, poniedziałek 24 czerwca 2024
Cieszyn: Nowy pełnomocnik burmistrza do spraw sportu
Do zadań nowopowołanego należeć będzie przede wszystkim przygotowanie planu niezbędnych do wprowadzenia korekt w funkcjonowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i finansowych. fot: Wojciech WandzelDodaj do Facebook

Cieszyn: Nowy pełnomocnik burmistrza do spraw sportu

MB
Od 1 grudnia w cieszyńskim Urzędzie Miejskim został zatrudniony nowy pracownik, Cezary Cieńciała, który ma opracować plan korekt w funkcjonowaniu MOSiR. Na chwilę obecną nikt z cieszyńskiego ratusza nie przedstawił jeszcze konkretnego planu, w którą stronę miałyby iść zmiany w MOSiR i ogólnie sporcie w mieście, choć dyskusje na ten temat sięgają nie tylko początków obecnej kadencji, jak i były prowadzone we wcześniejszych latach.

- W związku z prowadzonymi od kilkunastu tygodni pracami zmierzającymi do reorganizacji sfery funkcjonowania sportu w naszym mieście burmistrz miasta Cieszyna Ryszard Macura z dniem 1 grudnia powołał na stanowisko Pełnomocnika Burmistrza Cieszyna ds. Kultury Fizycznej, Sportu i Rekreacji Pana Cezarego Cieńciałę - informuje Renata Karpińska z Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Do zadań nowopowołanego należeć będzie przede wszystkim przygotowanie planu niezbędnych do wprowadzenia korekt w funkcjonowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i finansowych - czytamy w dalszej części komunikatu prasowego przekazanego przez Urząd Miejski. Póki co brak konkretnych informacji, na czym miałaby polegać wspomniana „reorganizacja sfery funkcjonowania sportu” ani też na czym będą polegać korekty w funkcjonowaniu MOSiR.

Wiadomo natomiast, że w drugiej połowie listopada Klub Radnych CRS złożył wniosek o wniesienie do porządku obrad listopadowej sesji projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji MOSiR, powołując się na chęć wprowadzenia zmian w sposobie wydatkowania środków finansowych na cieszyński sport. Projekt został jednak zdjęty z porządku obrad. Widać, że w Radzie Miejskiej nie ma zgody co do proponowanego przez CRS projektu. Mówiła o tym wprost wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i zastępczyni przewodniczącej Klubu Radnych CIS, Janina Cichomska, zarzucając radnym CRS, że nie przedstawili dotąd konkretnych „rozwiązań w obszarze reformy cieszyńskiego sportu”. Z kolei Klub CRS stoi na stanowisku, że „koszty utrzymania obiektów są obecnie zawyżone, a stowarzyszenia sportowe deklarują ich utrzymanie za mniejsze pieniądze” o ile udałoby się zlikwidować MOSiR. Jednocześnie przewodniczący Klubu CRS Bartosz Tyrna informował nas w ubiegłym tygodniu, że ten projekt uchwały ma wrócić do porządku obrad podczas grudniowej sesji. A zatem tu także dopiero czas pokaże, jak to zostanie rozwiązane.

Z kolei na wrześniowej sesji radny Łukasz Bielski przedstawił wniosek kierownictwu miasta w sprawie nieodpłatnego użyczenia TS PIAST obiektów sportowych MOSiR: boisk przy ul. A "Bolko” Kantora oraz Strefy Rekreacji i Wypoczynku w Marklowicach. Radny oraz PIAST przekonywali, że Towarzystwo ma pomysł, jak o 35% zaoszczędzić na zarządzaniu tymi obiektami sportowymi, a dodatkowo urozmaicić jego infrastrukturę (np. animacje sportowo-rekreacyjne, kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu sportowego). Konkrety jednak nie zostały przekazane, bo (co skądinąd zrozumiałe) TS PIAST nie podzielił się publicznie swoją strategią marketingową i biznes planem.

Jednak jak się okazuje, takiej wiedzy nie ma nawet burmistrz Cieszyna, do którego Towarzystwo złożyło swój wniosek. - Towarzystwo Sportowe PIAST poza propozycją przejęcia w nieodpłatne użytkowanie obiektów sportowych MOSiR wyrażoną w piśmie z dnia 10 września nie przedstawiło żadnej strategii marketingowej, którą zamierzałoby zastosować dla osiągnięcia celów wskazanych w ww. piśmie. Nie został również przedstawiony biznesplan ani też analizy finansowe gwarantujące sposób osiągnięcia ewentualnych korzyści dla naszej gminy wypływających z takiego rozwiązania - czytamy w odpowiedzi Ryszarda Macury na zapytanie radnej Janiny Cichomskiej.

Warto tu też podkreślić, że cała dyskusja o przejmowaniu przez TS Piast obiektów sportowych spełza na niczym wobec faktów polegających na tym, iż dyskutowane obiekty sportowe zostały wytworzone w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej i zgodnie z umową nie jest możliwe ich przekazanie innemu podmiotowi w okresie 5-letniej trwałości, o czym także informował burmistrz Cieszyna. Oznacza to, że jakiekolwiek decyzje w sprawie tych konkretnych obiektów mogłyby zapadać dopiero w 2017 i 2018 roku.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na sporcie i medycynie wszyscy się znają.
Wypisują gotowe recepty tyle tylko, że nie ma aptek, w których
można by je realizować.
"Śpiewać każdy może" ale nie każdy musi tego słuchać.

- Mach prezentuje pożyteczne, groteskowe ujęcie (wobec niemożności ujęcia...obywatela X?) problemu...
- Cieszyńska Rada Sportu via Anonim, broni słusznie...sprawczości (a nie "figurantowości"...) swojego autorytetu...
- słowem...w kilku słowach:(bez cienia ironii!) - powoli idzie, skrada się się nowe...
- radujący się szczerze...J.O. alias - oszi...

Na stronie Radia 90 znalazłem takie informacje:
Cezary Cieńciała jest absolwentem Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej oraz studiów podyplomowych w AGH w Krakowie. W swojej działalności zawodowej zajmował się przede wszystkim sprawami organizacyjnymi i administracyjnymi w sektorze edukacji i szkolnictwa wyższego. Pełnione przez niego funkcje były nierozerwalnie związane z prowadzeniem kontroli wewnętrznej, jak również z obsługą kontroli nadzorujących instytucji. Ponadto zaangażowany był w pozyskiwanie, realizacje i rozliczenia projektów dofinansowanych ze środków unijnych i ministerialnych.

Skoro Burmistrz Macura nie potrafi zwolnić pana dyrektora MOSiRu (a na jednym ze spotkań przedwyborczych jednoznacznie zasugerował taki ruch) to radni CRSu na najbliższej sesji przegłosują (mają większość w radzie i powoli zaczynają z tego korzystać) uchwałę o likwidacji MOSiRu. Co wtedy Panie Burmistrzu ? ... wtedy będzie Pan musiał tą uchwałę wykonać ... wtedy będzie potrzebny nie pełnomocnik do opracowania planu korekt w funkcjonowaniu MOSiR tylko do sprawnego przeprowadzenia likwidacji MOSiRu.

Taki wybitny pełnomocnik do wszystkiego się nada. Korekta czy likwidacja, wszystko jedno. Ważne, że jest intratny etacik.

Jeśli to jest filozofia rozwiązania problemów finansowych w odpowiednich sektorach życia gminy, to proponuję obok pełnomocnika ds. sportu powołać kolejnych tj. pełnomocnicy ds. kultury, ds. pomocy społecznej, ds. oświaty, ds. rodzin wielodzietnych, d/s. lokali mieszkalnych, d/s. lokali komercyjnych, ds. ochotniczych straży pożarnych, d/s. porządku publicznego, ds. walki z bezrobociem, ds. organizacji pozarządowych, d/s. ścieków, d/s. ulic i chodników miejskich, ds. zaopatrzenia w wodę, ds. gruntów miejskich, ds. psów i kotów miejskich etc. Na koniec proszę powołać specjalistę ds. specjalistów. - S. Mrożek by tego nie wymyślił . Zawróćcie z tej drogi- proszę upoważnić zastępcę burmistrza, lub któregoś z urzędujących doradców by sprawę rozeznał. Bo tak mi się widzi ,że z dniem powołania specjalisty ds. budżet miejski zubożał o kolejny etat i pochodne jego wynagrodzenia a to dowodzi ,że Pan Macura coraz drożej kosztuje nas podatników. Wszyscy wiemy ,że z każdym rokiem i kolejnymi wirtualnymi etatami pieniędzy w budżecie będzie ubywało a to sukcesu nowej RM nie przysporzy.

Mach-u nic prostszego tylko zaczynaj kampanie na Burmistrza już teraz. Na wszystkim się znasz, jesteś specjalistą ds. kultury, ds. pomocy społecznej, ds. oświaty, ds. rodzin wielodzietnych, d/s. lokali mieszkalnych, d/s. lokali komercyjnych, ds. ochotniczych straży pożarnych, d/s. porządku publicznego, ds. walki z bezrobociem, ds. organizacji pozarządowych, d/s. ścieków, d/s. ulic i chodników miejskich, ds. zaopatrzenia w wodę, ds. gruntów miejskich, ds. psów i kotów miejskich etc. Oszczędności będą ogromne, zasiądziesz z łańcuchem na szyi, Ratusz można będzie wynająć a radni mogą sobie głosować. Będzie tanio.

Miał być jeden zastępca - jest dwóch (choć jeden nazywa się doradcą). Kolejni doradcy, pełnomocnicy, rady, zespoły. Co to się porobiło. Panie Burmistrzu - więcej samodzielności, wiary w siebie, decyzji!!!. Bo trzy lata miną i z jakości zostanie zespół doradców.

Czytam to forum od lat i pierwszy raz się z Panem w całej materii zgadzam.

akcja o kryptonimie - CC, ruszyła...
-----------------------------------------------
pierwsze pęknięcia na monolicie MOSiR, już widoczne...z głębi...ziemskich, cieszyńskich problemów, dochodzą pierwsze pomruki... - lawa, oczyszczająca, płynna masa, czeka na erupcję...w ruchu niewidzialnym płyty tektoniczne... - lada tydzień i miesiąc - rozpocznie się nowa konfiguracja w sferze rekreacyjno - sportowej miasta,.. spontaniczny, dziki taniec...nowych form nizinnych oraz górotworów... hmmm...będzie...(oby uczciwie i dobrze dla wszystkich...) się działo!

ps tak...coś tam, może komuś, wróble ćwierkały - ale proszę napisać więcej, na temat pana - Cezarego Cieńciały...

....Ale bulczysz, sam do siebie

Bardzo dobry ruch burmistrza.Tylko kto to jest pan Cienciala? Jakie ma doświadczenie w dziedzinie kultury fizycznej itd.Od tego dużo będzie zależeć.Może to jest lekarstwo na sytuację w cieszyńskim sporcie./z podkreśleniem na może/.

Szkoda, że brak jakiejkolwiek informacji na temat kompetencji nowego doradcy. Aż prosi się, żeby wiedzieć, z czego wynika ta nominacja...

świetny artykuł!
genialna prezentacja sylwetki kolejnego doradcy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama