, piątek 23 luty 2024
Niepełnosprawność na co dzień:  Nie jestem dziwny, mam Aspergera
Dzieci z zespołem Aspergera z natury nie rozumieją norm społecznych i zasad, a co za tym idzie mają problem z ich przestrzeganiem.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Nie jestem dziwny, mam Aspergera

Iwona Włodarczyk
Niepełnosprawność na co dzień:  Nie jestem dziwny, mam Aspergera

Dzieci z zespołem Aspergera z natury nie rozumieją norm społecznych i zasad, a co za tym idzie mają problem z ich przestrzeganiem. Są w swoich wypowiedziach bezpośrednie i prawdomówne, aż do bólu, tak więc uznawane są za niegrzeczne. Zachowanie to jednak wynika z niezrozumienia przez nich różnych kontekstów społecznych, a nie ze złośliwości czy buntu.

W Polsce jak i na całym świecie duża część społeczeństwa to osoby ze spektrum autyzmu i tak jak podkreślają specjaliści wiele z nich to osoby wybitnie uzdolnione w ściśle określonych dziedzinach życia.

Do szerokiego grona geniuszy z zespołem Aspergera zaliczają się Między innymi Albert Einstein, twórca teorii względności, Isaac Newton. Twórca prawa ruchu i powszechnego ciążenia czy Andy Warhol Czołowy przedstawiciel pop-artu.

Kilkulatek będący z mamą na zakupach, zatrzymuje się nagle przed jednym ze stoisk i z uporem domaga się, aby mama kupiła mu interesujący go produkt, matka stanowczo odmawia, a wtedy malec zaczyna płakać, podnosić głos, tupać nogami i siada na podłodze. Rodzicielka ignoruje zachowanie syna po czym ten z oporami powoli się uspokaja, wstaje i z ociąganiem podąża za oddalającą się w stronę kas mamą. Klienci obserwują tą scenkę, jedni taktownie udają, że nie widzą zachowania chłopca, inni z niedowierzaniem kręcą głowami, a z ust niektórych padają słowa mówiące o braku dobrego wychowania dziecka.

Dzieci z zespołem Aspergera z natury nie rozumieją norm społecznych i zasad, a co za tym idzie mają problem z ich przestrzeganiem. Są w swoich wypowiedziach bezpośrednie i prawdomówne, aż do bólu, tak więc uznawane są za niegrzeczne. Zachowanie to jednak wynika z niezrozumienia przez nich różnych kontekstów społecznych, a nie ze złośliwości czy buntu.

"Nasz kolega z klasy to niezły dziwak, nie chce jeździć z nami na wycieczki, nie przychodzi na szkolne dyskoteki, a o pójściu na koncert to już zupełnie nie ma mowy…" Unikanie dużych skupisk ludzi to nie fanaberia, lecz konieczność, ponieważ wiele osób z autyzmem w takich miejscach źle się czuje natomiast w świetnie odnajduje się w otoczeniu kilku osób.

Młody człowiek pełen energii lubiący dobrą zabawę dla którego dobry humor to podstawa podejmuje pracę, a po przepracowanym pierwszym dniu w rozmowie z rodziną mówi: -nie mogę zrozumieć, dlaczego nasz przełożony jest taki „dziwny”, nie zna się na żartach, a wszystko co się do niego mówi bierze na poważnie, jest wręcz pedantyczny, a z jego twarzy nic nie można wyczytać.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zespół Aspergera nie jest przeszkodą do zdobywania wiedzy, i wiele osób po ukończonych studiach podejmuje pracę na wysokich stanowiskach pozwalających na kierowanie dużymi zespołami ludzi. Pomimo iż nie odczytują emocji wynikającej z mimiki twarzy, nie rozróżniają ironii czy dowcipu i biorą wszystko na poważnie to w pracy uzyskują bardzo dobre wyniki.

Podczas rozmowy dwóch kobiet pada pytanie -jak to się dzieje, że nasz sąsiad ma problem z wykonywaniem podstawowych życiowych czynności, lecz jest specem od wszystkiego co się wiąże z informatyką oraz matematyką? Nierzadko osoby z zespołem Aspergera mają szczególne talenty – zwłaszcza matematyczne czy techniczne.

Wśród nas żyje liczna grupa jeszcze nie zdiagnozowanych dorosłych którzy własnymi sposobami starają się przystosować do funkcjonowania w społeczeństwie, a ich zachowania są dla wielu niezrozumiałe i niejednokrotnie uważane za dziwactwa.
Problem osób z zespołem Aspergera dotyczący relacji z innymi ludźmi, wynika z nieco innego funkcjonowania układu nerwowego i emocjonalnego (innego, nie znaczy gorszego ). Działa on po prostu inaczej, niż u większości ludzi. W ich codzienności ważne są schematy znacznie ułatwiające funkcjonowanie , niektórzy mają plan na każdą godzinę dnia, a zmiany wprowadzają chaos, z którym z trudem sobie radzą.

Fachowych określeń związanych z tym tematem jest mnóstwo jednak nie one są najważniejsze w kontaktach z osobami autystycznymi. Ważne jest poznanie zasad jakich muszą one przestrzegać, aby mogły odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Szersze poznanie tego problemu przez społeczeństwo może znacznie ułatwić integrację z osobami ze spektrum autyzmu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama