, niedziela 23 czerwca 2024
Projekt „Kobiety dla Niepodległej”
Celem projektu są działania edukacyjne lokalnej społeczności i przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w obchodach rocznicowych w kolejnych latach. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Projekt „Kobiety dla Niepodległej”

mat.pras.
Dla upamiętnienia nadchodzącej rocznicy Odzyskania Niepodległości cieszyńskie Soroptymistki we współpracy z Zamkiem Cieszyn realizują autorski projekt „Kobiety dla Niepodległej”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Celem projektu są działania edukacyjne lokalnej społeczności i przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w obchodach rocznicowych w kolejnych latach. W czasie wykładów przybliżone zostaną sylwetki kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności i własnego państwa tworzył nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły, mimo różnych poglądów działać, pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo. Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa, ponieważ w pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej, znalazło się 14,5% kobiet, w Radzie zasiadały kobiety, co w tamtych czasach było absolutnym ewenementem, gdyż wówczas kobiety nie miały praw wyborczych, nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w większości krajów europejskich.

Projekt obejmuje cykl spotkań, wykładów, prelekcji, które w szkołach cieszyńskich odbyły się już w październiku. Młodzi Cieszyniacy wybrali kobiety-działaczki, które ich zdaniem zasługują na szczególną pamięć i wyróżnienie poprzez zamieszczanie ich biogramów w materiale informacyjno-edukacyjnym – kalendarzu. Będą w nim zawarte również najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem wolności oraz daty i miejsca wszystkich uroczystości związanych z obchodami rocznicowymi powstania Niepodległej.

W listopadzie odbędą się spotkania dla studentów UŚ, słuchaczy UTW, mieszkańców Cieszyna i powiatu. Zapraszamy do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie 17 listopada o godzinie 16:00, na Zamek Cieszyn 20 listopada o godzinie 16:00 oraz do Uniwersytetu III Wieku 21 listopada o godzinie 16:00.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kiedyś mieliśmy na topie rozsądne kobiety patriotki, a dzisiaj na topie mamy krzykliwe feministki z "macicami wyklętymi".
Co to się porobiło w naszym kraju?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama