, sobota 18 maja 2024
"Siedem cudów świata" w Cieszyńskiej Książnicy
Książnica Cieszyńska przygotowała kolejny wernisaż wystawowy pt.:"Siedem cudów świata i inne słynne budowle". fot: FJDDodaj do Facebook

"Siedem cudów świata" w Cieszyńskiej Książnicy

FJD
W dniu 16. listopada mieszkańcy naszego regionu mieli okazję zapoznać się z kolejną wystawą starodruków z XVI-XIX w, które przedstawiają wyobrażenia architektoniczne najsłynniejszych obiektów minionych epok, a także obecnych konstrukcji i budowli.

Książnica Cieszyńska przygotowała kolejny wernisaż wystawy pt.:"Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Szereg grafik i rysunków przedstawiających prawdziwe cuda architektoniczne oraz inne grafiki wykonane na podstawie wyobraźni, zostały zaprezentowane przybyłym gościom w 25-u gablotach i 10-u planszach rozmieszczonych w sali wystawowej. Otwarcia wystawy dokonał dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, informując jednocześnie przybyłych, że wystawa będzie czynna od wtorku do piątku każdego tygodnia do 17 lutego 2018 r. włącznie. Następnie zebrani zostali zapoznani z genezą powstania tej wystawy. Zaprezentowana została postać greckiego pisarza i konstruktora Filona, który w III p.n.e stworzył pierwszą listę siedmiu cudów świata. Z tego opisu do naszych czasów przetrwała w stanie prawie nie naruszonym tylko jedna budowla, którą jest wielka piramida w Gizie. Cała reszta uległa zniszczeniu pod wpływem naturalnych kataklizmów i czynników atmosferycznych. W czasach nowożytnych powstał znowu szereg wspaniałych konstrukcji i budowli, które dzisiaj także przez wielu znawców tematu nazywane są cudami świata. Do nich można zaliczyć takie wspaniałe konstrukcje i budowle jak: Kanał Sueski, Wieża Eiffla, Mur Chiński, Nowojorskie Drapacze, Kreml, Buddyjskie Pagody, Kompleks Alhambry etc.etc.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama