, poniedziałek 15 lipca 2024
Florian zapali się na fioletowo
17 listopada to Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. fot: arch. GC (FJD)Dodaj do Facebook

Florian zapali się na fioletowo

red./mat.pras.
To wszystko specjalnie z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wcześniaka, które będą miał miejsce 17 listopada. Akcja „zapalania się” na fioletowo znana jest całej Polsce, jednak nadal mało zauważalna jest w naszym regionie. Dlatego za dwa tygodnie w powiecie cieszyńskim w tym kolorze zapłoną budynki Terapeutycznych Punktów Przedszkolnych „Słoneczna Kraina” oraz fontanna św. Floriana na Rynku w Cieszynie

Pomysł jest owocem Międzynarodowej Konferencji Wczesna Interwencja, której organizatorami byli Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Terapeutyczne Punkty Przedszkolne „Słoneczna Kraina”.
- Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed zaplanowanym terminem porodu to problem, który dotyka prawie co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowej swojego maleństwa. Opieka nad wcześniakami i wszelkie piętrzące się problemy zdrowotne sprawiają, że codzienność tych rodzin różni się od typowych szczęśliwych chwil narodzenia dziecka. - opisują organizatorzy wydarzeń w Bielsku - Białej, Skoczowie, Jaworzynce i Cieszynie .

„Wcześniactwo” jednak nie kończy się po opuszczeniu oddziału neonatologicznego – to dopiero początek zawiłej drogi, obejmującej proces leczenia, terapii, rehabilitacji i edukacji. Między innymi o tym mówili goście specjalni w trakcie swoich wystąpień konferencyjnych: prof. Marian Jongmans z Uniwersytetu w Utrecht z Holandii czy dr hab. Ewa Emich-Widera Kierownik Kliniki Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Konsultant Krajowy w dziedzinie Neurologii Dziecięcej.

17 listopada to Międzynarodowy Dzień Wcześniaka i wszyscy, którym nie jest obcy los tych dzieciaków „zapalają się” na fioletowo. Pamiętamy i wspieramy!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama