, piątek 21 czerwca 2024
Wybory do Europarlamentu 2014: Wygrani i przegrani
Jak wynika z informacji podanych przez PKW, to jednak Prawo i Sprawiedliwość otrzymała nieznacznie większy procent głosów w porównaniu do Platformy Obywatelskiej. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wybory do Europarlamentu 2014: Wygrani i przegrani

MB
Wczoraj, 25 maja, odbyły się w całym kraju wybory do Europarlamentu. Choć trwa jeszcze przeliczanie głosów w PKW, można już jednoznacznie stwierdzić, kto obejmie funkcje europosłów spośród 51 mandatów, które Polska ma w Europarlamencie. Przedstawiamy wybranych w drodze wczorajszych wyborów europosłów z okręgu śląskiego.

Jak wynika z informacji podanych przez PKW, to jednak Prawo i Sprawiedliwość otrzymała nieznacznie większy procent głosów w porównaniu do Platformy Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość uzyskała 32,35 proc., a Platforma Obywatelska - 31,28 proc.

Nie zmienia to jednak sytuacji w podziale mandatów w Europarlamencie, obie partie uzyskały po 19 mandatów. Dalej jest Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy - 9,55 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 7,21 proc. oraz Nowa Prawica 7,06 proc. SLD wprowadzi do Europarlamentu 5 eurodeputowanych, a Nowa Prawica i PSL - po czterech. Te partie zamykają listę partii, które otrzymają mandaty do Palamentu Europejskiego VIII kadencji.

Z ramienia Platformy Obywatelskiej rejon śląski będą reprezentować Jerzy Buzek i Jan Olbrycht. Z Prawa i Sprawiedliwości - Bolesław Piecha i Jadwiga Wiśniewska. Z Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie to Adam Gierek. Z Nowej Prawicy został wybrany Janusz Korwin-Mikke. Z kolei z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego nie będzie europosła reprezentującego okręg śląski.

Już wiadomo, że w tej sytuacji europosłami do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji na pewno nie będą: Kazimierz Kutz startujący z ramienia Twojego Ruchu, Marek Migalski z Polski Razem, a także Tomasz Adamek - „jedynka” oraz Tadeusz Cymański - „dwójka” Solidarnej Polski.

Solidarna Polska otrzymała 4,04 proc., Europa Plus - Twój Ruch 3,45 proc., Polska Razem 3,08 proc., a Ruch Narodowy 1,4 proc.

Według danych podanych przez PKW frekwencja podczas wyborów wyniosła 23,27 proc.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najradośniejsza informacją dla prawicowego wyborcy jest zapewne stwierdzenia totalnej porażki palikociarni.

teraz będą baaardzo cięęężko pracować za te 7 000 Euro brutto + 300Euro diety za każdy dzień. Ciekawe jaka jest definicją "ciężkiej pracy" w ich mniemaniu.

Na PO głosowała tylko budżetówka+rodziny. Głosowali za swoimi posadami. Przy nikłej frekwencji daje to dobry wynik. Gdyby odebrać prawo wyborcze czynne ludziom żyjącym z budżetu, PO nie dostałoby 3%.

a miałby jeszcze kto głosować? bo jakby tak odjąć całą budżetówkę, a także tych jak firmy, które startują w przetargach i zarabiają z budżetu. Zakłady jak kopalnie, które żyją z w dużej części z budżetu. Dodać jeszcze tych, którzy żyją pośrednio z budżetu, to obawiam się, że nie miałby kto głosować. No, poza Szanownym Panem Grobelnym. A. Jednego krzykacza to już mieliśmy, w partii "Samoobrona" - 0,04% w wyborach, następna - partia Palikota - teraz niecałe 4%. Następna, niech Pan zgadnie kto będzie? Wszyscy populiści kończą tak samo. Partie zawsze lubią się chwalić, i uważają, że to one są wielkie i niezwykłe. Niestety zapominają najważniejszego, że to ludzie, że to naród jest najważniejszy i to ludzie czynią partię wielką albo ją niszczą. JKM nie różni się w tym przypadku od pozostałych,a więc jego los jest praktycznie łatwy do przewidzenia. Gdyby otrzymał 15-20% mówiłbym o sukcesie, jeżeli się otrzymuje 7% i mówi się, że osiągnęło się sukces, to znaczy że JKM sam nie wierzył że morze mieć 7%. Teraz musi uważać, żeby nie zwariował z nadmiaru szczęścia:)

PSL ma niższy wynik w eurowyborach niż partia JKM, a trwa już ponad 100 lat !!! - czyli tak też można - miernie ale wiernie.

to że 100 lat to nic. Ta partia ma najwięcej członków z wszystkich partii w Polsce.

Urzędników jest 630 tysięcy, i wszystkim Platforma podniosła pensje tak, że zarabiają o 1/3 więcej niż w gospodarce, mimo, że nie produkują nic. Wystarczy, że pójdą z rodzinami do urn i już mamy te 2,2 mln głosów. Głosowali za swoimi posadami i tyle. To wyjaśnia, dlaczego PO może robić dowolne rzeczy i nie traci w sondażach. Za dużo ludzi przekupiła.

zacznie się w styczniu jak prokuratura europejska rozpocznie działalność. KNP!

a jednak nie podziękowano Panu Olbrychtowi - widać, że ciągle ma wielu "zaślepionych" zwolenników :(

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama