, środa 28 luty 2024
Wybory w Czechach: Sukces Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej
W pierwszej turze wyborów uzupełniających do Senatu w 9 z 12 województw, wygrała Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD). Na pierwszym planie Bohuslav Sobotka, lider partii.  fot: www.cssd.czDodaj do Facebook

Wybory w Czechach: Sukces Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej

SM
W niedzielę, 14 października Czeska Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła zwycięstwo Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD) w dwudniowych wyborach samorządowych i pierwszej turze wyborów uzupełniających do Senatu.

Partia Bohuslava Sobotki wygrała zarówno w pierwszej turze wyborów do Senatu, jak i wyborach samorządowych - odnosząc sukces w 9 z 12 województw. Na drugim miejscu znalazła się Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSČM), wygrywając w 2 województwach. Najdotkliwszą porażkę poniosły jednak, prawicowe ugrupowania rządzące z Obywatelską Partią Demokratyczną (ODS) na czele. W całym kraju zdobyła ona jedynie 102 mandaty. Partii ČSSD przypadło ich 225, a KSČM 182.

Reprezentanci powiatu karwińskiego

W 65-osobowej Radzie Województwa Morawsko-Śląskiego, 24 mandaty przypadły ČSSD, 20 - KSČM, 9 - ODS, 7 - KDU-ČSL, oraz 5 - kandydatom Niezależnym (NEZ). W nowym składzie Rady znalazło się 16-stu samorządowców z powiatu karwińskiego, a wśród nich trzej Polacy: Paweł Kawulok, Karol Wiewiórka oraz Henryk Małysz. Oprócz nich powiat reprezentować będą również: Věra Palkovska, Marian Lebiedzik, Tomáš Hanzel, Svatopluk Němeček, Jan Wolf, Jiří Martinek (ČSSD), Monika Havlíčková, Jana Pohludková (KSČM), Petr Juras (ODS), Vít Slováček oraz Eva Šillerová (KDU-ČSL), Martin Polášek, Jaroslav Stolařík (NEZ).

Frekwencja wyborcza w Czechach wyniosła 36,89 proc. Druga tura wyborów uzupełniających do Senatu odbędzie się 19 i 20 października. W Karwinie o fotel senatora zmierzą się Petr Vícha (ČSSD) oraz Milada Halíková (KSČM).

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Vacek idzie się paść - i bardzo dobrze

Z głowy Kowalskiej bogini mądrości nie wyskoczy

Zdrowy rozsądek bierze górę nad obłudną ideologią

Czescy postkomuniści mogą otwierać szampana.

I tak kolega Kaczyńskiego z bractwa leśnych trolli ponosi sromotną porażkę wyborczą..

Nie zostali radnymi, pomimo wysokiej liczby głosów preferencyjnych, polscy działacze startujący z listy Zemanovców: Andrzej Feber, Roman Wróbel i Bogusław Chwajol. Partia nie osiągnęła 5-procentowego progu. Ze szczegółowej analizy wynika, że w miejscowościach zamieszkałych przez mniejszość polską cieszyli się stosunkowo dużym poparciem, a Roman Wróbel zdobył 10. największą liczbę głosów preferencyjnych spośród wszystkich kandydatów do Rady.

A neumístili se Tři bratři ze strany Zemanovci, Ing. Feber, Mgr Wróbel a MUDr Chwajol.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama