, sobota 2 grudnia 2023
Niepełnosprawność na co dzień: Egzamin z wrażliwości
Zazwyczaj jest tak, że gdy w grę wchodzą obawy o własne życie, to ono staje się priorytetem, jednak w sytuacji jaka ma obecnie miejsce, jest to również egzamin z wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Egzamin z wrażliwości

Iwona Włodarczyk
Doniesienia przekazywane zarówno przez media jak i pocztę pantoflową, a dotyczące coraz bardziej rozprzestrzeniającego się koronawirusa spowodowały, że nawet osoby dotychczas odporne na sugestie, zaczęły obawiać się o zdrowie i życie własne oraz najbliższych.

Zwiększona częstotliwość mycia rąk, wnikliwa obserwacja własnego zdrowia czy unikanie większych skupisk ludzkich to tylko niektóre z zaleceń mających na celu ograniczenie możliwości zarażenia się, tą niewątpliwie, groźną chorobą.

Obawy przed zarażeniem się wirusem dotykają wszystkich, zarówno tych którzy mają liczne rodziny, jak i osoby mieszkające samotnie. O ile w przypadku tych pierwszych jest to związane ze zwielokrotnioną możliwością kontaktu z osobami chorymi, to dla samotnych wiąże się to z brakiem wsparcia w razie ewentualnego pojawienia się choroby.

Jest to szczególnie trudny okres dla samotnie mieszkających osób starszych oraz niepełnosprawnych, które pomimo obaw muszą samodzielnie iść na zakupy, do lekarza, czy urzędu, ponieważ wymogi życia sprawiają, że nie mogą całkowicie odciąć się od otoczenia, a ich szczególnie osłabiona odporność powoduje, że strach przed chorobą jest zwielokrotniony.

Zazwyczaj jest tak, że gdy w grę wchodzą obawy o własne życie, to ono staje się priorytetem, jednak w sytuacji jaka ma obecnie miejsce, jest to również egzamin z wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Czy lęk zagłuszy odruch dobroci dzięki któremu nie odwrócimy się od tych, którym dotychczas pomagaliśmy?
Czy idąc chodnikiem dostrzegając osobę starszą bądź niepełnosprawną potrzebującą pomocy będziemy potrafili przełamać strach i nie odwrócimy głowy w inną stronę udając, że tego nie widzimy i podamy jej pomocną dłoń?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama