, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Makabryła Roku: Ustroński Chrystus najbardziej szpetną budowlą?
Rzeźba, autorstwa krakowskiego autorstwa Roberta Pigonia, stanęła przed kościołem Św. Brata Alberta na ustrońskim Zawodziu w maju 2011 roku. fot: nasz-ustron.plDodaj do Facebook

Makabryła Roku: Ustroński Chrystus najbardziej szpetną budowlą?

JM [AKTUALIZACJA: 22.03.2012]
24-metrowa rzeźba przedstawiająca Jezusa Chrystusa Króla Polski, która stanęła przy jednym z kościołów w Ustroniu-Zawodziu, nominowana została w piątej edycji plebiscytu serwisu bryla.pl na najbardziej szpetną budowlę. Głosowanie na Makabryłę Roku potrwa do końca tygodnia.

Rzeźba, autorstwa krakowskiego artysty Roberta Pigonia, stanęła przed kościołem Św. Brata Alberta przy ul. Sanatoryjnej w Ustroniu Zawodziu, w maju 2011 roku.

Pomnik składa się z kilkunastometrowego, kamiennego cokołu i właściwej, ponad dziesięciometrowej rzeźby, wykonanej ze stali nierdzewnej. Przedstawia Jezusa Chrystusa, Króla Polski, który w jednej ręce trzyma berło z trzema koronami, w drugiej jabłko. Na koronie znajduje się godło Polski z czasów XIX wieku i II Rzeczpospolitej. Pomnik ufundował mieszkaniec Ustronia - Adam Kędzierski.

Głosowanie internautów na MAKABRYŁE ROKU potrwa do 25 marca. Swój głos na najbrzydszą budowlę można oddać na stronie bryla.pl.

Oprócz rzeźby Chrystusa z Ustronia w plebiscycie nominowany jest również m.in. Stadion Narodowy w Warszawie.

Odpowiadamy na pytanie Czytelników:

W toku prowadzonego przez powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego postępowania wyjaśniającego okazało się, że pomnik ustrońskiego Jezusa Chrystusa Króla Polski został postawiony bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę. Mimo że jest samowolą budowlaną, nie oznacza to, że na pewno zostanie rozebrany. Przepisy przewidują takie rozwiązanie, ale dają też możliwość zalegalizowania samowoli. W tym przypadku wiadomo, że inwestor przedstawił m.in. projekt pomnika, który najprawdopodobniej został postawiony zgodnie ze sztuką budowlaną. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta.

- Dalej toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie - mówi portalowi gazetacodzienna.pl Jan Smolarz, cieszyński powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Postępactwo żyje z tego, że walczy z wrogiem. Nic więc dziwnego, że wróg, z którym można by toczyć walkę, jest postępactwu potrzebny jak powietrze. No dobrze - ale o co właściwie ta walka? Ano wiadomo - o szczęście ludu ziemi cieszyńskiej! Problem jednak w tym, że nasz lud, jak się wydaje, puścił postępactwo w trąbę. Dlatego trzeba koniecznie lokalnej ludzkości wmówić, że są od teraz nieszczęśliwe z powodu owego posągu postawionego w Ustroniu. Czy już niebawem weterani komuny i ich konfidenci, na zew znajomej trąbki zareagują zgodnie z odruchem Pawłowa i na forum zaroi się od potępiających wpisów? Zobaczymy.

pytam kolejny raz co z samowolką budowlaną. Co na to inspektorat budownictwa,czy były naciski kościoła na pozostawienie pomnika czyli zalegalizowania samowolki budowlanej, Prosimy o rzetelną odpowiedź.

Właśnie co z samowolą budowlanną , czyżby farorze dogadali się z inspektoratem budowlannym w Cieszynie. Przypominam ,że jak by ktoś wybudował dom bez pozwolenia to ma automatycznie nakaz rozebrania. Chyba ksiądz pogroził paluszkiem ,że nie zrobi wesela rodzinie,ani pogrzebu co...

A jakie są dalsze losy tej samowoli budowlanej ?

a czy takie stawianie posągu, nie jest powrotem do czasów, kiedy bożkowie, figuratywne postacie były tym do czego ludy wnosiły modły? Myślę, że w Ustroniu byłoby kilka pilniejszych rzeczy do zrobienia, za które fundator zostałby doceniony...

A mnie się podoba. I już !!!!!

A co na głowie Jezusa robi korona z orzełkiem?

To chrystus był królem Polskim?

I znowu jakieś pseudoplebiscyty organizowane przez zazdrosnych, niedocenionych architektów czy innych nieszczęśliwych artystów.

Widziałam rzeźbę i szczerze nie rozumiem, dlaczego uważa się ją za "szpetną"... no chyba, że komuś przeszkadza sam fakt, iż jest to rzeźba przedstawiająca Jezusa Chrystusa!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama