, środa 19 czerwca 2024
Skarga związkowców z ustrońskiego szpitala na marszałka odrzucona
Pracownicy ustrońskiego szpitala protestują przeciwko planowanej przez władze wojewódzkie szpitalnej fuzji. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Skarga związkowców z ustrońskiego szpitala na marszałka odrzucona

AK
W poniedziałek 25 lutego, podczas sesji sejmiku województwa śląskiego radni odrzucili skargę związkowców ze szpitala w Ustroniu na byłego marszałka województwa skierowaną do Donalda Tuska. - Mamy nadzieję, że los kilku tysięcy obywateli (chorych reumatycznie i oddanej im załogi) w równym stopniu Pana zainteresuje, co dach Stadionu Narodowego - argumentowali związkowcy w oficjalnym piśmie. 23 głosami "za" (8 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu) radni sejmiku uznali jednak skargę za bezzasadną.

Skarga związkowców ze Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu dotyczyła działań byłego marszałka województwa śląskiego zmierzających do tego, aby ich placówkę medyczną połączyć ze szpitalem chirurgii urazowej w Piekarach Śląskich. Wpłynęła do Sejmiku Województwa Śląskiego 27 listopada 2012 roku. Przedmiotowa skarga została przekazana Komisji Rewizyjnej, która po wnikliwym przeanalizowaniu wyjaśnień udzielonych przez Marszałka Województwa Śląskiego na posiedzeniu w dniu 13 lutego 2013 roku, nie stwierdziła uchybień Marszałka Województwa Śląskiego wobec skarżących.

- W naszej skardze przedstawiliśmy nasze stanowisko. Zdecydowanie nie zgadzamy się z panem marszałkiem. Dopóki sprawa nie zostanie poruszona na sejmiku, "piłka jest dalej w grze" i nie poddamy się. Połączenie szpitali jest nieporozumieniem - mówi Bożena Boberek, przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy ustrońskim szpitalu i dodaje, że 5 marca odbędzie się specjalne spotkanie z nowym marszałkiem.

- Pan Marszałek wymyślił sposób na "obrabowanie" nas, chce aby nas przejął szpital z gorszą kondycją finansową oddalony od naszego o 102 km. Czy w naszym kraju rządzi jakieś zbójeckie prawo, które odbiera ludziom uczciwym, dobrze pracującym ich oszczędności, a wspomaga rozrzutnych? - Pytają w tekście skargi organizacje związkowe ustrońskiego szpitala. - Projekt uchwały Marszałka zakłada przejęcie naszego majątku i wykreślenie nas z rejestru podmiotów działalności leczniczej. Cały proceder odbywa się bez żadnych konsultacji społecznych, analiz prawnych, finansowych i gdyby nie wymóg zaopiniowania projektu uchwały wszystko odbyłoby się bez naszej wiedzy. Jak mamy się czuć w podobno demokratycznym kraju? Jak ludzie ubezwłasnowolnieni? Zastanawiamy się jak Marszałek rozumie znaczenie słowa "demokracja" (...) Prosimy nie utrwalać poczucia w Polakach, że Polska to "dziki kraj" - czytamy dalej. - Mamy nadzieję, że los kilku tysięcy obywateli (chorych reumatycznie i oddanej im załogi) w równym stopniu Pana zainteresuje, co dach Stadionu Narodowego (...).

Jak wygląda obecnie sprawa związana z planem fuzji szpitali? Nie jest jeszcze pewne, co postanowi nowy marszałek województwa Mirosław Sekuła, ale na ten moment szpital w Ustroniu, który przez wszystkie lata swojej działalności uzyskał wysoki poziom usług medycznych pozostaje placówką niezależną.

Czy przeciwnicy fuzji mogą zatem odetchnąć z ulgą? Prace w ostatnim czasie nie postępowały z powodów zmiany zarządu województwa. Jak zaznacza jednak Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego, będą poruszane w najbliższym czasie. Uważa on, że w tym roku połączenie dojdzie do skutku. - Musimy wykonać uchwałę zarządu, chyba że zostanie zmieniona - przyznał Kleszczewski - Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

W 47-osobowym składzie sejmiku województwa śląskiego (jeden mandat jest wygaszony), koalicja PO, RAŚ i PSL dysponuje 28 głosami. - Jeśli czterech radnych RAŚ nie poprze planów połączenia, decyzja może zapaść jednym głosem, o ile wszyscy radni będą obecni - przyznaje Grzegorz Szczepański, przewodniczący RAŚ na Śląsku Cieszyńskim, który od początku stanowczo sprzeciwiał się połączeniu obu szpitali i dodaje, że wszystko wskazuje na to, że fuzja szpitali nie dojdzie jednak do skutku.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czytanie ze zrozumieniem? Dobra uwaga. Wypada jednak zawsze zaczynać od siebie. Jeśli się protestuje przeciw wnioskowaniu to może lepiej zrozumieć podstawy takiego myślenia. Jeśli kierujemy skargę to zgodnie ze sprawą. Związkowcy powinni o tym wiedzieć. Wolą jednak często walić prosto do Premiera. Nie rozumiem łączenia kwestii "nieporozumienia" z "obrabowaniem". Pierwsze inteligentni wyjaśniają między sobą. Na drugie jest Policja. Myślę też, że naszym kraju nie rządzi jakieś zbójeckie prawo, tylko ludziska w oparciu o przepisy zachowują w ten lub inny sposób. Konkretnie, albo wykorzystują je w dobrej wierze, albo niekoniecznie. Niech jednak związkowcy przestaną epatować "uczciwością, dobrą pracą" lub tym podobnymi. Jak uczy doświadczenie w ten sposób (gadaniem) położono niejedną Firmę. Dalsze słowa-gromy nawet nie zasługują na komentarz. Tak jednak będzie nadal gdyż na każdym kroku mamy interesowne grupki, a o "Naszym Kraju" mówi się wyłącznie w cudzysłowie. Służby Zdrowia to też, jak najbardziej dotyczy. Może temu zapobiegać wyłącznie pacjent z kartą płatniczą w kieszeni, który sam wybierze komu i za co zapłacić ze swego ubezpieczenia. Dziś jest wpakowany w NFZ i tzw. wyceny. Parę spojrzeń na dostępne dane i "problemy" SZ jak na dłoni.

Na cholera są w ogóle związki zawodowe! To przecie banda nierobów

przeczytaj najpierw cały tekst, może nawet dwa razy, żebyś nie wyciągł takich głupich wniosków !!! Niestety, w Polsce coraz więcej ludzi ma problem logiką, czytaniem i rozumieniem tekstu :(

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama