, niedziela 2 października 2022
Krótka historia Boguszowic
Strzelnica wojskowa w Boguszowicach w 1915 roku. fot: za fotopolska.euDodaj do Facebook

Krótka historia Boguszowic

MMT
W pewnym sensie to od Boguszowic zaczyna się historia Księstwa Cieszyńskiego. 1 stycznia 1290 roku książę Mieszko wystawił dokument, w którym przekazał swojemu rycerzowi Boguszowi 10 łanów frankońskich pod założenie wioski. To pierwszy raz, kiedy Mieszko tytułował się księciem cieszyńskim.

Wioskę od imienia rycerza Bogusza nazwano Boguszowicami, a jej mieszkańcy nie mogli narzekać, bo w rzeczonym dokumencie zostali zwolnieni od większości ciężarów na rzecz księcia. Trudno odtworzyć pełną listę właścicieli miejscowości. W XV wieku Boguszowice - a przynajmniej ich część - stały się własnością miasta Cieszyna.

***

Zachował się pochodzący z połowy XVIII wieku spis mieszkańców Boguszowic. Dowiadujemy się z niego, że w tym czasie mieszkały tam rodziny m.in. o nazwiskach Brańczyk, Broda, Chromik, Kałuża, Kuchejda, Nowak, Mrózek i Rudzica.

***

Pod koniec XIX wieku mieszkańcy Cieszyna i okolic często udawali się do Boguszowic w celach, powiedzmy, relaksacyjnych. Chodziło o pływanie i łowienie ryb. To pierwsze wiązało się z pewnym niebezpieczeństwem. Przykładowo, w 1884 roku utopił się w Boguszowicach pewien żołnierz, rodem z Nowego Jiczyna. - Nowy to dowód, jak potrzebnem jest dla miasta naszego miejsce bezpieczne do kąpania i pływalnia - pisała "Gwiazdka Cieszyńska".

Z kolei z rybami był problem, że w pewnym momencie zaczęło ich brakować w Olzie. - To się teraz już nie nazywa rybołostwo jeno żabołostwo, bo w naszej Olzie to jeno jeszcze pare żab, bo kandyż by się też tam jaka ryba obstała? - komentowała w 1890 roku "Gwiazdka Cieszyńska".

***

Sami mieszkańcy Boguszowic mieli nieco inne zdanie na temat spokoju w swojej miejscowości. Powodem była wojskowa strzelnica. W gazetach z przełomu XIX i XX wieku nie brak skarg boguszowiczan. Narzekano na hałasy, barbarzyńską porę rozpoczynania ćwiczeń strzelniczych (niedziela rano). Wojskowi tratowali ogródki, zaczepiali kobiety. - Żeby jeszcze nasze córki i żony były napastowane i zaczepiane przez żołnierzy w sposób często bezwstydny, na to się zgodzić nie możemy - pisał w 1903 roku jeden z oburzonych mieszkańców Boguszowic. Trzy lata później w czasie ćwiczeń jeden z żołnierzy zamiast do tarczy trafił do pracującego niedaleko Wawrzyńca Migdała. Rannego nieszczęśnika przewieziono do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, gdzie mimo natychmiastowej operacyi wśród okropnych boleśni na drugi dzień umarł.

***

W tym czasie pod względem administracyjnym Boguszowice, Pastwiska i Kalembice stanowiły jedną gminę. Do samorządu wybierano zwykle polskich patriotów. Gmina Boguszowice-Pastwiska-Kalembice figuruje wśród instytucji, składających się w czasach austriackich na utrzymanie polskiego gimnazjum w Cieszynie, założonego w 1895 roku.

W 1973 roku Boguszowice, Pastwiska i Kalembice znalazły się w granicach administracyjnych Cieszyna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama