, piątek 21 czerwca 2024
Mieszkanka Cieszyna z honorową odznaką
Władysława Magiera otrzymała Złotą Odznakę Honorową. fot: DRDodaj do Facebook

Mieszkanka Cieszyna z honorową odznaką

DR
Władysława Magiera otrzymała Złotą Odznakę Honorową, przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji. Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej Cieszyna, odznakę wręczył Andrzej Molin – pochodzący z Wisły radny sejmiku obecnej kadencji.

Jedną z inicjatyw pani Władysławy Magiery jest przedstawienie sylwetek kobiet zasłużonych dla historii naszego regionu. Jest współzałożycielką Uliczki Cieszyńskich Kobiet na Wzgórzu Zamkowym, poświęconej kobietom Śląska Cieszyńskiego. Z jej inicjatywy Telewizja Polska nakręciła film dokumentalny „Uliczka cieszyńskich kobiet”. Władysława Magiera nagrywa audycje w Radiu Katowice („U Polaków za Olzą” i „Czy to prawda, że...”) oraz w Polskim Radiu Ostrawa. Odbyła w ostatnich latach ponad kilkaset wykładów i prelekcji, nie tylko w miejscowościach województwa śląskiego, ale również poza jego granicami i w Czechach. Jest autorką ponad 80 biogramów kobiet Śląska Cieszyńskiego. Jest pomysłodawczynią tematycznego szlaku turystycznego pt. „Cieszyński Szlak Kobiet”, który prowadzi śladami kobiet po obu stronach Olzy. Opracowała scenariusze cyklu spotkań o zasłużonych dla miasta kobietach. Odbywały się one w „Domu Narodowym” w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Zainicjowała zbiórkę publiczną w wyniku, której odsłonięto w Cieszynie w 2011 roku tablicę honorującą Zofię Kirkor-Kiedroniową i Józefa Kiedronia. Napisała również broszurę o Józefie Kiedroniu. Kongres Polaków za jej przyczyną ogłosił w 2012 rok, rokiem Kiedronia. Była jedną z osób, dzięki którym sejmik wojewódzki uczcił w lutym 2012 roku jego postać. Zasiada w jury konkursu wiedzy o regionie organizowanym dla młodzieży po obu stronach Olzy. Z jej inicjatywy wznowiono wydanie bestselleru książki kucharskiej Emilii Kołder pt. „Kuchnia Ślaska Cieszyńskiego, czyli wybór przepisów Emilii Kołder.” W 2017 roku została powołana do komitetu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Cieszynie. Jest współorganizatorką wystawy o kobietach dla niepodległej na Zamku Cieszyn. Pracuje aktywnie w wielu organizacjach, m.in. jest członkiem zarządu głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, zarządu Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych w Cieszynie, Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 1978 roku jest aktywnym członkiem ZNP. Pełniła m.in. funkcję przewodniczącej koła, a po przejściu na emeryturę działa w sekcji emerytów i rencistów w oddziale cieszyńskim.

To tylko niektóre inicjatywy, jakich podejmuje się pani Władysława Magiera.
Gratulujemy odznaczenia i życzymy kolejnych sukcesów.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czyżby ta Pani nie była również odpowiedzialna za organizację wizyty Anny Komorowskiej w Cieszynie w roku 2013? Szanowna redakcja chyba zapomniała wymienić lub poprawność polityczna nakazuje. Pani Władysławie najserdeczniejsze gratulacje za wymieniony i niewymieniony całokształt działalności.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama