, piątek 29 września 2023
Polska wprowadza stan zagrożenia epidemiologicznego
Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego, by walczyć z epidemią koronawirusa.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Polska wprowadza stan zagrożenia epidemiologicznego

red.mat.pras
Polska wprowadza stan zagrożenia epidemiologicznego

Resort wskazał, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Zamknięcie granic, ograniczenie działalności galerii handlowych, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Normalnie mają za to pracować sklepy spożywcze, apteki i banki. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego, by walczyć z epidemią koronawirusa. Co to oznacza?

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałania rozprzestrzeniania się korona wirusa – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Jednym z ograniczeń jest wprowadzenie pełnych kontroli na wszystkich polskich granicach. – „Podejmujemy decyzję o tymczasowym przywróceniu granic. Najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia o 20 dni, a później o kolejny jeden miesiąc. Wprowadzamy zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę” – poinformował Morawiecki.
Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także kolejowe. Takie działania zostaną wprowadzone od północy w noc z soboty na niedzielę.
- Zamykamy tym samym drzwi przed pandemią koronawirusa” – poinformował premier.

Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy zostaje utrzymany i pozostaje bez zmian.

Co oznacza stan zagrożenia epidemiologicznego z powodu koronawirusa:

 • Zamknięcie granic dla cudzoziemców. Zakaz wjazdu obowiązuje od północy z soboty na niedzielę, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dnia, a następnie o kolejne 30. Obywatele Polski nadal będą mogli przekraczać granice.
 • Po przekroczeniu granicy polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę domową.
 • Zawieszenie wszystkich międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych.
 • Zakaz wszystkich zgromadzeń powyżej 50 osób bez względu na ich charakter – marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.
 • Na 14 dni z możliwością przedłużenia zawieszenie działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Restauracje, kawiarnie i podobne punkty usługowe, jeśli mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos i dostarczać produkty do odbiorców.
 • Ograniczenie działalności galerii handlowych od północy z piątku na sobotę. Otwarte pozostaną w nich sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.

  Od soboty ograniczona zostaje działalność galerii handlowych – będą w nich działały sklepy, apteki, drogerie i punkty usługowe. Zawieszona zostaje działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Wszystkie sklepy spożywcze pozostają otwarte, podobnie jak banki, punkty usługowe, bankomaty.

  Wprowadzenie stanu epidemicznego oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się oraz czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych.

  MZ będzie mógł zdecydować również m.in. o czasowym ograniczeniu funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy oraz zakazie organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności. Będzie tez mógł wprowadzić nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

  Resort wskazał, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama