, wtorek 25 czerwca 2024
Co kryje się w cieszyńskich podziemiach?
Mieszkańcy Cieszyna wreszcie będą mogli zwiedzić część podziemnego korytarza przy ulicy Przykopa. fot: DRDodaj do Facebook

Co kryje się w cieszyńskich podziemiach?

DR
Mieszkańcy Cieszyna wreszcie będą mogli zwiedzić część podziemnego korytarza przy ulicy Przykopa. Projekt pod nazwą „Cieszyńskie podziemia na start. Odgruzowanie podziemnego korytarza na ul. Przykopa” został wybrany przez mieszkańców jako jedna z inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Eksploracja obiektu przyniosła zaskakujące wyniki i w końcu przyszedł czas na podzielenie się z mieszkańcami efektami.

- Dwa lata temu w wyniku głosowania mieszkańcy zadecydowali o tym, by spróbować odkryć co się dzieje z podziemiami. Te badania zostały przeprowadzone przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy. Faktycznie, dotarliśmy do piwnic średniowiecznych. - mówił na ostatniej konferencji burmistrz Ryszard Macura.

Odgruzowaną piwnicę będzie można zwiedzać w niedzielę 1 października 2017 r. w godzinach 10.00-14.00. Jednak zanim wybierzemy się na podziemne zwiedzanie musimy pamiętać o obecności w pomieszczeniach błota i wody – wskazane jest zatem zaopatrzenie się w obuwie na przebranie. W środku panuje temperatura o kilka stopni niższa niż na zewnątrz. Nie zaszkodzi również zabrać ze sobą własnego źródła światła (latarka, telefon).

- Średniowieczna piwnica (co do której przeznaczenia nie ma jeszcze pewności) składa się z trzech pomieszczeń. Za ścianą ostatniego z nich znajduje się – najprawdopodobniej nienaturalnego pochodzenia – pustka niewielkich rozmiarów, do której prowadzi wąski otwór umieszczony na wysokości ok. 2,5 m. W pustce powstały unikatowe i bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne, wielobarwne nacieki jaskiniowe. - informuje Urząd Miasta.

Do zwiedzania dostępne będą dwa pierwsze pomieszczenia – trzecia komora wciąż pozostaje oddzielona zamurowaniem. Pomimo tego zobaczyć podziemia na Przykopie naprawdę warto (tym bardziej, że nie wiadomo, kiedy następnym razem zostaną otwarte dla zwiedzających).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama