który używa takich "niewymyślnych" słów: "spartolili", "psioczyć", "rozczuliłem się". Ton artykułu także przywodzi skojarzenie powszechnego (np. kolejkowego) narzekania na wszystko dookoła, ot tak, by sobie ponarzekać. Poza tym zdjęcie znowu się opatrzyło.

Gdzie ci geologowie zdobywają wiedze kto ich uczy.To samo zdarzyło się jak pamiętamy przy skoczni w Malince ,też nie przewidzieli że się "obsunie".Ciekawe jak to robili budowniczowie tej drogi w latach 30-tych ubiegłego stulecia kiedy jeszcze nie mieli pojęcia o komputerach i tych innych "osiągnięciach nauki" a jednak nic się im nie obsuwało.Droga przetrwała prawie 80lat .

Zdobywają wiedzę pewnie tam, gdzie ty nauczyłeś się mówić geologowie zamiast geolodzy.

Дорога к хорошему начинается из плохого.

Co do Kubalonki to się nie zgadzam z Wojtkiem. Gdyż to miejsce "patelnia" jest wyjątkowe i wieże że nie dało się określić przed rozpoczęciem robót co tam siedzi w ziemi. Osobiście byłem pewien że w tym dokładnie miejscu będą kłopoty.

Wygląda na to, że za panowania miłościwie nam panujących platformersów z naszymi drogami jest jak za czasów towarzysza Gierka. Termin oddania się liczy.

czy dało by się, dałoby się napisać również, razem?

lepiej językoznawcy, zamiast językoznawcowie...

przykra ta drogowo-remontowa nieudolność i smuta - jak tu dyscyplinować np. finansowo, odpowiedzialnych za wynikające stąd straty?

bez sondowania to nawet Punbuczek by nie dał rady stwierdzić, co tam siedzi

Czas na botoks panie ładny?

sondy robili i odwierty też, ale jak "pacjenta" nie otowrzysz to nie zobaczysz co to jest do końca. Wg. mnie dobrze zrobili no inaczej ciągneło by się to o wiele, wiele dłużej. Po co psioczyć że trza stać lepiej to niż obijazd przez czarne zimą lub informacja że nie ma na to kasy !!!

Ech eksperci, geologowie, vipy, i wszyscy inni...wszyscy szli nowa droga patrzyli i zachwalali a skaly z boku wisialy...skaly w gorach...deszcze, snieg...dziecko w szkole wie co to znaczy osuwajace sie skaly w gorach...jakie to polskie...

na okrągło startują u nas ... WAHADŁOWCE !
Jak to się dzieje, że jest tak, jak na załączonym obrazku?

np.badawczego a koszty rosną i rosną...

О человеке можно судить по его Temporary Internet Files...

artykuł wybitnie promocyjny , co, nie , kogo
wiadomo Wojciecha Trzcionkę .Mamy g.12,04

Ciekawe jak długo mój wpis będzie na forum.?????

dystans do gównianych dyskutantów 2010-02-02 22:31:43
Jak się nie ma wiedzy to się kurwuje, żal mi mi Was.

A jak teraz wygląda sytuacja na drogach Śląska Cieszyńskiego? W Cieszynie właśnie zaczął sypał piękny, gęsty śnieg.

.

Ruska szmato, przestań pisać w języku zbrodniarzy, złodziei i prostytutek !!!

Paździoch StElA się odezwał.

Obiektyw_ny 2010-01-05 08:24:00
a gdyby tak ignorowac wypowiedzi steli? facet od zawsze pier.oli 3po3 wiec po co to jeszcze komentowac?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama