, czwartek 29 luty 2024
Skoczów się promuje. Pytanie, dlaczego właśnie tak?
Ze wzgórza Kaplicówka w pogodne dni wspaniale widać miasto, Beskid Śląski, dolinę Wisły i Pogórze Cieszyńskie. fot: ARCDodaj do Facebook

Skoczów się promuje. Pytanie, dlaczego właśnie tak?

JAKUB MARCJASZ
Jakiś czas temu Skoczów pochwalił się "profesjonalną" prezentacją multimedialną, która ma na celu promować i pokazywać atuty całej gminy. Zastanawiam się jednak po co, skoro jest to raczej antypromocja. Za 13 tys. zł brutto.

W głowach miejscowych urzędników zrodził się pomysł przygotowania multimedialnej prezentacji na płytach CD. Głównym argument jej powstania była chęć zgromadzenia przez gminę materiału promocyjnego zapisanego na tego typu nośniku. Jak można dowiedzieć się z informacji umieszczonych na stronach internetowych miasta "dzięki nowej formie promocji będzie można zobaczyć najciekawsze i najbardziej atrakcyjne miejsce w gminie: zabytki, tereny rekreacyjne, sołectwa, najbardziej popularne imprezy". Przygotowanie prezentacji (powstała ona w czterech wersjach językowych) oraz spotkanie promocyjnego kosztowało gminę 13 tys. zł brutto (7 tys. zł pochodzi z funduszy europejskich). Pytanie, czy warto było wydać te pieniądze?

Pomysł może ciekawy i wart pochwalenia. Sposób jego wykonania wręcz przeciwnie. Zastanawiam się jednak, po co w ogóle taka prezentacja powstała, skoro zamiast promować gminę stanowi raczej jej niechlubną laurkę. Przede wszystkim samych informacji o gminie jest "jak na lekarstwo". Przyznaję, dzięki półgodzinnej prezentacji (sic!), o kilku ciekawostkach usłyszałem po raz pierwszy. Na przykład tego, że w lesie w Pogórzu "leży ogromny głaz z epoki polodowcowej"; w Bładnicach "można obejrzeć repliki historycznych armat i broni czarnoprochowej"; w Kowalach "znajduje się odkryty przez archeologów jesienią 1999 roku ogródek rycerski"; w Ochabach "dodatkową atrakcją jest trasa szlakiem miejscowych zabytków". Co z tego, skoro liczne fotografie zawarte w prezentacji ich nie pokazywały. To właśnie zdjęcia są najsłabszym punktem tej prezentacji. Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć te, które przykuły moją uwagę. Momentami odnosiłem wrażenie, że wykonane zostały całkowicie przypadkowo, a nie na potrzeby przygotowywanej prezentacji i znalazły się w niej tylko dlatego, że jakieś zdjęcia znaleźć się tam musiały. Jaka więc jest gmina Skoczów na zdjęciach? Mało interesująca i niczym niewyróżniająca się na tle innych podobnych sobie. Zobaczyłem kamienice, zobaczyłem drogi (niektóre wymagają remontu), zobaczyłem łąki, zobaczyłem kościoły (dużo kościołów), ale nie zobaczyłem praktycznie w ogóle mieszkańców i prawdziwych atrakcji tej gminy. Tego "czegoś" co sprawiłoby, że bez zastanowienia postanowiłbym odwiedzić Skoczów.

Prezentacje postanowiłem pokazać mojemu znajomemu z Górnego Śląska. Jakie są jego przemyślenia? - Nuda. Prezentacja jest długa, nieatrakcyjna i brak w niej pomysłu na zaprezentowanie gminy. Mająca ponad 100 MB rozmiaru płyta, ciężko się otwiera i nie daje szans na dotrwanie do końca - skomentował.

Prezentację gminy Skoczów można zobaczyć tutaj.

Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Prezentacja jest żenująca. Archaiczna, tandetna, zdjęcia fatalne. Wstyd ją pokazywać szerszemu gronu.

No nieeee! Jest nowa strona Skoczowa!!!! OKROPNA. W porównaniu z nią "profesjonalna prezentacja na CD" to majstersztyk;)
Czyżby kolejne pieniądze z budżetu miasta? I ile profesjonaliści za tą stronkę sobie wzięli?
Niech nasi włodarze spojrzą na strony innych gmin, stowarzyszeń, firm czy choćby skoczowskich szkół. Tam jest na co popatrzeć i stronki zrobione jak trzeba.
A w Gminie kolejny bubel za pieniądze z miejskiej kasy!
No fakt, kryzys, "Skoczów szuka cięć".
Perfidia, obłuda, a mieszkańcy miasta jak te potulne baranki://

Strona skoczowa się zmieniła, chaos nie do ogarnięcia. Pod linkiem nie widać prezentacji do pobrania, a szkoda, bo sądząc po komentarzach ciekawostka wyszła:)
Szkoda, że nie wzięli przykładu z Warszawy - byłoby można się pośmiać chociaż oglądając filmik na youtubie.

Przykro się robi, że gmina tak grzmi o kryzysie i potrzebnych cięciach, a na takie głupoty znajduje pieniądze...

Prezentacja jest faktycznie nudna, nieprofesjonalnie wykonana, zdjęcia nie zawsze odpowiadają treści czy rzeczywistości. Faktycznie gimnazjalista zrobiłby o wiele lepszą!!!! O pomstę do nieba wołają koszty (13 tys.?!!!). A władze tyle mówią o kryzysie, dziurze w budżecie, reorganizacji sieci szkół (z tego co słyszałem to na jedną, która jak wiem świetnie funkcjonuje, szczególnie się uparliście - trzeba było w każdej wsi gimnazjum otwierać? tam pooszczędzajcie), a tutaj lekką rączką wyrzucają pieniądze w błoto!!!! No i w tym kryzysie planują budować wielkie centrum kultury - nowe kino! To już jest skandal! Kino w mieście oczywiście trzeba rozbudować, bo teraz się w nim widzowie ledwo mieszczą!
Nie lepiej było (tak jak któryś przedmówca napisał) ogłosić wśród gimnazjalistów konkurs na prezentację Skoczowa? Gimnazjaliści już nawet w Skoczowie potrafią robić filmy, czy filmowe reportaże, to taka prezentacja multimedialna jest dla nich pestką.
W życiu nie pokaże znajomym tej prezentacji, bo wogóle do Skoczowa nie przyjadą.
Gratuluję nietrafionego pomysłu i jego realizacji. Autorowi artykułu gratuluję szczerości. Ciekawe jaki opis prezentacji pojawi się w Wieściach, bo na stronie Skoczowa już są same superlatywy/:

Moim zdaniem prezentacja jak prezentacja, ale komentarze ..? Tyle emocji? Jak zwykle w Skoczowie nic się nikomu nie podoba

Obejrzałam prezentację, podzielam zdanie przedmówców. Jednak coś mnie bardzo zaskoczyło, totalny NEWS - otóż SP w Kiczycach dysponuje nowoczesnym boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią!!! Bywam w okolicy szkoły dość systematycznie i z przykrością stwierdzam, że nic tam takiego nie ma ... Musi być niesamowicie nowoczesne, skoro go nie widać gołym okiem... Taki Orlik, tyle ze odleciał :(((

A może szanowny dziennikarz sprawdziłby wcześniej, że dane, które podaje nie dotyczą prezentacji do której daje linka? Link jest do starej prezentacji sprzed kilku lat :) Tu można zobaczyć nową prezentację : http://www.skoczow.pl/?p=p_25&sName=download--pliki-do-pobrania

Przyznaję, przez nieuwagę popełniłem błąd i załączyłem zły link. Absolutnie nie zmienia to mojej opinii na temat najnowszej prezentacji. Zachęcam do porównania obu prezentacji. Ocenę pozostawiam Państwu. Link do wcześniejszej prezentacji: http://www.um.skoczow.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=85

~Jakub Marcjasz

a może szanowna pani z biura promocji UM by sobie dała spokój z taką "profesjonalną" promocją Skoczowa? I jedna i druga prezentacja jest nieprofesjonalnie zrobiona, więc zwracanie uwagi Dziennikarzowi GC jest zbyteczne, bo czy się zobaczy starą czy nową prezentację, to nie chce się w te pędy jechać do Skoczowa:( Szkoda tylko tej kasy, bo mogła być wydana na bardziej profesjonalne rzeczy.
Jedyny chyba dziennikarz, który "ośmielił" się mieć odmienne , krytyczne zdanie o szastaniu unijnymi pieniędzmi na coś takiego! I za to należą mu się gratulacje! Nie wszystko to "Wieści":P

Obawiam się, że większość szanownych forumowiczów prezentujący negatywną ocenę w/w prezentacji multimedialnej niezupełnie poprawnie odczytuje motyw jej powstania. A prawda o niej była prozaiczna - forsa. Forsa była "do wyjęcia" i cel został osiągnięty.

Masz rację, forsa, forsa,forsa.....za wszelką cenę, będzie w statystykach info, ile tej forsy UM pozyskał ze środków unijnych, to tak ładnie wygląda!
Żeby ta Unia widziała na jakie dziadostwo tą forsę się wydaje!
Może płytkę z "profesjonalną" prezentacją wysłać do Brukseli? Niech się dowiedzą o Skoczowie! I zobaczą, że u nas za 13tys, zł robi się "profesjonalnie"!
Wiocha i tyle.

Na końcu prezentacji masz nazwę firmy, która wykonała ta prezentację. Edzio, który kręci filmy i robi zdjęcia na weselach, lepiej zmontowałby tą prezentację. Ech.....

Heh, ... problem w tym, że taka amatorszczyzna to w całym regionie..., ale nie ma co się dziwić jak na każdym rogu "specjalista" albo sąsiad Zenek co też ma komputer/aparat, "się zna" i "lepiej nam to zrobi"

Czy ktokolwiek orientuje się która firma realizowała ten projekt?

W dzisiejszych czasach nie robi się prezentacji miast na płytach CD - nikt nie ma czasu tego oglądać. Tylko i wyłącznie prezentacja w internecie. Czasy gdy robiono prezentacje gmin na CD skończyły się w połowie ubiegłego dziesięciolecia.

Jeśli już prezentacja na CD - trzeba było wykorzystać możliwości nośnika i załadować porządne zdjęcia - przecież jest co pokazać.

Prezentacja zrobiona z folderów promocyjnych przygotowanych przez Biuro Promocji i Informacji w 2005 roku (posiadam takowe)...nikt tu się specjalnie nie napracował nad tą prezentacją...wystarczyło ogłosić konkurs wśród gimnazjalistów, a efekt byłby zapewne nieporównywalnie lepszy, no i młodzież miałaby satysfakcję - sądzę też, że te 13 tysięcy byłoby miłym akcentem...

Prezentacja jest tak nudna, że na ostatnim zdjęciu ktoś siedzi na ławce i dłubie w nosie... chyba sam sie znudził:-) Jak można wybrać takie zdjęcie? !

bardzo, bardzo słabiutko. wieś po prostu, a nie prezentacja. poza tym, firma robiła samą prezentację? nic więcej?

Jeżeli to kosztowało tyle kasy to powiem krótko: kasa wyrzycona w błoto. Że też nikt się jeszcze tego nie dopatrzył? Zdjęcia chyba pościągane z internetu. Niektóre nijak się mają do tematyki jak np co robi tam policjant przy opisie Judosza i dni Skoczowa? Nie było innego zdjęcia. Ochaby. Dużo zdjęć stamtąd. I zapomnieli dać dream park zamiast starych zdjęć nieistniejącego już obiektu LKJ Ochaby. Pozostał stary budynek ze stajniami. Porażka!!!!!!!! Prezentację mógł zrobić byle urzędnik za wypłatę a nie z pieniędzy budżetu i dotacji.

....a niemiecka wersja pełna błędów... :(

Fakt słaby ten pps, wygląda na amatorszczyzne. No ale cóż w sumie pokazuje realia, z piasku bicza nie ukręcisz.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama