, czwartek 25 kwietnia 2024
Wybuch metanu w kopalni Pniówek. Ratownicy idą po siedmiu górników
Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice, ogłosił na żałobę, która potrwa do niedzieli 24 kwietnia 2022 roku.  fot: fot: KWK Pniówek. D.Lach arch.GCDodaj do Facebook

Wybuch metanu w kopalni Pniówek. Ratownicy idą po siedmiu górników

UM
Wybuch metanu w kopalni Pniówek. Ratownicy idą po siedmiu górników

W wyniku eksplozji w kopalni zginęło 5 górników. 20 rannych osób przebywa w szpitalach. Siedmiu górników wciąż jest poszukiwanych. Fot. Wikipedia.pl

Nieustannie trwa akcja ratownicza w kopalni Pniówek w Pawłowicach, w której doszło do dwóch wybuchów metanu. Nie żyje pięciu górników, a pod ziemią trwają poszukiwania siedmiu pracowników. Przed bramą kopalni palą się znicze i pojawiły się wieńce. Oczekują również ci, którzy mają jeszcze nadzieje, że ich bliskich uda się uratować. Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice, ogłosił  żałobę, która potrwa do niedzieli 24 kwietnia 2022 roku.

Przypomnijmy:

W środę kwadrans po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Jak informuje JSW, w rejonie prowadzącej wydobycie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy w rejonie akcji przebywały dwa zastępy ratowników, doszło do kolejnego, wtórnego wybuchu. W wyniku eksplozji w kopalni zginęło 5 górników, a 20 rannych przebywa w szpitalach. 10 najciężej rannych osób przewieziono do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. 5 z nich obecnie znajduje się na oddziale intensywnej terapii.

Rodziny poszkodowanych górników zostały objęte pomocą psychologiczną.

Jak wygląda obecnie akcja ratunkowa?

Zastępy ratownicze wybudowały dotychczas ponad 200 m tzw. lutniociągu, muszą wybudować jeszcze 500 m.
Lutniociąg to rurociąg doprowadzający czyste powietrze. Jego budowa jest konieczna, aby poprawić stan atmosfery, a w konsekwencji umożliwić ratownikom penetrację rejonu, gdzie znajdują się poszkodowani.

Sławomir Starzyński, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podkreślił, że akcja ratownicza trwa, nie została ani na chwilę przerwana, natomiast prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach. W rejonie prowadzonych działań dalszym ciągu przekroczone są dopuszczalne stężenia gazów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama