, piątek 26 kwietnia 2024
Skocznie w Wiśle Centrum coraz bliżej remontu
Małe skocznie w Wiśle Centrum praktycznie zostaną zbudowane od nowa. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Skocznie w Wiśle Centrum coraz bliżej remontu

KATARZYNA KOCZWARA
Skocznie w Wiśle Centrum coraz bliżej remontu

W Wiśle Centrum mają powstać skocznie HS-10, HS-20 i HS-40. fot. mat. pras.


Skocznie w Wiśle Centrum coraz bliżej remontu

Skocznie będą wybudowane zgodnie z obowiązującymi przepisami FIS. fot, mat, pras.

Od lat mówi się o konieczności modernizacji małych skoczni w Wiśle Centrum. Od kiedy w sprawę zaangażował się Adam Małysz a prezydent Komorowski publicznie obiecał pomoc, sprawa remontu nabrała tempa. Właśnie złożono dokumentację i wystąpiono o pozwolenie na budowę.

- Pomogę zorganizować pieniądze na remont. Jak będzie trzeba, pojadę do wszystkich koniecznych instytucji i będziemy prosić o pieniądze. Mam nadzieję, że się to uda. Te skocznie są wizytówką Wisły, są w ścisłym centrum, są nam potrzebne - mówił w sierpniu 2010 roku Adam Małysz. Jak powiedział, zrobił. Władze Klubu Sportowego Wisła Ustronianka, administrator obiektów, nie ukrywają, że bez wsparcia Małysza nie byliby w tym miejscu, gdzie są teraz.

Przebrnąć przez biurokrację

Właśnie złożono konieczne dokumenty do starostwa powiatowego. - Najpierw musi być pozwolenie na budowę, trzeba zgromadzić fundusze, potem ruszy cała procedura przetargowa - mówi Donat Zniszczoł, wiceprezes KS Wisła Ustronianka i dodaje: - Nasz plan jest taki, żeby wszystkie formalność zamknąć w tym roku. By od wczesnej wiosny zacząć prace, de facto 3 miesięcy potrzeba na budowę. Zakładając zmienne warunki pogodowe, jesienią 2013 roku powinno udać się oddać pierwsze skoki. - Powiedziałem, że jak te skocznie w końcu powstaną, sam na nich skoczę - dodaje ze śmiechem Janusz Tyszkowski, prezes klubu.

Instytucje wydające pozwolenia, po doświadczeniach ze skocznią w Wiśle Malince, na obiekty typu skocznia patrzą bardzo ostrożnie. Trudności były na etapie projektowym. Tylko na papierze modernizacja obiektów wyglądała na mały remont. - Obecnie mamy problem z wieżą sędziowską, która ma być 14 m wysoka. A tam jest "maszerująca", obsuwająca się skarpa, co wymaga specjalnych fundamentów. To są poważne zmiany konstrukcyjne - wyjaśnia Donat Zniszczoł. Konieczne były zmiany personalne. - Na dzień dzisiejszy pracujemy już z drugim konstruktorem. Do tej pory za projekt zapłaciliśmy ponad 70 tys. zł. A to nie koniec - przyznaje prezes Tyszkowski i dodaje: - Na same pozwolenia od PKP czekaliśmy kilka miesięcy. Trzeba było także i za nie zapłacić.

Nowe skocznie szansą dla całej sekcji

Władze klubu od lat walczą o remont skoczni, częściej jednak słyszą "przecież macie skocznie w Malince", niż spotykają się ze zrozumieniem dla idei modernizacji małych skoczni. W Wiśle Centrum mają powstać dopasowane do obowiązujących przepisów trzy skocznie HS-10, HS-20 i HS-40. Praktycznie będą wybudowane od podstaw.

Bez skoczni klub zmuszony jest wozić dzieci na treningi do pobliskiej Bystrej czy do zaolziańskieko Nydku. - Szkolenie zaczyna się u zawodników w wieku 6-8 lat, trudno takie dziecko trenować na większych skoczniach - przyznaje wiceprezes klubu. O pilnej potrzebie zadbania o bazę treningową mówi także jego syn, tegoroczny wicemistrz świata juniorów w skokach narciarskich. - Przede wszystkim potrzebujemy obiektów, na których mogą się młodzi zawodnicy szkolić. Czas, kiedy zacznie się trenować tę dyscyplinę, jest na prawdę ważny - przyznaje Aleksander Zniszczoł.

Stan techniczny obiektów wpływa na zainteresowanie skokami wśród najmłodszych. - W tej chwili zainteresowanie spadło. Trzeba powiedzieć, że obiekty odstraszają. Rodzice przyprowadzają dzieci na skocznie, widzą w jakim stanie są te obiekty, nie jeden rezygnuje. Póki nie będziemy mieć nowych skoczni, to sytuacja będzie troszkę zapaściowa. Już mieliśmy sytuację, że na skoczni K-23 i K-40 wyszły druty - zauważa trener Jan Szturc.

Łatwiej utrzymać skocznie, niż wynajmować je u sąsiadów

Władze klubu robią co mogą, by przyśpieszyć procedury. - Klub ma trudną sytuację. Sezon dopiero przed nami, nie czerpiemy dużych dochodów z targowiska, parkingów, wpływy mamy niewielkie - przyznaje prezes Tyszkowski. Wynajmowanie skoczni, dowóz na nie dzieci, inwestycję w transport są poważnym obciążeniem dla budżetu klubu. Prezes przyznaje, że mniejszym wydatkiem będzie pokrywanie bieżących kosztów utrzymania wyremontowanych skoczni. Szczególnie, że z założenia mają to być obiekty letnie.

Obiecane pieniądze

Kiedy klub uzyska pozwolenie na budowę, ruszy cała procedura związana z przetargiem. Milion złotych obiecał marszałek województwa. Pieniądze obiecał także prezydent Komorowski, ministerstwo sportu powinno je wygospodarować. W sprawę cały czas zaangażowany jest Adam Małysz i lokalne władze. Czy skocznie w Wiśle Centrum są bliżej remontu przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni, kiedy obietnice polityków powinny zacząć przekładać się na realne decyzje.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jedno pytanie, po co?

W tym wypadku można zapytać twoich rodziców po co cię spłodzili ...

niestety, jak widać sportowcy nie wyciągnęli wniosków ze skoczni w Malince, mimo, że stok "jedzie" to pakują w to miejsce 3 skocznie i pewnie myślą, że wszystkiemu winny konstruktor. A może ten konstruktor, który już zrezygnował z pracy dla nich miał rację i nie chce brać na siebie odpowiedzialności za NIEodpowiedzialne decyzje niektórych dyletantów.

nie tylko wisłą nawet lublin ma skocznię !

w bystrej znjduja sie podobne skocznie, wyremontowane, z igielitem i oswietleniem, czy z nich ktos korzysta?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama