, czwartek 16 maja 2024
Wampiriada: Studenci włączyli się w akcję honorowego krwiodastwa
Udało się zarejestrować 71 osób. 45 osób oddało krew, a dwie osoby zarejestrowały się jako dawcy szpiku kostnego. fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Wampiriada: Studenci włączyli się w akcję honorowego krwiodastwa

Agnieszka Kaczmarczyk
Wampiriada: Studenci włączyli się w akcję honorowego krwiodastwa

Pierwsza Wampiriada odbyła się w 2000 roku w Krakowie i została zorganizowana przez studentów Politechniki Krakowskiej. fot. AK

25 kwietnia od godz. 10.00 do godz. 15.00 studenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zorganizowali akcję honorowego krwiodawstwa. Oddali prawie 21 litrów krwi.

Misją Wampiriady jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia, nie tylko wśród studentów, ale również mieszkańców ośrodków akademickich, jak również zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat istotności zbiórek krwi i szpiku kostnego.

Pierwsza Wampiriada odbyła się w 2000 roku w Krakowie i została zorganizowana przez studentów Politechniki Krakowskiej. Z czasem akcja zyskała większą popularność. Od kilku lat odbywa się regularnie dwa razy w roku, we wszystkich większych ośrodkach akademickich w Polsce.

Członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów przyczyniają się do corocznego wzrostu liczby oddanych litrów krwi, organizując "Wampiriadę" przy współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodastwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski. W poszczególnych regionach kraju akcje oddawania krwi trwają od jednego do kilku dni, podczas każdej edycji. W tym roku również cieszyńscy studenci przyłączyli się do tej szlachetnej inicjatywy.

- Udało się zarejestrować 71 osób. 45 osób oddało krew, a dwie osoby zarejestrowały się jako dawcy szpiku kostnego. Po raz pierwszy w życiu krew oddało 19 osób, 26 osób już wcześniej decydowało się na to - mówi Iwona Stroka, organizatorka wydarzenia i dodaje, że każdy litr krwi może uratować czyjeś życie. Studenci pokazali, jakie mają wielkie serca.

- To bardzo szlachetna inicjatywa. W dzisiejszych czasach tak wiele się słyszy o chorobach, potrzebie przetoczenia krwi, czy przeszczepu szpiku kostnego. Zwykle tak mało możemy zrobić, by uratować czyjeś życie - mówi Marcin Żaczkiewicz i dodaje, że czuje satysfakcję, gdy odda krew i ma świadomość, że może ona uratować czyjeś życie. - Przecież tyle jej mamy - dodaje z uśmiechem.

W ramach akcji w Cieszynie studenci przede wszystkim oddawali krew, zarejestrowali się także w polskiej bazie dawców szpiku kostnego i wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy prowadzonym przez Janusza Głaza, ratownika działającego w bielskim PCK. Wszyscy oddający krew mieli szansę wziąć udział w losowaniu nagród. Cała akcja zakończyła się "Krwawym Party" w klubie studenckim Panopticum.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystkim,którzy oddali krew dla Blanki oraz tym tórzy chcieli a z różnych przyczyn nie mogli serdecznie dziękujemy w imieniu Blaneczki i swoim. Moja kochana wnusia jeszcze musi dostawać krew bo taka jest ta okrutna choroba. Dziękujemy i prosimy o jeszcze

Blanka coraz gorzej znosi chemioterapię. Czuje się dobrze, ale coraz częściej musi mieć przetaczaną krew. Ostatnio jeździmy w tym celu do szpitala raz w tygodniu. Już kilka razy grupa krwi Blanki (AB Rh - ) nie była dostępna i z tego powodu musiała czekać lub przyjmowała preparat przygotowany z krwi o innej grupie. W związku z tym mam gorącą prośbę o oddawanie krwi ze wskazaniem na Blankę.
Aby od
dać krew dla konkretnej osoby należy podać imię i nazwisko
pacjenta (Blanka Krakowian) oraz nazwę placówki, w której jest leczona.
Oddana krew nie musi być zgodna z grupą krwi biorcy, w banku krwi zostanie ona zamieniona na odpowiednią grupę.

Szpital w którym leczy się Blanka to:
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu
Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II
(skrót: SPSK Nr 6 SUM GCZD im. Jana Pawła II)
Klinika Pediatrii - Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii
ul. Medyków 16
40-752 Katowice

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama