, czwartek 20 czerwca 2024
Ekumenizm ma się dobrze
Ks. prałat Józef Budniak jest referentem ds. ekumenizmu w diecezji bielsko-żywieckiej. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Ekumenizm ma się dobrze

ks. prałat JÓZEF BUDNIAK
— 60 lat temu gdyby katolik wszedł do świątyni ewangelickiej, musiałby zaraz się z tego wyspowiadać, bo to był grzech — mówi ks. prałat Józef Budniak, referent ds. ekumenizmu w diecezji bielsko-żywieckiej.
Na Śląsku Cieszyńskim dobrze widać, że ekumenia to dzieło Ducha Świętego. Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który zakończył się w niedzielę, był okazją do spojrzenia na historię ziemi cieszyńskiej, gdzie obok siebie od wieków żyją katolicy i połowa spośród około 80 tysięcy polskich luteran. Niedawno prezydent USA Barack Obama wspominał, że gdyby jego ojciec 60 lat temu wszedł do restauracji, to by go nie obsłużono. A 60 lat temu gdyby katolik wszedł do świątyni ewangelickiej, musiałby zaraz się z tego wyspowiadać, bo to był grzech. I oto otwieramy dekret Soboru Watykańskiego II i czytamy, że ekumenizm to dzieło Ducha Świętego, które nas prowadzi do pojednania. Ziemia cieszyńska bardzo szybko zaczęła wcielać ducha ekumenizmu w życiu codziennym.

Fakt, że śląskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zainaugurowano w ewangelickim kościele Jezusowym w Cieszynie jest bardzo znamienny. Jednak ekumenia rozwija się także na całym świecie. Śląsk Cieszyński jest może wyjątkowy, bo mieszka tu około 45 tysięcy luteran. My tu żyjemy od 1524 roku, czyli prawie od Reformacji. Gdy spojrzymy na naszą historię, to nigdy nie było krwawych spięć. Były przepychanki słowne, kłótnie, ale tak bywa w rodzinie. Takie jest życie Kościoła.
Komentarze: (68)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proszę mi powiedziec na czym polega ekumenia??? Czy to polega na tym, że protestant chrzci sie jako niemowle, a katolik dopiero w dorosłości gdy może popdejmowac świadome decyzje?????

Ekumenizm to mit. Religie powinny współistnieć w tolerancji. Ekumenizm szuka tego co wspólne, ale na dłuzszą metę to utopia bo w tak newralgicznej sferze jak religia to co dzieli jest kluczowe i pójscie z duchem ekumenizmu musiałoby oznaczać wyzbycie sie tozsamosci poszczególnych religii. Tak wiec szanujmy sie wzajemnie i cieszmy się róznorodnością bez dazenia do unifikacji nawet w tej sferze życia.

Kazanie w środę i to Gazecie Codziennej? Jakiś nowy zwyczaj? I do tego same bzdury...

ekumenizm polega na tolerancji jednej religii przez druga religię. To tak w skrócie. A propo Katolicy też chrzczą niemowlę, dorosłych chrzci się w Kościele Zielonoświątkowym. Różnica wzięła się z różnego zrozumienia słów Jezusa: "...„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca..."

Ekumenizm nie istnieje. To tylko kolejny slogan na ustach obłudnego kleru

To tak dla złagodzenia komentarzy ;-)

ekumenizm,to wlaściwie, zręcznie podtrzymywana uzurpacja, gdyz pod poboznym życzeniem jedności, kryje się własnie wspomnianna unifikacja, pseudouniwersalizacja wartości chrzescijańskich - powoływanie sie na Ducha Św. jest wygodnym zabiegiem i dziwnym sposobem wyręczania się ta "najwyższą instancją duchową chrześcijaństwa". Róznice specyfikują bogactwo, akcentując rózne fragmenty iwelkich uniwersalnych prawd. Ks.J.Budniak twierdzi, że ekumenizm Ducha Św. Duch Św. winien najintensywniej czuwać na Ziemi Świętej, bowiem "tam jego domostwo i kwatera główna", tymczasem rozsiadł się tam od dziesiecioleci terror i przelew krwi - trzymając Ducha Św. na odległość...

(popr.) ks.J.B. twierdzi, że ekumenizm to manifestacja Ducha Św....

No właśnie - ekumenizm jest realny mniej wiecej w takim stopniu jak Twoja wiedza na jego temat jest pełna. Tolerancja to tolerancja a ekumenizm to znacznie wiecej - ekumenizm dąży do wspólnoty niby przy jednoczesnym zachowaniu tozsamosci. Wybór jednak jest prosty - albo jedność albo tozsamość - ekumenizm to UTOPIA nawet między pozornie prostymi do pogodzenia róznymi odłamami chrześcijaństwa.

i tak w wiekszosci glosuja na czerwonych i postbolszewikow . Amen

-człowieku masz dość ciasne poglądy. każdy człowiek głosuje według własnej woli, po to jest demokracja. według Ciebie zaś każdy powinien głosować na fanatyków z pis??, zagorzałych przeciwników wszystkiego co nie zgadza się z własnym widzi-mi-sie prezesa kaczyńskiego?? otóż ja nigdy w życiu na tą partię nie oddałem głosu i nie mam zamiaru tego zmienić. pozdrawiam i życzę bardziej przemyślanych komentarzy.

..każdy człowiek głosuje według własnej woli, po to jest demokracja.... To prawda. Tylko jakims dziwnym trafem protestancka Wisla glosuje zawsze na cokolwiek byle czerwone bylo.

Dla zatwardziałych katolików- czyli tzw. ortodoksyjnych te słowa nie docierają, mają klapki na oczach i obłudne kłamliwe słowa księdza.
Papież odwiedzający Skoczów wszedła do kościoła ewangelickiego i cegła mu na głowę nie spadła, a Prezydent Wałęsa odmówił wejścia do lutrów.
W Skoczowie jeden ze znanych lekarzy pochodzący z rodziny tzw ." czerwonych" też miał żonę ewangeliczkę, rostał się z nią bo uważał że luter to coś gorszego, ale na pytanie jak mu jest w łozku z luterką mówił dobrze....

Будущее принадлежит тем, кто верит в красоту своей мечты.

i znowu ta ruska swołocz pisze

dajcie kolejne dowody swojej tolerancji i madrosci....

dajcie kolejne dowody swojej tolerancji i madrosci....

tak głosują ewangelicy - bo rozumieją że czarne jest czarne, a białe jest białe, No i nie są FANYTYKAMI

Coz debil zostanie debilem niezaleznie od wyznania.. bo jest stela

А у вас Интернет кошерный?

co brakuje Ci argumentów?? że zaczynasz wulgarnie atakować każdego, kto probuje Ci przemówić do rozsądku. Oj biedny Twój zakłopotany mały rozumek!!

HA HA HA EKUMENIZM MA SIĘ RZECZYWISCIE ŚWIETNIE ! ! ! Nic dodać nic ująć "bracia". dopóki po obu stronach nie brakuje FANATYKÓW takich jak tutaj Państwo pokazali możemy mówić zaledwie o tolerancji i to w pierwotnym rozumieniu (cierpliwego znoszenia odmienności) Pozdrawiam wszystkich dla których religia drugiego człowieka ma takie znaczenie jak jego upodobania kulinarne.

А у вас Интернет кошерный?

..Pozdrawiam wszystkich dla których religia drugiego człowieka ma takie znaczenie jak jego upodobania kulinarne... Lubisz śledzia po zydowsku ty filosemito ? hi hi

(syrenko, pomóż): przyszłość należy do tych, którz wierzą w piękno swoich.... (mieczty -piszę fon. - co to znaczy?)

porównania kulinarne do rozważań teologicznych są głównie żartobliwe,jak np. , że katolicy pożarliby chętnie innowiewrców, żeby połączyli się z nimi w trakcie procesów trawiennych...dobrze wychwyciła to ironicznie syrenka (której jakiś zaciekły antyrusofil serdecznie nienawidzi) pisząc o koszernym internecie

Filosemito ? A na jakiej podstawie taki wniosek. Tłumaczac łopatologiocznie - to jakiego ktos jest wyznania ma dla mnie takie samo znaczenie jak to czy lubi jajka na twardo czy na pól-miekko - czyli nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Sledzi nie lubię w ogole, choc jak musze to zjem. Według obecnie panujacej poprawnosci politycznej nazwano by mnie raczej antysemitą. Niesłusznie zupełnie, bo moja niechęć nie jest skierowana ani przeciwko wyznawcom religii mojzeszowejj ani przeciw nacji jako takiej tylko przeciwko polityce państwa Izrael.

Na litosc boska .. o sledziu to byl zart!!!!! Czy w Cieszynie naprawde ludziska maja IQ takie niskie?

Na litosc boska .. o sledziu to byl zart!!!!! Czy w Cieszynie naprawde ludziska maja IQ takie niskie?

Na litosc boska .. o sledziu to byl zart!!!!! Czy w Cieszynie naprawde ludziska maja IQ takie niskie?

....wystarczajaco wysokie zeby nie nie wysyłac trzy razy tego samego komentarza :P no dobra - nie doczytałem "hi hi" a po wcześniejszych komentarzach i taki na powaznie by mnie nie zdziwił. Pozdrawiam jedzac koszerną parówke wieprzową z zawartoscią miesa 45% z polskim chlebem z niemieckiej mąki i z chińskim polepszaczem oraz czeską musztardą "francuska".

Uważam,że zanim władze kościoła zaczęły myśleć o ekumeniźmie,zwykli ludzie zawsze jakoś żyli ze sobą pomimo sztucznych podziałów kościołów.
Kościołowi natomiast zabrało prawie 500lat żeby pomyśleć o jednoczeniu,co pokazuje anachronistyczny charakter kościoła(albo arogancję?).Ekumenizm to nie dzieło ducha świętego,bo każdy ma wolną wolę i czy kocha czy nienawidzi "innowiercę" jest jego własnym wyborem
(a ponoć wiara uczy miłości bliźniego swego).Tutaj przypowieść o miłosiernym samarytaninie pasuje jako przykład o miłości bliźniego!Luteranie i katolicy to część ruchu chrześcijańskiego,czyli nawet nie ruszyliśmy tematu innych,"obcych" religii!
Szanuję prałata Budniaka,bo jest tolerancyjnym i porządnym księdzem.W parafii gdzie do niedawna był,jego poprzednik kiedyś nie uczestniczył w nabożeństwie ślubnym mieszanej pary katolicko ewangelickiej,z sobie tylko wiadomych powodów,dlatego zbliżenie się wiar powinno zacząć się "od góry",bo zwykli ludzie nie mają z tym problemów(od 500lat)!To że PiS jest popierany przez kościół wcale nie oznacza że jest częścią kościoła,niemieszanie się kościoła do polityki powinno być ważne,po PiS to efemeryda,kościół jest ponadczasowy!!!

debilem może jesteś TY ja się za takiego nie uważam. Kiedyś znajomej powiedziąłem w żartach my tu są ślązoki a wy to jesteście poloki( pochodziła z Tarnowa)No i wartało by zrobić Polskę A i Polskę B. Do jednej z nich dać wszystkich fanatyków -ortodoksyjnych -katolików z pod znaku biznesmena zboczeńca Rydzyka, wyznawcóe PiS.W drugiej pozostałość tolerująca wolność wyznania i szacunku do drugiego

Naucz sie zakuty cieszyński lbie na poczatek ortografii, bo kultury i rozumu trudno wymagac od sekciarza z wykastrowanym mozgiem

głabie cieszynski, 3 razy wysyla internet kiedy sie wiesza, nie ja.

głabie cieszynski, 3 razy wysyla internet kiedy sie wiesza, nie ja.

Wyrażajcie się,dzieci czytają,wy tolerancyjni ludzie ;0

trzy razy wysyła jak "espert" myslac ze się "wiesza" naciska trzy razy "dodaj". Trzecia zasada dynamiki. Hmm... pozwole sobie na wycieczkę mentalną na Panskie niziny intelektualne. GŁĄB TO TWÓJ STARY Z TWOJĄ STARĄ. :-0

z cieszynskim zakutym łbem w zawody isc intelektualne. Mea culpa, mea maxima culpa. Ide wiec popelnic sepuku. Nice to meet You my genius.

werbusowski łbie, przyjechałeś na worku ziemiaków, śląsk ci życie uratował, bo inaczej byś gnił w ziemiance w kieleckim marny szczurze Pisu.Spadaj mały lepiej się naucz ty bezmózgowcu wyrzutku społeczeństwa. Stela ma rację.

kastracja ( może byłoby śmieszniej publiczna)wszystkich wyświęcanych księży katolickich.
Albo będą się żenić i dawać przykład jak należy żyć w rodzinie i dawać przykład w wychowaniu dzieci.
Ksiądz katolicki możę se d... raz w roku tylko nie wie który to będzie dzień.

Widzę tu wielki ekumenizm!!! Tak ,tak w tych komentarzach -90% komentarzy piszą ludzie w pracy!!
Co za wspólnota.Polska chrześciańska-nierobów !

módl się i poracuj a garb Ci sam urośnie.
kiedyś dawno temu ulice cieszyna sprzątał Pan małego wzrostu i garbaty. Był wielkim zwolennikiem wujcia Stalina, przeto koledzy przypieli mu kartkę z napisem-.. JAK WYKONAMY 6 LETNI PLAN BĘDZIEMY WYGLĄDAĆ JAK O TO TEN PAN... ale jaka potem była bonanza ho ho

PO 15 jak gryzipiórki idą do domu robi się cisza w komentarzach,
Czyli wyłączyć internet w biurach Panowie Dyrektorzy -- do pracy rodacy

Co za poziom.... Jestescie posmiewiskiem sasiadow... steloki

Ciebie sekciarzu juz wykastrowano, od pokolen, z mozgu

Pewno że piszę z pracy,tylko trudno żebym sam siebie wylał z roboty,skoro jestem właścicielem firmy?!?No to ksiądz otworzył istną puszkę Pandory i niekoniecznie widać tutaj nienawiść na tle religijnym,ale nienawiść na każdym innym możliwym tle.Ludziska zastanówcie się jak żyjecie!Czy takie obrzucanie się błotem przynosi Wam radość, przyjemność czy tylko coś tutaj odreagowujecie?Żeby kochać bliźniego swego,trzeba najpierw pokochać siebie samego,niedoskonałym jakim się jest,każdy jest dzieckiem bożym(niezależnie od przynależności religijnej).Co ja tutaj widzę?Jedna totalna,wielka frustracja!

Coś tutaj odreagowujemy. Ot co

bliźni, jesteś sympatyczny i rozgarniety, więc puentując swój tekst, nie pisz, że wszscy są dziecmi bożymi bo przy całym dobrym zamyśle, w tym sformułowaniu tkwi subtelny ale jakże ważki zaczyn nietolerancji... przecież są religie, np buddyzm, gdzie nie ma teologii , nie mówiąc już o zadeklarowanych ateistach czy po prostu osobach
niewierzących... niemniej, pomimo tej watpliwosci bardzo doceniam twoja dobra wolę!

chrześcijaństwo jest za bardzo tajemnicze,gdyż zasłona tajemnicy, zasłania często drogi intelektu i dociekań ducha, którymi mądry katolik czy inny wyznawca chciałby pójść, tylko dogmaty oraz niepewność samych księży oraz teologów stają temu na przeszkodzie, więc ludzie penetrują obszar wiary samodzielnie bądż w grupach charyzmatycznych, ktore są najbardziej cennymi depozytariuszami boskiego natchnienia mądrości i współczucia, które niesie ludziom objawienie Jezusa Chrystusa. Nieznane są wyroki boże - w zdaniu tym jest tyleż bojaźni ile pokrzepienia. Ja wolałby zdanie: Znane sa wyroki boże - dobre uczynki przynosza dobre skutki a złe prowadza do zlych rezultatów... sytuacja jest prostsza. Najsmutniejsze jest to, że prosty lud odbiera bojaźń bożą jako strach przed patriarchą, surowym sedzią a rzadziej postrzega go, jako sprawiedliwego, dobrego Mędrca...ale ta rubryka nie jest do poważniejszych dysput, co raczej celnych, zgrabnych komentarzy, chociaż podyskutować, na szczęście, też czasami można...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama