, wtorek 5 marca 2024
Spacer w koronach ustrońskich drzew
Spółka Kolej Linowa Czantoria jest w trakcie realizacji projektu „Słoneczne Tarasy na Czantorii w Ustroniu”. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Spacer w koronach ustrońskich drzew

KT
Spacer w koronach ustrońskich drzew


Spacer w koronach ustrońskich drzew

Jeżeli ktoś miał okazję odwiedzić albo słyszeć o ścieżce usytuowanej w koronach drzew w Bachledowej Dolinie w Tatrach, na pewno nie przejdzie obojętnie obok jej beskidzkiej siostry. W Ustroniu na górze Czantoria ma powstać ścieżka, która czerpie pomysł ze wzoru słowackiego.

Spółka Kolej Linowa Czantoria jest w trakcie realizacji projektu „Słoneczne Tarasy na Czantorii w Ustroniu”. Zgodnie z planem za kilka lat ma tam powstać ścieżka o łącznej długości 700 metrów. Część ścieżki prowadzić będzie nieco ponad drzewami, co daje wysokość ok. 20 metrów. Z kolei, widok z wieży widokowej będzie można podziwiać z ok. 40 metrów na ziemią. Na najwyższy punkt prowadzić będzie ścieżka-serpentyna. Osoby niepełnosprawne dostaną się na samą górę za pomocą windy. Projekt zakłada, że trasa będzie zbudowana z elementów drewnianych, ale postawiona zostanie na palach stalowych. Na trasie przewiduje się stworzenie 7 punktów edukacyjno-informacyjnych poświęconych edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Informacje będą mieć charakter tematyczny zgodny z profilem atrakcji. Obejmować będą zagadnienia dotyczące m.in. zamiany krajobrazu, zamierania świerka czy zmiany klimatu. Co warto wiedzieć, ścieżka będzie położona na tle obszarów chronionych Rezerwatu Czantoria i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Plany Spółki Kolej Liniowa Czantoria obejmują również stworzenie terenu rekreacyjno-zabawowego, w którym znajdować się będą m.in. plac zabaw i siłownia na wolnym powietrzu. Mają powstać także obiekty towarzyszące. Pierwszym z nich będzie lokal gastronomiczny na ok. 100-120 osób wraz z salą konferencyjną jako centrum edukacji ekologicznej na ok. 60 osób. Tam odbywać się będą szkolenia, warsztaty, spotkania, sympozja, konferencje i wydarzenia medialne. Pojawi się możliwość zrealizowania zajęć sezonowych z wykorzystaniem placu do edukacji ekologicznej przez zabawę. Drugim obiektem, jaki ma się pojawić w okolicach ścieżki, będzie zadaszona wiata z grillem. Ma ona pomieścić stoły i ławy dla ok. 60 osób.

To kilkumilionowa inwestycja, jednak dokładne koszty poznamy prawdopodobnie w połowie grudnia. Spółka ma się starać o dofinansowanie unijne i kredyt.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Las powinien zostać lasem - bezcennym samym w sobie. Zabudowanie go i zarabianie na tym pieniędzy pod płaszczykiem edukacji ekologicznej to farsa. Czy nie wystarczy, że Równica cała zabudowana? Czantoria też musi zostać zniszczona?
A czy budowa tej proekologicznej inwestycji też będzie ekologiczna? Zniszczony zostanie las, po to by pokazać, jak cenne są lasy.

I tym sposobem zawłaszczamy na sposób miejski ostatnie zakątki ładnej przyrody. Ścieżka wystarczyłaby. A reszta zupełnie niepotrzebna. To wszystko można zrobić w dolinie. Centrum konferencyjne, wiata z grillem na około 60 osób- zapraszamy tłumy, by Czantoria stała się drugim Zakopanem. Taką naturalną turystykę szlag trafi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama