, czwartek 6 października 2022
Krótka historia Drogomyśla
Pastor Andrzej Glacjar z Drogomyśla był redaktorem i wydawcą czasopisma "Nowy Czas". fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Krótka historia Drogomyśla

MMT
O drzewkach, zasadzonych z okazji jubileuszu 60-lecia panowania Franciszka Józefa, dziwnych wyrokach sądowych w sprawach mieszkańców Drogomyśla i o tym, dlaczego rolnik Gabryś dostał od cesarza zegarek.

Pierwsza wzmianka o Drogomyślu pochodzi z 1454 roku. Wieś przez większość swojej historii znajdowała się w rękach szlacheckich. Swój folwark w Drogomyślu miała również Komora Cieszyńska (kompleks dóbr, należący bezpośrednio do Habsburgów). Produkowano tam znakomite sery, które skutecznie konkurowały z wyrobami beskidzkich górali.

Jednym z najbardziej zasłużonych szlacheckich właścicieli Drogomyśla był baron Fryderyk Kalisz, dzięki któremu w 1787 roku w miejscowości powstał zbór ewangelicko-augsburski.

***

Ważną postacią w dziejach Drogomyśla był pastor Andrzej Glajcar (1840-1918). W 1909 roku został wybrany seniorem śląskim, a w 1912 roku superintendentem morawsko-śląskim. Inaczej mówiąc, był najważniejszą osobą w Kościele ewangelicko-augsburskim na Śląsku Cieszyńskim i Morawach. Oprócz tego redagował i wydawał proniemieckie czasopismo "Nowy Czas". Nie był jednak postacią kryształową. Niechętna mu "Gwiazdka Cieszyńska" na swoich łamach wspominała, że gdy pewna uboga wdowa prosiła księdza Glajcara o odprawienie pogrzebu, ten miał jej odpowiedzieć: "Jak nie macie pieniędzy, to możecie beze mnie pogrzeb sobie zrobić".

***

W 1905 roku Józef Niemiec z Drogomyśla podpalił swój dom, aby wyłudzić odszkodowanie (1217 koron). Pieniędzy nie dostał, a za próbę oszustwa został skazany na dwa i pół roku ciężkiego więzienia.

***

Dla porównania: w 1908 roku Franciszek Francuz z Drogomyśla, który zabił swoją żoną ("widząc ją raz pijaną na podłodze, uniósł się gniewem i uderzył głową jej o belki kilkakrotnie. Wskutek tych uderzeń kobieta umarła"), w ogóle nie poszedł do więzienia. Zamordowana była alkoholiczką, z kolei Francuz był bardzo szanowany w swojej miejscowości. Dodatkowo, obrona argumentowała, że kiedy walił głową żony o belki był "chwilowo niepoczytalny". W takiej sytuacji zapadł wyrok uniewinniający.

***

W 1908 roku hucznie obchodzo jubileusz 60-lecia rządów cesarza Franciszka Józefa. Stawiano pamiątkowe pomniki, organizowano uroczystości państwowe, sadzono drzewka koło dróg. Te zasadzone w Drogomyślu nie miały szczęścia, bo nieznani sprawcy część z nich wykopali i zabrali, a resztę połamali.

***

W 1913 roku powstała poczta w Drogomyślu. Pierwszą pocztmistrzynią została Franciszka Slowaczek, wdowa po urzędniku w Strumieniu.

***

W czerwcu 1916 roku cesarz Franciszek Józef podarował Gabrysiowi, rolnikowi z Drogomyśla, 500 koron w gotówce oraz zegarek z cesarskimi inicjałami. Powód? Siedmiu synów Gabrysia zostało powołanych do armii austriackiej w czasie I wojny światowej. W tym czasie dwóch już poległo, jeden był ciężko ranny, a czterech pozostałych nadal walczyło za Austrię.

W działaniach wojennych zginęło więcej osób pochodzących z Drogomyśla. Był w tym gronie Rudolf Kidoń, syn miejscowego rolnika, który w 1915 roku za waleczność na włoskim froncie został udekorowany przez arcyksięcia Józefa Wielkim Srebrnym Medalem Waleczności. Później otrzymał jeszcze Złoty Medal Waleczności. 18 maja 1917 roku zginął w walkach o Monte Santo, trafiony granatem.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a teraz poczty już nawet nie ma ....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama