, poniedziałek 15 lipca 2024
Latarnie na chodniku
Każda przeszkoda pojawiająca się na chodniku dla osoby niewidomej odnajdującej drogę laską staje się zagrożeniem. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Latarnie na chodniku

Iwona Włodarczyk
Dużo mówi się o przystosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, i rzeczywiście w Cieszynie coraz częściej przed przejściami dla pieszych można spotkać obniżone krawężniki oraz znajdujące się na chodnikach tzw. jeżyki ułatwiające bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy przez osoby z dysfunkcją wzroku.

Świadomość potrzeb osób niepełnosprawnych wśród mieszkańców naszego miasta wzrasta, i dzięki temu już nie tylko osoby ze środowisk, których ten temat w szczególności dotyczy zwracają uwagę na nieprawidłowości, robią to również osoby w pełni sprawne.

Tak też było i tym razem, gdy na ul. Górnej na chodniku zaczęły pojawiać się latarnie. Informacje o nich zaczęły docierać do radnych, jak i do naszej redakcji.

Każda przeszkoda pojawiająca się na chodniku dla osoby niewidomej odnajdującej drogę laską staje się zagrożeniem, dlatego też zwróciłam się do rzecznika UM z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji - Istniejący chodnik po prawej stronie ul. Górnej od ul. Sikorskiego w kierunku centrum nie posiada parametrów normatywnych. Na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Poniatowskiego chodnik ma około 120 cm szerokości. W najwęższych miejscach na odcinku od ul. Poniatowskiego do ul. Solnej nowe słupy posadowione zostały w odległości ok. 135 cm od muru oporowego lub budynku.

- Mając na uwadze zastosowaną w tym miejscu zmianę zasilania z napowietrznego na kablowe, wąski chodnik oraz gęste uzbrojenie, w tym w szczególności położony pod chodnikiem kabel średniego napięcia, nie pozwala to na posadowienie słupów przy murze oporowym lub budynku przy skrzyżowaniu ulic Górna i Poniatowskiego – wyjaśnia Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie i zapewnia, że na każdym etapie prac potrzeby osób niepełnosprawnych są uwzględniane, ale nie zawsze względy techniczne pozwalają na najlepsze rozwiązania.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób zostaną oznaczone te przeszkody tak aby idący w ich stronę mógł je bezpiecznie ominąć, jednak, gdy tylko ten problem zostanie rozwiązany niezwłocznie poinformujemy naszych czytelników.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama