, wtorek 7 maja 2024
W Skoczowie uroczyście pochowano szczątki 14 żołnierzy radzieckich
Dwie drewniane urny ze skremowanymi szczątkami czternastu żołnierzy zostały złożone do grobu, gdzie spoczywa około dziewięćdziesięciu polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej. fot: Jarosław Rakowski



Dodaj do Facebook

W Skoczowie uroczyście pochowano szczątki 14 żołnierzy radzieckich

JAKUB MARCJASZ
W Skoczowie uroczyście pochowano szczątki 14 żołnierzy radzieckich

Oprócz oficjalnych delegacji, które wzięły udział w uroczystościach, na skoczowskim cmentarzy przy ul. Stalmacha nie zabrakło również zwykłych osób. fot. Jarosław Rakowski

We wtorkowe przedpołudnie na skoczowskim cmentarzu odbył się uroczysty pochówek żołnierzy radzieckich, których szczątki zostały znalezione w połowie kwietnia w Ochabach. - Pamięć o tamtych latach powinna służyć zbliżeniu naszych narodów - mówił w trakcie uroczystości Viktor Kolesnikow, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie.

Dwie drewniane urny ze skremowanymi szczątkami czternastu żołnierzy radzieckich zostały złożone do grobu, gdzie spoczywa około dziewięćdziesięciu polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Wydarzeniu towarzyszyła salwa honorowa 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Złożenie urn do grobu poprzedziła modlitwa odprawiona przez katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego duchownego.

W trwającej około półgodziny uroczystości obok władz Skoczowa wzięli udział także Viktor Kolesnikow, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Edward Shvaiko, dyrektor Centrum Kulturalnego Ambasady Białorusi, przedstawiciele wojewody śląskiego, policji oraz prokuratury.

- Pamięć o tamtych latach powinna służyć zbliżeniu naszych narodów. Niezależnie od wydarzeń lat powojennych, nie powinny one zasłaniać wielkości bohaterskiego czynu żołnierzy, którzy oddali swoje życie za to, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w pokoju. Wszyscy wobec nich mamy dług nie do spłacenia. Najlepsze co możemy dziś zrobić, pamiętając o tym straszliwym czasie, to dążyć do rozwoju normalnych, dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy naszymi krajami i narodami - mówił w trakcie uroczystości Viktor Kolesnikow, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, który przypomniał, że na okupowanych polskich ziemiach w walce z faszystowskim wrogiem zginęło 600 tysięcy radzieckich żołnierzy i oficerów. Mówiąc o tych, którzy zginęli pod Skoczowem, podkreślał: - To byli w większości jeszcze młodzi ludzie, dalecy od polityki, od dążenia do tego, aby narzucić taki, czy inny system lub układ polityczny. Sumiennie wykonywali swój obowiązek, walcząc z naszym wspólnym wrogiem, okupantem faszystowskim.

W podobnym tonie wypowiedziała się burmistrz Skoczowa. - Powinniśmy odejść od polityki, a skupić się na tym, że ci ludzie ponieśli największą ofiarę i należy się im godny pochówek - powiedziała Janina Żagan.

Oprócz oficjalnych delegacji, które wzięły udział w uroczystościach, na skoczowskim cmentarzu przy ul. Stalmacha nie zabrakło również zwykłych osób. - To wyjątkowe wydarzenie, w którym możliwość udziału zdarza się może tylko raz w życiu, dlatego wielkie brawa dla miejscowych władz, że zorganizowały je w tak uroczystej formie - zauważa Katarzyna Gibes z Jastrzębia-Zdroju, która na Śląsku Cieszyńskim spędza wakacje, a na uroczystość przyjechała wspólnie z 11-letnią córką Aleksandrą. - Jestem nauczycielką historii i jeśli byłby to rok szkolny to na pewno przyjechałabym tutaj ze swoją klasą - dodała, podkreślając, że takie uroczystości są świetną okazją do pielęgnowania pamięci historycznej.

Przypomnijmy, na ludzkie kości natrafili w połowie kwietnia robotnicy pracujący przy budowie studzienki ściekowej w Ochabach. Śledczy, którzy zajęli się sprawą, ustalili, że pod koniec II wojny światowej przy szosie prowadzącej ze Skoczowa do Dębowca urządzono zbiorową mogiłę żołnierzy radzieckich poległych na pobliskim froncie. Na początku lat 50-tych XX wieku dokonano ekshumacji ich szczątków. Część z nich, z powodu niedokładnie przeprowadzonej ekshumacji, pozostało w mogile przez sześćdziesiąt lat i odkryto je dopiero teraz. Znalezione ludzkie kości zostały skremowane i przekazane do dyspozycji Urzędu Miasta w Skoczowie, który zorganizował uroczysty pochówek.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W prz\yszłym roku podobno wychodzi książka o wyzwoleniu Śląska Cieszyńskiego.

Ciekawe czy gdyby chowano żołnierzy np. O. Dirlewangera to też była by oddana salwa honorowa ????

"....Pamięć o tamtych latach powinna służyć zbliżeniu naszych narodów. Niezależnie od wydarzeń lat powojennych, nie powinny one zasłaniać wielkości bohaterskiego czynu żołnierzy....." i "Wszyscy wobec nich mamy dług nie do spłacenia" - powiedział konsul Federacji Rosyjskiej.
Czy rzeczywiście wszyscy?
Chyba jednak nie wszyscy, bowiem jest też i druga strona medalu, o której nam nie wolno zapominać. Mowa o kresowiakach, czy też o zbiorowych gwałtach na kobietach (był również taki na rynku w Skoczowie), powszechnej grabieży mienia prywatnego oraz publicznego. Wywieziono rozmontowane setki zakładów przemysłowych, zesłano na Syberię ponad 40 tysięcy polskich górników jako robotników-niewolników, uruchomiono byłe niemieckie obozy koncentracyjne i ich filie celem uwięzienia tysięcy powstańców śląskich, żołnierzy AK i WiN. Główną rolę w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego odgrywały cztery dywizje sowieckiego NKWD liczące ponad 60 tys. żołnierzy, które jechały zaraz za jednostkami frontowymi. Zagrabionych wtedy dzieł sztuki Rosja do dzisiaj nie chce nam zwrócić.

Pochówek z szacunkiem dla zmarłych- tak / przesadna celebra- nie !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama