, niedziela 23 czerwca 2024
WOŚP dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazał sprzęt o wartości ponad 330 tys. zł
Sprzęt od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie jest jedynym jaki Szpital Śląski otrzymał w ostatnim czasie. fot: Jakub MarcjaszDodaj do Facebook

WOŚP dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazał sprzęt o wartości ponad 330 tys. zł

JAKUB MARCJASZ
WOŚP dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazał sprzęt o wartości ponad 330 tys. zł

Cieszyński szpital jest jednym z nielicznych w kraju, w którym funkcjonuje oddział geriatryczny. fot. JM


WOŚP dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazał sprzęt o wartości ponad 330 tys. zł

Sprzęt od WOŚP otrzymał każdy oddział geriatryczny w kraju. fot. JM


WOŚP dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazał sprzęt o wartości ponad 330 tys. zł

Do cieszyńskiej placówki trafiło 36 sztuk o łącznej wartości ponad 330 tys. zł.


WOŚP dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazał sprzęt o wartości ponad 330 tys. zł

W tym roku fundacja po raz pierwszy zbierała pieniądze nie tylko dla małych pacjentów, ale również dla seniorów. fot. JM

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się symboliczne przekazanie sprzętu jaki Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupiła dla Oddziału Geriatrycznego. Wartość podarowanych rzeczy to ponad 330 tys. zł.

Cieszyński szpital jest jednym z nielicznych w kraju, w którym funkcjonuje oddział geriatryczny. Cały czas są regiony, gdzie takich oddziałów nie ma w ogóle, dopiero niedawno pierwszy otworzony został w Warszawie i jest on jedynym w województwie mazowieckim! - W Polsce dział medycyny jakim jest geriatria znajduje się w opłakanym stanie. To efekt wieloletnich zaniedbań, które doprowadziły do tego, że mamy dzisiaj, w sytuacji coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa, tylko 40 oddziałów geriatrycznych, w których jest ponad 700 łóżek - zauważa Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W tym roku fundacja po raz pierwszy zbierała pieniądze nie tylko dla małych pacjentów, ale również dla seniorów. Podczas finału udało się zebrać ponad 50,5 mln zł. Z tej kwoty na oddziały geriatryczne został zakupiony sprzęt o wartości blisko 21 mln zł.

- Mamy świadomość, że jest to kropla w morzu potrzeb, dlatego mamy marzenie i chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby w Polsce za kilka lat było drugie tyle łóżek geriatrycznych co obecnie, a za następnych kilka lat jeszcze więcej - mówi Dobies.

Sprzęt od WOŚP otrzymał każdy oddział geriatryczny w kraju. Do cieszyńskiej placówki trafiło 36 sztuk o łącznej wartości ponad 330 tys. zł. Wśród nich są m.in. elektryczne łóżka szpitalne (na oddziale zostały wymienione wszystkie z nich), aparat USG, fotel kąpielowy, inhalator pneumatyczny, materace przeciwodleżynowe, pionizatory, spirometr z komputerową spirometrią i pulsoskynometrem, czy przenośny kardiomonitor. - To spore wsparcie, bo do tej pory korzystaliśmy ze sprzętu otrzymanego w spadku po pierwszym oddziale wewnętrznym, teraz jest to przejście na zupełnie inny poziom funkcjonowania - nie ukrywa dr n. med. Marcin Pecold, pełniący obowiązki ordynatora Oddziału Geriatrycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Oddział powstał dwa lata temu. Znajduje się w nim piętnaście łóżek. Praktycznie cały czas każde z nich jest zajęte. Pacjenci oddziałów geriatrycznych zmagają się z szeregiem różnych dolegliwości, poprzez schorzenia internistyczne, neurologiczne, a często i neuropsychiatryczne, dlatego ich leczenie jest zupełnie inne niż innych dorosłych. - Sprzęt jest bardzo ważny, ale jeszcze ważniejsza zmiana świadomości, która dokonała się dzięki Orkiestrze, bo do tej pory problemy, które dotyczą starości, były przede wszystkim osią zainteresowania demografów, czy ewentualnie ministra finansów, a od stycznia dostały się na celownik społeczny - podkreśla Pecold.

Sami pacjenci oddziału geriatrycznego podkreślają, że wspieranie seniorów jest bardzo ważne, a dzięki otrzymanemu sprzętowi komfort leczenie jeszcze się poprawi. - Tyle lat przepracowałam, więc myślę, że zasłużyłam na takie leczenie - mówi Kazimiera Wójcik z Wisły.

To nie pierwszy dar Fundacji WOŚP dla cieszyńskiej placówki, wcześniej zakupiony i przekazany tam już został sprzęt wartości ponad 616 tys. zł. Szpital Śląski od lat wspiera również Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.Ostatnio sfinansowała ona m.in. zakup noszy o wartości blisko 11,5 tys. zł dla jednej z karetek użytkowanych przez szpital do przewozu pacjentów.

Podczas 22. Finału, który odbędzie się 12 stycznia 2014 roku, Fundacja Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy część zebranych wówczas środków znów zamierza przeznaczyć na rzecz seniorów.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gdybyś kochana swoj 1% podatku przekazala na Fundację,to zakupy byłyby większe.Te nosze, to zakup z listopada 2013r,a do tej pory szpital korzysta ze sztucznych nerek, tomografu i innego sprzetu.

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego - nosze o wartości blisko 11,5 tys. zł BRAWO za ten szlachetny gest !!!! Jedne nosze chyba sobie ktos jaja zrobil !!

Możesz dokupić drugie ale będą stały. No chyba, że dorzucisz jeszcze do tego nową karetkę ...

WOŚP, dynia, Harry Potter, joga, Alicja w Krainie Czarów, długopisy kulkowe, filmy 3D - to wszystko szatańskie dzieła!...

BRAWO!!!! WOŚP!!!!!!

BRAWO ludzie ktorzy dali na WOSP !!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama