, niedziela 19 maja 2024
Śląska karta ciąży już w listopadzie
Dokument ma zawierać adnotacje lekarza prowadzącego ciążę, położnej oraz wyniki przeprowadzonych w okresie ciąży badań. fot: Barbara Karnas, ZZOZ w Cieszynie



Dodaj do Facebook

Śląska karta ciąży już w listopadzie

Śląska karta ciąży, czyli nowy dokument, który ma ułatwić prowadzenie ciąży i dokładniejsze zapisywanie jej przebiegu ma także znacznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa dziecka i ciężarnej matki. Dokument ten wprowadzony zostanie już w listopadzie w Województwie Śląskim.

Ordynatorzy oddziałów położniczo-ginekologicznych, neonatolodzy i położne oddziałowe uczestniczyli w spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w sprawie nowego dokumentu, jakim ma być śląska karta ciąży.

Prace nad dokumentem ułatwiającym prowadzenie ciąży rozpoczęły się jeszcze przed wprowadzeniem w kwietniu 2012 roku rozporządzenia resortowego w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej. Nowa karta ma zostać wprowadzona w województwie już w listopadzie.

Jej pomysłodawcą jest dr Ireneusz Ryszkiel, dyrektor wydziału zdrowia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który tworząc dokument wzorował się na podobnych kartach funkcjonujących już w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zapewnił, że uczyni wszystko, by wypracowana w województwie karta ciąży stała się powszechną w Polsce, wdrożoną na podstawie rozporządzenia resortowego.

Dokument ma zawierać adnotacje lekarza prowadzącego ciążę, położnej oraz wyniki przeprowadzonych w okresie ciąży badań. Dodatkowo zostanie uzupełniony o adnotacje dotyczące konsultacji lekarskich, zaleceń i hospitalizacji, a także plan porad edukacyjnych oraz plan opieki przedporodowej i plan porodu. Ujednolicony dokument ma znacznie ułatwić nie tylko pracę lekarzom, ale przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka i ciężarnej. - Dokument pozwoli na to, by lekarz, czy położna prowadzący ciążę zwracali systematycznie uwagę na wykonywane i zalecany w kolejnych tygodniach ciąży badania. Jest to również bardzo ważna informacja dla pacjentki, która dzięki zawartym w karcie informacjom będzie wiedziała, jakie badania powinny jeszcze zostać wykonane - mówiła dla radia CCM prof. Anita Olejek, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Super,tylko od kiedy kobieta w ciazy bedzie objeta opieka przez spoleczna sluzbe zdrowia- systematyczna wg wymagan i standardow.Dotychczas przewaznie trzeba korzystac z lekarzy prywatnycvh gabinetow.W Wielkiej Brytanii opiekuja sie gabinety panstwowej slyzby zdrowia.

Znów jakiś cwaniak zwęszył kasę, to na pewno " polityka pro rodzinna" !!!!!!!!!!!!

Rodziłam ponad 2 lata temu i miałam zwykłą kartę ciąży, w której były wszystkie informacje, o których mowa w powyższym artykule. Sami nie wiedzą co mają wymyślać....

Wy sie nie wzorujcie na Wielkiej Brytani czy Niemcach bo tam sie dba o przyszle matki a nie o biurokracje jak w Polsce !!!!

Cóż może wymyślić urzędnik z Urzędu Wojewódzkiego jak nie kolejny nowy dokument? Lekarze podczas wizyty będą mogli więcej sobie popisać.

BRAWO biurokracja - nastepny papier i stado urzedasow do tego !!!!!!!!

i za każdy kolejny wpis... kolejne 20 zł

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama