, poniedziałek 15 lipca 2024
Mandat karny za nieprzestrzeganie kwarantanny
Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Mandat karny za nieprzestrzeganie kwarantanny

UM
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, poinformował na konferencji prasowej, że wprowadzone zostaną metody ścisłej kontroli osób w kwarantannie. Za niedostosowanie się do wytycznych grozi mandat karny w wysokości 5 tyś.zł

Wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są objęte kwarantanną. Do drzwi każdej osoby objętej kwarantanną zapuka policja, zapyta, czy wszystko w porządku, czy czegoś nie trzeba, ale też potwierdzi, czy osoba objęta kwarantanną tam przebywa– podkreślił minister Szumowski. Zaapelował również o poważne podejście do kwarantanny.
Dodał, że wcześniej kwestie związane z kwarantanną nadzorował telefonicznie sanepid, teraz działania wspomoże policja.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Ryzyko epidemii a konieczność kwarantanny
Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej. Ograniczenie kontaktu osoby podejrzanej o zakażenie z innymi ludźmi ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii. Kwarantanna może przyjmować różne formy i w razie konieczności obejmować konkretne obiekty (np. statek Diamond Princess) lub całe miasta. Taką kwarantanną na dużą skalę okazała się konieczna w przypadku epidemii koronawirusa w Wuhan.

W przypadku kwarantanny domowej zaleca się pozostanie w domu osób, które mogły wejść w kontakt z niebezpiecznym patogenem. Tego rodzaju izolacja o charakterze profilaktycznym dotyczy jednak osób, u których nie pojawiły się jeszcze żadne niepokojące objawy. Kwarantanna pozwala na monitorowanie stanu zdrowia w czasie potrzebnym na wylęganie potencjalnego wirusa. Pojawienie się objawów wskazujących na rozwijanie się choroby to sygnał, że konieczny jest kontakt ze specjalistą chorób zakaźnych i udanie się na badania.

Kto może zostać objęty kwarantanną domową?

Poddanie się kwarantannie domowej jest wskazane w konkretnych przypadkach. O pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:

 • w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19
 • miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19;
 • są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów.
  W przypadku podejrzenia zakażenia korona wirusem (zgodnie z powyższymi przesłankami) należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
 • jeśli nie mamy objawów – skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną; zostaniemy zakwalifikowani do jednej z grup ryzyka z zaleceniem do kwarantanny domowej lub samokontroli stanu zdrowia przez 14 dni;
 • jeśli mamy objawy (kaszel, gorączka i duszności) – w tej sytuacji konieczne jest poddanie się kontroli medycznej w placówce zajmującej się leczeniem i diagnostyką chorób zakaźnych.

  Jak przebiega kwarantanna domowa?

  W celu prawidłowego przeprowadzenia kwarantanny domowej należy przestrzegać środków ostrożności, które zminimalizują ryzyko przekazania patogenu innym osobom. W przypadku koronawirusa czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni. W tym czasie należy nie wychodzić z domu, co za tym idzie również nie uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich i rodzinnych. Zakupy powinien zrobić ktoś z zewnątrz, zostawiając je pod drzwiami.

  Uwaga!
  W ramach kwarantanny i w razie potrzeby izoluje się nie tylko ludzi, ale też zwierzęta, a także ogranicza się transport towarów.

  Bardzo ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekowanie powierzchni, z którymi mamy styczność, a także wietrzenie mieszkania. Należy zachować należytą higienę w przypadku kaszlu (zasłaniać usta, a następnie myć ręce).

  Ważne jest by zachować spokój i obserwować objawy, ponieważ mogą one wskazywać na przeziębienie, grypę lub inną infekcję – nie zaś na zakażenie koronawirusem COVID-19.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama