, czwartek 9 luty 2023
Ustroń: Rzeźba Jezusa bez pozwolenia
W najnowszym numerze tygodnika "Polityka" ukazał się artykuł pod tytułem "Zryw ostatniej szansy", który opisuje rzeźbę Jezusa Chrystusa Króla Polski w Ustroniu. fot: nasz-ustron.plDodaj do Facebook

Ustroń: Rzeźba Jezusa bez pozwolenia

ANDRZEJ DROBIK/NASZ-USTROŃ.PL
Tygodnik "Polityka" opisał sprawę rzeźby Jezusa w Ustroniu. Od razu można powiedzieć, że niezbyt przychylnie. Dziennikarz tygodnika ujawnia na przykład, że rzeźba została postawiona bez koniecznych zezwoleń budowlanych.
W najnowszym numerze tygodnika "Polityka" ukazał się artykuł pod tytułem "Zryw ostatniej szansy", który opisuje rzeźbę Jezusa Chrystusa Króla Polski w Ustroniu, a dokładniej na Zawodziu. Tygodnik ujawnia, że rzeźba ustawiona została bez koniecznych pozwoleń i uzgodnień. "Jezus przybył do Ustronia w połowie maja 2011 r. Wbrew biblijnym przekazom, jego przyjściu nie towarzyszyły żadne znaki. Wręcz przeciwnie. Osoby, które znały termin, trzymały go w całkowitej tajemnicy, gdyż nie była to wizyta w stu procentach legalna. Konkretnie nielegalne było postawienie 10 metrowej, a z cokołem 20-metrowej figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata bez żadnych zgód, pozwoleń i konsultacji" - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Polityka". Wymaganego przez Starostwo Powiatowego pozwolenia faktycznie nie było, a więc rzeźba Jezusa Chrystusa na Zawodziu kwalifikuje się na samowolkę budowlaną. Okazuje się, że inwestor zaniedbał konieczne przy stawianiu rzeźby procedury, choć nie do końca wiadomo było, czy pozwolenie na rzeźbę nie zostało wydane razem z pozwoleniem na cały kościół. Stąd całe zamieszanie. Dzisiaj już wiadomo, że rzeźba wymagała odrębnego pozwolenia na budowę, o którą inwestor, a więc parafia św. Brata Alberta na Zawodziu, nie wystąpił. - Postępowanie sprawdzające jest w toku, wczoraj przeprowadziliśmy kontrolę wybudowanego obiektu - mówi Jan Smolarz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Co dalej? Istnieją dwie opcje, ale o pierwszej chyba nikt nie chce mówić. - Zasadą w przypadkach wybudowania obiektu bez stosownego pozwolenia lub zgłoszenia jest rozbiórka obiektu. Jednocześnie prawo przewiduje możliwość legalizacji obiektu po spełnieniu określonych warunków przez inwestora - tłumaczy Smolarz. Po zakończeniu postępowania sprawdzającego mają zapaść ostateczne decyzje. Jak wskazuje Juliusz Ćwieluch, dziennikarz "Polityki", który opisał temat, społecznie wskazana będzie legalizacja rzeźby.
Komentarze: (59)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

?? 2011-06-11 20:53:57 kto jest przewodniczącym PO W CIESZYNIE? http://www.slaski.platforma.org/cieszynski/nasze_wladze,,,przewodniczacy... SKRZYNKA KONTAKTOWA PO W CIESZYNIE? http://www.slaski.platforma.org/cieszynski/kontakt.html kto ma informację ten ma władzę. Władza obsadza stołki PO, Władza obsadziła stołek dyrektora Szpitala ŚLĄSKIEGO W CIESZYNIE. Kto jest przewodniczącym rady społecznej szpitala Śląskiego? Trzy . magiczna liczba, 3 - a jeden chłop z poparciem Karola.

składni nie rozumiem, kto kogo inspirował? posąg nibyjezusowy lewaków? Lenin przeciwników cielca? wyjasnij proszę

To ciekawe, że posąg najbardziej przeszkadza sierotom po Leninie, których w swoim czasie tak bardzo inspirował do do stawiania lewakowi pomników.

ustroń był zawe miastem wolnym od fanatyzmu religijnego i tak niech zostanie

nie o to chodzi, czy bardziej jest niewiasta nieskromna, czy jezusopodbna figura kiczowata i dupą wypięta na Wisłę. Chodzi o prawo i jego przestrzeganie, równe dla przydymionych sekciarzy, włascicieli lokali i Kowalskich. Kapewu, smutasku?

Co za kraj. Byle agencina może bez protestów gawiedzi postawić wielometrowego billboard'a ze zdjęciem nieskromnej niewiasty przy ekspresówce, a przeszkadza im jak ktoś postawi na swojej własności(!) zrobiony za swoje(!) pieniądze postument. Widać jak wielu cieszyniaków komuna przerobiła na czekistów.

tak, tak.... "o siwych włosach,
roznosił spokój wśród pól,
w ciepłe babie lato kości grzał,
a innym razem lasy kosił,
spadał ostrzem z gór,
młody był, Bogiem był i gnał wolny tak." Ale to nie o tym gościu. Ten był zadziobanym przez ziomów mądrym, współczującym Żydem.

tak, tak.... "o siwych włosach,
roznosił spokój wśród pól,
w ciepłe babie lato kości grzał,
a innym razem lasy kosił,
spadał ostrzem z gór,
młody był, Bogiem był i gnał wolny tak." Ale to nie o tym gościu. Ten był zadziobanym przez ziomów mądrym, współczującym Żydem.

Lewica:-)

i tu się mylisz. Jezus był i żył przed dwoma tysiącami lat i to nie ulega wątpliwości. Pytanie, które jest stawiane: czy był synem Boga, czy był Bogiem, czy był tym o jakim nas uczą.

Starosta Gluza to w papierach raczej wanielik czy katol?

A gdzie jakieś zdjęcia? co se mam wyobrazić jak rzeźba wygląda? Na innym portalu ogólnopolskim 10 zdjęć tu ani jednego pełen profesjonalizm...

A boga nie ma i po co to wszystko te wszystkie jany pawły II aby was trzymać przy pysku. Nie bądźcie naiwni. Jak dalej rozmnażali się Adam i Ewcia. Czy Adam przelatywał córki czy Ewcia dawała synom. Patrzcie już pierwsza bajeczka o tzw. raju do kitu a co dalsze. I chrystuska nie było. ....

Zaczynam budowe domu. Bez pozwolenia. Może też dostane je dopiero po wybudowaniu:)
Widać że prawo nie jest równe dla wszystkich.

Od kiedy to Jezus Chrystus jest królem Polski?

Pamiętaj o tym. Wasz problem polega na tym, że wmawiacie oczywistą nie prawdę. Nasz też

A może by tak Janina Paradowska przyjrzała się budowie obiektów na EURO 2012, chociażby w Warszawie. Na to nie stać Polityki i całej podobnej jej ferajny. Tematy zastępcze to specjalność tego środowiska. Czerwony Jasnogrodzie. Chrystus nie zabiegał o pomniki. On umarł na krzyżu również za Was. Pamiętajcie o tym

Na świecie jest tyle zła a jeszcze nie postawili pomnika Szatana. Chyba, że właśnie postawili...

ma prawo stac i nic innym do tego , tylko oczywiscie powinno to byc legalnie zrobione z wszystkimi prawem przewidzianymi pozwoleniami i tyle a reszta glupich i obrazliwych komentarzy jest zbyteczna !!!!!!!!

ma prawo stac i nic innym do tego , tylko oczywiscie powinno to byc legalnie zrobione z wszystkimi prawem przewidzianymi pozwoleniami i tyle a reszta glupich i obrazliwych komentarzy jest zbyteczna !!!!!!!!

bakielitke pozazac i na zlom.

ŚREDNIOWIECZE
kretyni wierzący w zabobony ciemny naród

he he i tak mu nic nie zrobią :) w polsce prawo istnieje tylko na papierze a przestrzegają go naiwni głupcy

Społecznie wskazana będzie legalizacja marihuany.

Czemu nie ma fotografii wspomnianego w artykule posągu? Widać, że temat "chwycił" i będzie jeszcze nie raz tutaj "wałkowany".

będą dupać Kowalskiego po równo

Zapraszamy na stację Gerling. Miniaturki rzeźby w różnych wielkościach w przystępnych cenach.

Namiary na fundatora tej rzeźby podała sama kuria bielsko-żywiecka więc ten anonimowy fundator nie jest wcale taki anonimowy....Uważam, że w dzisiejszym świecie czytelnik takiej gazety, jak GC na prawo wiedzieć takie informacje, jak nazwisko i imię fundatora bo przecież sama kuria je ujawniła. Dlatego każdy czytelnik może sam wyciągnąć wnioski w tym temacie.
Autorem rzeźby jest krakowski artysta Robert Pigoń. Jak podaje Robert Karp na stronie diecezji bielsko-żywieckiej: "fundatorem rzeźby jest Adam Kędzierski, mieszkaniec Ustronia - ten sam, który zbudował z prywatnych funduszy służący półtysięcznej parafii kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata".

Tak, mi ten obiekt przeszkadza, bo jest brzydki i bałwochwalczy.

No to znowu ludzie określający się jako tolerancyjni powyżywali się i myślą sobie jacy to oni są wspaniali. Ilu z was ma tak jak ktoś tam pisze szopki na drewno nielegalne? Po co podajesz namiary na fundatora, które już tu były przytaczane? Co ci to da?

Albo to samowolka budowlana, albo Gluza musi nam 2011-05-26 06:15:34
coś wytłumaczyć...
już wtedy tak pisano na forum.....

A może przyjrzycie się nielegalnie budowanym stadionom ??

To dziennikarz z Polityki musiał sprawdzić czy jest pozwolenie... Po to żeby Pan Drobik mógł coś napisać... żałosne...

(...) "społecznie wskazana będzie legalizacja rzeźby". Czy ja dobrze widzę??? Łamanie prawa jest społecznie wskazane???

NO I WYSZŁO SZDŁO Z WORKA a mówiłem i pisałem ,że to samowolka to chcieli mnie nie którzy tu zlinczować i oddawać pod sąd i prokuraturę( PARAFIANIN)tERAZ TRZEBA GŁOŚNO KRZYCZEĆ STOP przekrętom robionym przez kler i ich zwolenników. Ile samowolek ludzie musieli rozebrać i słono płacić, tutaj też do przykładu słono zapłacić np. na głodne dzieci!!!!

Obejrzałam z rodzina pomnik w niedzielę i czegoś takiego nie da się łatwo zapomnieć ;(((
Trzeba zauważyć, że ktoś, kto komentował poprzedni artykuł, dotyczący postawienia pomnika, zauważył, że na pewno to samowolka budowlana....Prorok czy cóś....A najbardziej śmieszy mnie ta anonimowość fundatora....Przecież wszyscy wiedzą, że jest nim pan Adam Kędzierski. Co jest zaskakujące, że pan Adam nie miał pojęcia, że trzeba mieć pozwolenie na ustawienie tego pomnika, szef wielkiej firmy, wzór moralny, mający na co dzień doświadczenia z przestrzeganiem prawa, budowniczy, właściciel, coś mi tu jednak nie pasuje!!!! Chyba trzeba panie Adamie zatrudnić porządnego radcę prawnego do Grewlinga!!!!!

Dwa tysiące lat temu z imieniem Chrystusa na ustach zaczynali też nielegalnie i działają do tej pory choć po drodze przeszkadzali im różnej maści przeciwnicy. Teraz też popsioczą, poplują, najazgoczą się i znikną w mrokach historii. Jednym słowem:Pies szczeka a karawana jedzie dalej.

Ponieważ obiekt powstał bez zezwolenia, teren, na którym stoi, powinien zostać zabezpieczony, aby nikt na niego nie wchodził ze względów bezpieczeństwa;

badziew jakich malo!

a co biblia pisze na temat stawiania bożków którym oddaje sie cześć i proisze sprawdzic co Jezus nakazał nie czyncie podobizny boga swego ani malowanej ani rytej a to co jest jest czystym CIELCEM NIC TYLKO WSTYD

Tylko skończony dureń może twierdzić, że nasz kraj to państwo prawa jak gdyby nie było np. casusu Olewnika, czy wcześniejszych: FOZZ-u, grudnia 1970 itd.

W 1863 roku pierwsi pasażerowie pojechali metrem w Londynie 2011-06-08 18:56:57
A w 2011 roku Polacy wystawili kolejnego największego Jezusa...

BRAWO SWIETNY KOMENTARZ
PRZEZ LATA NIEMIECCY IMIGRANCI DO USA BUDOWALI FABRYKI.
POLSCY IMIGRANCI BUDOWALI....KOSCIOLY.
DO DZISIAJ WNUKOWIE POLAKOW ZAPIER.... W TYCH FABRYKACH ZA GROSZE.

od tej pory każdy będzie mógł budowac na swojej działce co mu sie podoba, a potem to legalizować ...
bo ze strachu przed klerem nie każą rozebrać tego pomnika;
gdybym do tej pory wybudował sobie szopę na drewno, dostałbym karę i nakaz rozbiórki; teraz każdy będzie mógł zrobić, co mu się podoba i odwołać się do precedensu pomnika.

Gdy Rycho S. budował na dziko wyciąg na granicy to Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych nie zawiadomiła prokuratury o wykarczowaniu lasu w obrębie chronionego krajobrazu, nie informowała też powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o samowoli firmy Winterpolu na państwowej ziemi. Po aferze RDLP naliczyła za samowolne wyłączenie z produkcji gruntów leśnych w kwocie 220 tys. zł i 4,5 tys. zł kary za nielegalny wyrąb lasu. Ekolodzy tradycyjnie w takich przypadkach przyjęli postawę służebną i trzymali gęby w kubeł.

Na pewno klechostan,robią szopki a potem są problemy.Janie popieram twoją opinię na ten temat.

czy państwo prawa

A w 2011 roku Polacy wystawili kolejnego największego Jezusa...

No jasne, jak zwykle. Klechy robią, co im się podoba, a ciemnogród to kupuje, albo nie ma odwagi się przeciwstawić... To samo było z drugim megalomańskim pomnikiem, Króla Wszechświata czy jakoś tak. Ciekawe, który pierwszy się rozpadnie.

Kapitalni z was dziennikarze. Nawet w takie sprawie Polityka za was odwala robotę. Brawo redaktorzy z Naszego Ustronia. Amatorka to wasze drugie imię.

proboszcz - na urlop zdrowotny roczny do kamedułów; jezosopodobne monstrum - do Kozłówki, Muzeum Totalitaryzmu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama