, wtorek 21 maja 2024
Krótka historia Lipowca
Kościół Podwyższego Krzyża Świętego w Lipowcu został wzniesiony w latach 1808-1810. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Krótka historia Lipowca

MMT
Lipowiec to miejscowość o ponad 700 latach historii. Najbardziej tajemniczym zdarzeniem jest nagłe załamanie demograficzne w połowie XIV wieku, jednym z najbardziej niechlubnych działalność wójta z lat 1870-1878, któremu udowodniono fałszowanie dokumentów i malwersacje finansowe.

Pierwsza wzmianka o Lipowcu pochodzi z 1305 roku. Na początku XIV wieku miejscowość prężnie się rozwijała. Lipowiec był siedzibą parafii i w latach 30. XIV w. miał około 120-140 mieszkańców, czyli sporo jak na ówczesne warunki. Później przyszło gwałtowne załamanie demograficzne. Świadczy o tym fakt, że zniknęła parafia. Oznaczało to, że lipowczan było za mało, aby utrzymać kościół i proboszcza. Przypuszcza się, że większość mieszkańców Lipowca mogła paść ofiarą epidemii dżumy, która po 1347 roku pochłonęła miliony istnień w całej Europie.

W połowie XIV wieku lipowczanie zostali oddani pod opiekę duszpasterską proboszcza ze Skoczowa. Później Lipowiec należał do parafii w Goleszowie. Dopiero w 1785 roku powstała lokalia w Lipowcu, przekształcona następnie w samodzielną parafię.

***

W 1683 roku, kiedy Adam Marklowski, właściciel folwarku Bernatka, wojował z Turkami, chłopi z Lipowca zniszczyli zabudowania folwarczne. Po powrocie Marklowski domagał się od Komory Cieszyńskiej, do której należał Lipowiec, odszkodowania. Sprawa znalazła swój finał dopiero w 1713 roku, kiedy Komora odkupiła od Marklowskiego rzeczony folwark.

***

Jesienią 1879 roku prawdziwą sensacją w Cieszynie był proces Jana Kunza, byłego wójta Lipowca. - Z wysłuchania świadków z Lipowca, który podczas jego urzędowania od 1870–1878 byli radnymi lub wydziałowymi, okazało się, że oskarżony Jan Kunz przewyższał inteligencją i przebiegłością wszystkich mieszkańców Lipowca, i było dlań łatwą rzeczą członków gminy, zwodzić, jak mu się podobało - relacjonowała "Gwiazdka Cieszyńska".

Kunz fałszował protokoły, wymyślał wnioski i uchwały, a następnie dawał wydziałowym (dzisiaj powiedzielibyśmy radnym) do podpisu - ci nie czytając, podpisywali. Czasami Kunz sam podrabiał podpisy. Wójta zgubiła chciwość. Do własnej kieszeni zabierał pieniądze, które Rząd Krajowy w Opawie przekazał na miejscową szkołę. Zawyżał mieszkańcom Lipowca podatki. Jako wójt był zobowiązany pobierać od właścicieli gospód tzw. "opłat za muzykę" - tyle, że dziwnym trafem omijał tą, która należała do niego. Szczytem było jednak branie pieniędzy z Opawy na budowę mostów w Lipowcu. - Oskarżony utrzymywał uparcie, że owe mosty stawiał, ale świadkowie i dokumenta udowodniają, że twierdzenia jego są fałszywe i owe mosty są bajeczne - donosiła "Gwiazdka Cieszyńska".

Po trwającym 24 dni procesie i przesłuchaniu 25 świadków zapadł wyrok. Kunz został skazany na 4 lata ciężkiego więzienia. Gazety milczą o tym, czy były wójt odwołał się do wyższej instancji, czy też odsiedział swoje.

Na przełomie XIX i XX wieku wójtem Lipowca znowu jest Jan Kunz – wszystko wskazuje, że to ten sam, który był bohaterem procesu z 1879 roku. Zmarł 1 listopada 1909 roku. Jak odnotowano w nekrologach urząd wójta sprawował w sumie ponad 25 lat. "Ślązak" pisał o nim: Śp. burmistrz Kunz był postępowym gospodarzem, niezwykłej inteligencyi i roztropności.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

teraz jest dzielnicą ale był odrębną miejscowością tal jak Dobka czy Nierodzim

Lipowiec... miejscowością? Myślałem, że dzielnicą Ustronia?!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama