, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Uczniowie z Dębowca podbijają świat!
Od lewej: Paulina Szendzielarz, Jakub Chwastek, Kacper Zaborski, którzy biorą udział w programie Comenius. fot: gimnazjum.debowiec.cieszyn.plDodaj do Facebook

Uczniowie z Dębowca podbijają świat!

JAKUB MARCJASZ
Gimnazjum w Dębowcu jest jedną z sześciu szkół w Polsce, która bierze udział w programie międzynarodowej wymiany uczniów. Dzięki temu mogą oni wyjechaćza granicę, gdzie przez kilka miesięcy kontynuują naukę oraz poznają kulturę i zwyczaje jednego z siedemnastu krajów w Europie.   

Paulina, Jakub i Kacper to troje uczniów trzeciej klasy gimnazjum w Dębowcu, którzy od początku września mieszkają i uczą się w jednej ze szkół w szwedzkim Göteborgu. Pozostaną tam aż do 10 grudnia. Wszystko dzięki udziałowi ich szkoły w międzynarodowym programie "Comenius - Wyjazdy Indywidualne Uczniów".

Dzięki udziałowi w projekcie mają okazję nie tylko szlifować język angielski (w nim prowadzone są wszystkie zajęcia w których uczestniczą), ale też poznać zwyczaje i kulturę kraju, który odwiedzają (podczas pobytu mieszkają u zaprzyjaźnionej miejscowej rodziny). Żeby nie stracić kontaktu ze swoimi rówieśnikami z klasy w Dębowcu regularnie otrzymują też materiały od nauczycieli, dzięki czemu mogą realizować równocześnie program polskiej szkoły. - To przede wszystkim możliwość ciągłego porozumiewania się w języku angielskim, ale też nauki samodzielności i odnalezienia się w nowym otoczeniu - mówi Joanna Maciałowicz, nauczycielka języka angielskiego oraz koordynatorka programu Comenius w dębowieckim gimnazjum.

Dla Pauliny, Jakuba i Kacpra wyjazd do Szwecji to przygoda życia. I jak zapewniają są zachwyceni. W mailach do naszej redakcji wspominają m.in. o różnicach w polskiej i szwedzkiej szkole, kulinarnych zwyczajach oraz o tym, co najbardziej zaskoczyło ich na szwedzkiej ulicy.

Piszą, o niespotykanych w Polsce relacjach jakie panują pomiędzy nauczycielami i uczniami. - Wszyscy, bez względu na wiek, mówią sobie po imieniu - pisze Jakub Chwastek. A jego kolega, Kacper Zaborski, dodaje: - Tutaj mocowanie się na rękę z nauczycielem jest na porządku dziennym. Zauważają jednak, że poziom nauczania w tamtejszych szkołach jest niższy niż w polskich. - Codziennie mamy od trzech do pięciu lekcji, można myśleć ze niewiele, ale każda lekcja trwa nawet do dwóch godzin - opowiada Jakub.

Oprócz nauki, wyjazd to przede wszystkim okazja do poznania szwedzkich zwyczajów i kultury. - Chyba największym szokiem dla mnie i Kuby było uświadomienie sobie, że Szwecja to jednak nie kraj, w którym żyją tylko i wyłącznie blondynki o niebieskich oczach. Jest tu bardzo dużo emigrantów - pisze Kamil, który podzielił się również swoimi spostrzeżeniami na temat jedzenia. - Jest ono bardzo podobne, ale posiłki je się w zupełnie innych porach. Jak u nas są trzy posiłki. Śniadania są strasznie "skąpe", później lunch około południa i obiad około godz. 18-tej. Praktycznie w ogóle nie jada się tutaj zup - dodaje.

Jakub i Kacper podkreślają, że mają też czas na przyjemności. - Często chodzimy do centrum na zakupy, kręgle, basen czy cheeseburgera. W ostatnim tygodniu mieliśmy wolne i zwiedziliśmy Universeum (centrum nauki - przyp. red.), muzeum oraz fabrykę Volvo - kończy Jakub.

Projekt Comenius realizowany jest od roku i na razie uczestniczy w nim sześć szkół w Polsce w tym dwie z województwa śląskiego. Obok szkoły z Dębowca jest to Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. W roku szkolnym 2011/2012 w akcji biorą udział szkoły z Austrii ,Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Liechtensteinu, Luksemburga, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch. Koszty pobytu uczniów ponoszą szkoły i rodziny, które je goszczą.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama