, środa 24 lipca 2024
"Uderzono w najbardziej bezbronnych: niepełnosprawnych i dzieci"
Renata Chamera-Wójcik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Cieszynie od kilku lat walczy o to, aby bramka znowu została otwarta. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

"Uderzono w najbardziej bezbronnych: niepełnosprawnych i dzieci"

JAKUB MARCJASZ
"Uderzono w najbardziej bezbronnych: niepełnosprawnych i dzieci"

Część ogrodzenia oraz sporna bramka, które należą do szkoły, leży na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka". fot. Maciej Kłek


"Uderzono w najbardziej bezbronnych: niepełnosprawnych i dzieci"

Przejście nie jest dostępne dla uczniów, ale wszystko wskazuje, że zostanie otwarte 9 października, by ułatwić dojście do lokalu wyborczego, który mieścić będzie się w szkole. fot. Maciej Kłek


"Uderzono w najbardziej bezbronnych: niepełnosprawnych i dzieci"

Obecnie w Szkole Podstawowej nr 2 uczy się 344 dzieci. Wśród nich są również uczniowie oddziałów integracyjnych o różnym rodzaju dysfunkcji i stopniu niepełnosprawności. fot. Maciej Kłek

- Jedyne właściwe wejście i wyjście do szkoły jest równocześnie drogą ewakuacyjną, dlatego tak zabiegamy o to, żeby to przejście zostało otwarte - mówi Renata Chamera-Wójcik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie. Kilka lat temu Spółdzielnia Mieszkaniowa \"Cieszynianka\" zamknęła na kłódkę bramkę, która mimo, że znajduje się w ogrodzeniu szkoły, to formalnie należy do spółdzielni.
Przez wiele lat uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Cieszynie oprócz głównego wejścia od ul. Chopina, swobodnie mogli korzystać również z furtki od ul. Szymanowskiego i znajdującego się tam parkingu. Problemy pojawiły się kilka lat temu, kiedy mieszkańcom z pobliskiego bloku zaczęła przeszkadzać obecność szkoły.

Przy wjeździe do szkoły stanął znak, który zakazywał ruchu wszystkim poza mieszkańcami. Z czasem na "cztery spusty" zamknięta została również znajdujące się tam furtka, z której korzystały dzieci oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych

Renata Chamera-Wójcik zdaje sobie sprawę, że obecność samochodów rzeczywiście mogła być problemem. Ulica jest wąska, trudno na niej zawrócić, a nasilenie ruchu, szczególnie rano, było bardzo wysokie. Nie potrafi jednak zrozumieć dlaczego zamknięta została również bramka. Od kilku lat wysyła w tej sprawie pisma do władz miasta oraz spółdzielni "Cieszynianka" z prośbą o zmianę takiego stanu rzeczy. Bezskutecznie.

- W 2009 roku, z udziałem mieszkańców, władz miasta oraz geodety, odbyła się wizja lokalna. Wtedy dowiedziałam się, że część ogrodzenia oraz sporna bramka, które należą do szkoły, znajduje na terenie spółdzielni mieszkaniowej - dodaje dyrektorka szkoły.

W efekcie, uczniowie szkoły podstawowej pozbawieni zostali jednego z dwóch wejść na jej teren. - Pozostawione wejście od ul. Chopina jest jednocześnie drogą ewakuacyjną. Obawiam się, że w przypadku ewakuacji może dojść do tragedii. Z drogi tej korzystają również samochody służb porządkowych, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji. Szkoła jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów, dlatego mam nadzieję, że batalia prowadzona w tej sprawie znajdzie zrozumienie i poparcie władz spółdzielni, od której zależy cofnięcie jednostronnej decyzji - mówi Chamera-Wójcik.

Alicja Wlach, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" do której należy blok przy ul. Szymanowskiego, w rozmowie z portalem gazetacodzienna.pl, nie chciała odpowiedź na pytanie, czy jest szansa, aby w najbliższym czasie bramka znów została otwarta. - Liczę na zaangażowanie władz miasta i kompleksowe rozwiązanie tego problemu - mówi. Taki pomysł już jest. Zgodnie z planami w rejonie ul. Chopina ma powstać rondo z kilkoma miejscami postojowymi, gdzie będą mogły zatrzymywać się samochody. Taka budowa to jednak ogromne koszty.

Sytuacją wokół zamkniętej bramki oburzony jest Eugeniusz Raabe, cieszyński radny i przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, która kilka dni temu wizytowała placówkę. - Wystąpiłem do burmistrza oraz radcy prawnego o opinię prawą, czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem. Wnioskujemy o pilne i pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy, która jest kuriozalna - mówi stanowczo Raabe.

Renata Chamera-Wójcik pragnie, aby nie tylko furtka została otwarta, ale przebudowane zostało również ogrodzenie, które w całości znalazłoby się wówczas na terenie należącym do szkoły. - Myślę o rozsuwanej bramce dla niepełnosprawnych - mówi i podkreśla, że wejście od ul. Szymanowskiego jest najbezpieczniejszym, gdyż nie koliduje z ruchem samochodowym.

Obecnie w Szkole Podstawowej nr 2 uczy się 344 dzieci. Wśród nich są również uczniowie oddziałów integracyjnych o różnym rodzaju dysfunkcji i stopniu niepełnosprawności. Dzieci te potrzebują stałej opieki i dowozu jak najbliżej wejścia do szkoły.

Przejście przez furtkę nie jest dostępne dla uczniów, ale wszystko wskazuje na to, że 9 października zostanie otwarte. Na jeden dzień. Dzień wyborów do Sejmu i Senatu, kiedy w szkole mieścić będzie się lokal wyborczy.
Komentarze: (30)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

należy dokończyć remont drogi ul szymanowskiego przed budynkiem nr7 pan burmistrz odmówił partycypacji w kosztach bo nie miasta teren, zarząd spółdzielni kazał złożyć się mieszkańcom tego bloku, to dlaczego wszyscy mają z tej drogi korzystać.

radny Rabe to ekspert od piwa, golonki i gadania, czasami nawet spiewa.Słowem chlop się marnuje w tej radzie

Pan radny Raabe to potrafi spiewać za nasze pieniądze. Chodzi po banotówie i wychwala Prezesów. Karci wszyskich chcących zmian. Pierwszy podnosi łapkę za absolutorium. Taka BMW-ica. Głosujmy nadal za SLD to bedziemy taki kołchoz jak u nas w "Cieszyniance".

Jeśli dojdzie do precedensu że furtka która z woli SM ma być zamknięta zostanie otwarta na wybory to proponuję jej już nie zamykać. A samą furtkę schować. Bierzmy sprawy w swoje ręce bo na innych się nie doczekamy !!!

Radny Raabe to powinien już tylko dzieciom bajki czytać.Co on w tej radzie przez te wszystkie lata zrobił?Zamiast podjąć konkretne dzialania on prosi o opinię prawną.Jak zwykle udaje, że coś robi dla miasta .

Długo będziemy tkwili w oparach absurdu , jeżeli wybierać będziemy takie osoby jak pani Wlach. Niekompetentna jako prezes spółdzielni , nieudolna jako radna , arogancka jako osoba...

Co Pan na to panie Macura? Pan żeś jest z "Cieszynianki"

nam odpowiadała na zebraniu bardziej wulgarnie

co do pani wlach - to chyba już nikt nie ma wątpliwości, że robi co chce i wszyscy (nawet sam wielki prerzes) portkami przy niej trzęsą; zastanawiam się tylko dlaczego ona taka wredna i działa na szkodę własnych wyborców; a jej jedynym argumentem na pytanie "dlaczego" jest krótka odpowiedź, która obrazuje całą jej mądrość i zainteresowanie sparą: "bo tak"; proszę Państwa - mój 3-letni synek jest bardziej rezolutny i mądrzej mówi niz ta kobita; juz dawno powinni ją z Cieszynianki wykopacł

a to ci checa...Pani radna Wlach vel vice prezes Wlach od której zależy decyzja zwala robotę na władze miasta, skandal kto taką nie kompetentną osobę wybrał do Rady Miasta

burmistrz ,radca prawny, prezes, komisja oświaty i sportu..... ludzie toż to jakaś paranoja. A Einstein powiedział : wszystko powinno być tak proste jak tylko jest możliwe. Jeżeli ugoda ze SM nie jest możliwa to szkoła /organ prowadzący/ powinna wystąpić do sądu o ustanowienie służebności przejazdu/przechodu a póki co nożyce do drutu i przeciąć ten łańcuch w cholerę. Dla pewności zdjąć z zawiasów sporną furtkę i schować.

gdzie są w takich chwilach nasi kandydaci na Posłów, Senatorów? wcięło wszystkich? Konkretna, merytoryczna sprawa i nie ma nikogo, te cholerne błogosławione owieczki co to zrobią żeby nam wszystkim było dobrze. Przecież wielu z nich jest w tej chwili posłem, czy senatorem. Na przykład Pan Kopeć, proszę, zapraszam Panie Pośle:-)

Sytuacja jak z Mrożka. Z tym, że nie można mówić, iż celowo uderzono w niepełnosprawnych i dzieci. Sytuacja pokazuje tylko (zresztą kolejny raz) jak szkodliwymi mogą być działania spółdzielni mieszkaniowej. Trzeba dokładnie sprawdzić nie tylko jakie są faktyczne granice działki oraz jakie czynności prawne na tej działce dokonała "Cieszynianka" wespół z zatwierdzającym jej decyzje Urzędem Miejskim. Gmina to niestety drugi współwinny sytuacji uderzenia o którym wspomina Pani Dyrektor. Burmistrza Miasta zamiast rozeznać sytuację i przeprowadzić negocjacje z aktualnym wieczystym użytkownikiem działki w celu jej najlepszego wykorzystania i funkcjonalności, prawdopodobnie zezwolił na podział dziełek w tym miejscu według woli „Cieszynianki”. Trzeba zatem dokładnie sprawdzić jakie były cele dzielenia działek w tym miejscu i czy podział został dokonany zgodnie z wszystkimi właściwymi tej czynności przepisami. Ten zaskutkowała opisaną sytuacją a zatem weryfikacja jest absolutnie konieczna. Przypuszczam, że ani „Cieszynianka” ani Gmina Cieszyn, nie są właścicielami owej działki bo ten ma chyba Skarb Państwa. Mają tylko czasowe uprawnienia do dysponowania nią. Możliwym jest dość proste rozwiązanie sytuacji. Działkę na której stoi budynek mieszkalny odsprzedać jego mieszkańcom (możliwe ulgi z ustawy do 90%) a działkę gruntu pod istniejącą drogą (chodnikiem) niech przejmie Miasto Cieszyn wraz z całą infrastrukturą. To proste i logiczne rozwiązanie bowiem realizuje interesy wszystkich zainteresowanych. Poza „Cieszynianką” może, której decyzjach podejmowanych przeciw swoim członkom krążą po Cieszynie liczne plotki. W tych jest prawie zawsze ziarenko prawdy. To winno zastanawiać.

Może zainteresować tą sprawą media?! Polsat Interwencja - tel. 22/514-41-26, TVN Uwaga - 32/253-27-12.
To zazwyczaj skutkuje :)
O ile się nie mylę, jakiś czas temu w Głosie Ziemi Cieszyńskiej był artykuł dot. też mieszkańców tego bloku. Sprawa dotyczyła jednak parkowania samochodów za blokiem os strony balkonów. Samochody parkujące tyłem powodowały, zbyt duże wyziewy spalin, więc zlikwidowali parking - zasłaniając się jakimiś projektami z lat 70-tych, które w tym miejscu parkingu nie przewidywały.
ludzka głupota nie zna granic.

Ogrodzenie szkoły i ta nieszczęsna furtka powstały około 1980 roku, kiedy chodziłam do tej szkoły i przez 31 lat jakoś wejście na teren szkoły mogło funkcjonować. Co prawda od jakiś 10 lat zaczęło przeszkadzać niektórym mieszkańcom bloku leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie furtki. Sama tego doświadczyłam, kiedy to już moje dzieci chodziły do tej szkoły. Ktoś nagminnie nękał w sprawie tej furtki szkołę, Burmistrza, kuratorium i nie wiem kogo jeszcze. Ale jak zwykle głupota wygrała, w tym głupota Zarządu Cieszynianki, że ustąpiła i po 30 latach zamknęła dzieciom i ich rodzicom bezpieczne i praktyczne dojście do szkoły. Zamknijcie zatem wszystkie dojścia do sklepów, szkół, urzędów i innych instytucji, bo po co ułatwiać sobie życie, jak można je bardziej skomplikować i pozwalać triumfować głupocie. Nie liczy się dobro ogółu lub jakiejś społeczności, bo zawsze znajdzie się jakiś idiota, co będzie bruździł innym. Może zamknąć też np. ul. Głęboką, bo tam tak dużo ludzi chodzi i do sklepów towar przywożą i też to może przeszkadzać mieszkańcom kamienic.
Nie rozumiem tylko, dlaczego furtkę można otworzyć na czas wyborów!!! Właśnie na czas wyborów powinna być jak najbardziej zamknięta, żeby idioci, którym furtka przeszkadzała musieli iść na około – może po drodze się potkną i walną tym swoim głupim łbem w asfalt i się im poprawi.

.

jeżeli chodzi o problem bramki przy szkole, to jeżeli powiemy, czy napiszemy, że Spółdzielnia Cieszynianka zamknęła bramkę, to znaczy że Wy jesteście temu winni, Wy zamknęliście tę bramkę. Trzeba napisać, że Dyrektor Wlach albo Dyrektor Cichy zamknął tę bramkę. I co? lep[iej brzmi i od razu mam konkretne osoby, które są winne obecnej sytuacji. Nigdy nie należy używać w takich wypadkach ogólnikowego stwierdzenia typu: Winna jest Spółdzielnia, bo nigdy nie będzie winnego:-), to tak nawiasem.

Ostatnio był wykup - rozumiem że kazda działka została podzielona proporcjonalnie do udziałów w połozonej(nych) na niej nieruchomosciach ? CZy nie ? Jakaś pula poszła jako "część wspólna" ?

że w walkę z Zarządem często angażują się zwykli pieniacze bez pojecia o przepisach i stanie faktycznym. Sam mam takiego sąsiada - co rusz to mówi coś innego - zależy jak wiatr powieje. Sam nie wie czego chce - zdyscyplinowania zarzadu, jedgo wymiany czy w ogole oddzielenia sie od spółdzielni. NIestety tacy pieniacze są najgłosniejsi i tez zniechecają innych do zaangazowania sie. Niejedno wycierpiałem ze strony spółdzielni, nieraz mi napsuli krew swoją niekompetencją i chamstwem, ale jestem przeciwnikiem rewolucji. Przede wszystkim należy ukarać zarząd za działanie wbrew interesowi mieszkańców, obciazyć ich za wszystkie nieuzasadnione wydatki i zobowiązać do podejmowania wszystkich mozliwych decyzji dotyczących danego budynku przez glosowanie mieszkańców tego konkretnego budynku. Wywaliłbym też połowę pracowników SM, bo siedzą i dupska obijaja.

macie demokrację, brakuje ludzi na zebraniach, na których są wybory, jeżeli dobrze rozumiem. Należy dobrze poinformować członków o takim zebraniu, wcześniej poinformować ich o swoich prawach i żeby się nie... bali:-) nikt za to nie gryzie, że ma inne zdanie na temat zarządzania spółdzielnią, a reszta to już proste - odwołać obecnych dyrektorów i powołać nowych (trzeba mieć ich w zanadrzu przygotowanych:-)) Oczywiście jeżeli macie taką potrzebę. Ja nie mieszkam w Cieszyniance i osobiście to nie dotyczy to bezpośrednio mnie ale słyszałem wiele skarg na Waszą dyrekcję, np: dot. rozwiązania problemu udziałów w działkach. Nie wiem czy jest to w tej chwili uregulowane ale miałem taką informację od Waszych członków, że były uniki i trudności ze strony Dyrekcji etc.

Bo prawda jest taka ze przeciwnicy Zarządu tez nie są jednomyslni. Troche byłem zaangazowany w walkę z Zarzadem i wiem jak to wyglada. To jak rzucanie w beton kulkami z plasteliny. Jakbym miał być na miejscu Wlach i Cichego na walnym, to bym sie chyba ze wstydu spalił - ludzie całkowicie impregnowani i bez godnosci.

jest taka grupa osób, która walczy o prawa spółdzielców, ale jest za mała, żeby cokolwiek zdziałać, bo w spółdzielni na walnych obowiązuje demokracja, frekwencja jest mierna, a prezesom ciągle udaje się uzyskać absolutorium i dlatego nie ma szans ich odwołać. A jeśli masz jakiś skuteczy pomysł, to go podaj. Gdyby to było takie proste, to nie byłoby tylu skandali i walk w całej Polsce właśnie z prezesami spółdzielni mieszkaniowych. Sądy też są przez niektórych zbałamucone, niestety :( a innej drogi odwoławczej nie ma !

ulicę nazywa bezpiecznym wyjściem to piknie witom

Powiedzmy jasno. Tam rządzi szeryf Mr. Kołodziej

macie wpływ w wyborach. Trzeba przyjść i mieć odwagę podnieś rękę i powiedzieć swoje zdanie. Musicie się nauczyć korzystać ze swoich praw. To Wy, jesteście Spółdzielnią, a nie Pani Vice-prezes, czy Pan Prezes. "Prezes" - to nie jest dożywotnia funkcja. Na pewno nie w Waszej spółdzielni.

niestety szeregowy członek spółdzielni mieszkaniowej praktycznie nie ma żadnego wpływu na wysokość zarobków prezesów, bo o tym decyduje rada nadzorcza, a w niej, z tego co wiem, nie ma jednomyślności a górę biorą "zwolennicy" zarządu.

potwierdzam opinię pierwszego dyskutanta, trudno nazwać tego typa panem- nie rozumiem jak taki podły typ może terroryzować wszystkich i nie ponosić konsekencji. Priorytetem jego jest robienie zmętu i krzywdy wszystkim

Jak radna Alicja Wlach godzi w swoim sumieniu postawę prezes spółdzielni Cieszynianka pani Alicji Wlach w tej sprawie? I myśmy tą panią wybrali jako radną , na prawdę wstydzę się tego!!!!!!!

tam rządzi pewien pan mieszkający w bloku naprzeciwko, nikt inny nie ma prawa głosu, sukcesywnie zatruwa życie mieszkańcom i domyślam się - służbom miejskim!

żeby zarobek roczny Pana i Pani Prezes z Cieszynianki przekraczał 100 000zł słownie stotysięcyzłotych i na to pozwalają członkowie tej spółdzielni?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama