, niedziela 21 kwietnia 2024
"Noc z Lutrem" zgromadziła w Skoczowie ponad 600 uczestników
W dniu upamiętniającym symboliczny początek Reformacji, młodzi luteranie po raz kolejny mieli okazję spotkać się, by wspólnie celebrować to święto. fot: Bartek KukuczDodaj do Facebook

"Noc z Lutrem" zgromadziła w Skoczowie ponad 600 uczestników

BARBARA ŚLIŻ, zdjęcia: BARTEK KUKUCZ
Od trzech lat młodzież ewangelicka uroczyście obchodzi święto reformacji. \"Noc z Lutrem\" tym razem przeniosła się do Skoczowa. 31 października ponad 600 młodych luteran wspólnie przeżywało tę jedyną noc w roku. Wspólne śpiewanie i modlitwa były okazją do umocnienia swojej wiary i przeżywania Święta Reformacji.
Koniec średniowieczna łączył się ze swoistym stanem kryzysu. Dzięki działaniom społeczeństwa podłoże dla reformacji było przygotowane. Jej początek zdecydował się nadać dopiero Marcin Luter, który na drzwiach kościoła w Wittenberdze wywiesił 95 tez dotyczących konieczności zreformowania bogacącego się i odchodzącego od zasad wiary Kościoła Katolickiego.

W dniu upamiętniającym symboliczny początek Reformacji, młodzi luteranie po raz kolejny mieli okazję spotkać się, by wspólnie celebrować to święto. - W tym roku nie udało nam się zorganizować "Bezsennej Nocy" dlatego cieszymy się, że "Noc z Lutrem" mogła obyć się w Skoczowie. Widzimy, że coraz więcej młodzieży chce uczestniczyć w tym święcie, chce w gronie najbliższych znajomych czcić Jezusa i mu oddawać cześć - mówi Elżbieta Danel, współorganizatorka wydarzenia. - Chcemy zachęcić młodych do refleksji nad swoją tożsamością, dać im możliwość do dodatkowych spotkań, a jednocześnie stworzyć im możliwość świętowania w formie dobrej, interesującej zabawy - dodaje.

Podczas tegorocznego święta obchodzonego pod hasłem solus Christus, czyli jedynie Chrystus mówiono o istocie reformacji "po młodzieżowemu". - To spotkanie zorganizowane zostało dla młodych, ale młodych nie tylko duchem. Wśród gości zauważyć można było wiele osób starszych - mówi Danel.

Uczestnicy spotkania wysłuchali zwiastowania Słowa Bożego, obejrzeli przygotowane prezentacje multimedialne, wzięli udział w mini quizie. Wspólnie śpiewali z zespołem CME, który obecny jest podczas każdej tak dużej imprezy. Młodzi wzięli również udział w komunii, a po blisko 2,5 h godzinach spotkali się w sali probostwa przy wspólnej kawie i ciastku. - Chętnie biorę udział w tego typu spotkaniach. Wspólnie ze znajomymi jeździmy na Tydzień Ewangelizacyjny do Dzięgielowa, Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej, wspólne wypady do Mrągowa, czy czuwanie podczas bielskiej "Bezsennej Nocy". W Skoczowie nie mogło nas zabraknąć - mówi Michalina Zawada z Cieszyna.

Święto Reformacji, jedno z największych świąt ewangelików. Choć dzień ten w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy to dla około 62 tys. żyjącej w niej luteran stanowi symbol odnowy duchowej, której Kościół Ewangelicko-Augsburski jest spadkobiercą.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nikt nie krytykuje? Dziwne, bo temety religijne zawsze były pełne komentrzy obraźliwych i złośliwych, pisanych przez.....

Ej gościu,widać że Ty nie używasz do myślenia mózgu tylko tego co masz w gaciach.Żal mi Ciebie.

te młode i jakże piękne dziewczyny, czerpią radość z seksu?

lider-weteran młodzieżowy w pięknym krawacie zaciera dłonie...to od Boga przeze mnie słowa, siostro, bracie!...

tak, z tą ilością to rzeczywiście blaga ale co się nie robi via M.Luter... dla niepojętego Pana Boga, który pewnie przymróży na to ...Oko Opatrzności! - artystyczne zabawy o znamionach duchowości... niepojęte? dlaczego...? - w Skoczowie, tak!

sorki

Na zdjęciu widać mniej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama