, poniedziałek 15 lipca 2024
Powraca Festiwal Teatralny Bez Granic
Na finał w Teatrze A.Mickiewicza w Cieszynie przygotowano recital Jaromira Nohavicy. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Powraca Festiwal Teatralny Bez Granic

CS
Po rocznej przerwie powraca do Cieszyna i Českého Těšína Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic. Podobnie jak w poprzednich latach głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka wspomagane przez czeskocieszyńskie stowarzyszenie Spolek Půda. Tegoroczna - już XXVII – edycja festiwalu zacznie się we wtorek 3 października i potrwa do niedzieli 8 października.

Polsko- czesko – słowacki Festiwal Teatralny Na Granicy powstał na fali entuzjazmu związanego z odzyskiwaniem wolności po okresie komunizmu. Jego idea zrodziła się w kręgu działaczy jeszcze nielegalnej cieszyńskiej Solidarności Polsko – Czechosłowackiej i czeskocieszyńskiego Forum Obywatelskiego w 1990 roku. Za założycieli festiwalu uznaje się Jakuba Matla, nieżyjącego już filozofa, współpracownika Karty 77 i niezależnego działacza kulturalnego z Czeskiego Cieszyna oraz Jerzego Kronholda, poetę, reżysera teatralnego i działacza politycznego z Cieszyna. Jednym ze współorganizatorów pierwszego festiwalu, który odbył się w maju 1990 roku i prezentował polskie i czeskie inscenizacje sztuk Vaclava Havla, była Gertruda Chowaniokova, znana animatorka kultury z Czeskiego Cieszyna, prowadząca odnowiony Festiwal Teatralny Bez Granic także w tym roku.

Festiwal Teatralny Na Granicy odnosił największe sukcesy, także frekwencyjne, w latach 90 poprzedniego stulecia. To wtedy na tym właśnie festiwalu można było zobaczyć najlepsze przedstawienia teatralne z Polski, Czech i Słowacji, także wielkie widowiska teatru alternatywnego. Jako inicjatywa społeczna i obywatelska festiwal teatralny odegrał wtedy również ważną kulturotwórczą rolę w obu częściach miasta. W ślad za nim powstały później takie cykliczne, wspólne, czesko-polskie wydarzenia miejskie jak Święto Trzech Braci czy filmowy przegląd Kino na Granicy. Od czasu kiedy organizatorzy Festiwalu Teatralnego Na Granicy postanowili go przemianować na Festiwal Teatralny Bez Granic jego ranga i prestiż, a także zainteresowanie publiczności zaczęły spadać. Z biegiem lat pojawiło się zarówno w Cieszynie jak w innych pobliskich miastach, zwłaszcza w Ostrawie, wiele przeglądów teatralnych o podobnej formule, lecz lepszej koncepcji i zapleczu merytorycznym, a przede wszystkim większym wsparciu finansowym, które cieszyński Festiwal Teatralny Bez Granic zaczął tracić. Doprowadziło to do zawieszenia festiwalu w 2016 roku.

Teraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic do miasta nad Olzą powraca. Z programem bardziej kameralnym, bardziej interdyscyplinarnym, ale interesującym nie tylko dla dorosłych, lecz także dla młodzieży, nie tylko dla miłośników teatru i dobrego aktorstwa, lecz także dla wielbicieli świetnej poetyckiej piosenki (szczegóły programu na www.borderfestival.eu) . A na finał w Teatrze A.Mickiewicza w Cieszynie przygotowano recital Jaromira Nohavicy.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Obserwuję Festiwal od samego początku, jest to impreza całkowicie chybiona i kosztowna. Liczba widzów na spektaklach bardzo rzadko przekracza liczbę aktorów na scenie. Czy dla kilku snobów warto wydawać publiczne pieniądze?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama