, niedziela 7 lipca 2024
Podsumowanie pierwszego roku kadencji: Radni (cz.1)
W grudniu 2015 roku minął równo rok, odkąd działa nowa kadencja samorządu.  fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Podsumowanie pierwszego roku kadencji: Radni (cz.1)

MB
Przedstawiamy podsumowanie dotychczasowej pracy samorządowców. Dziś publikujemy artykuł poświęcony radnym z gmin miejskich i powiatu, a jutro przedstawimy tekst na temat pracy radnych gmin wiejskich.

W grudniu 2015 roku minął równo rok, odkąd działa nowa kadencja samorządu. Wybory samorządowe w Polsce odbyły się 16 listopada 2014 roku (II tura 30 listopada 2014). W efekcie we wszystkich gminach powiatu cieszyńskiego rozpoczęły prace nowe Rady Miast i Gmin, a także przysięgi złożyli burmistrzowie i wójtowie.

Pod koniec ubiegłego roku zwróciliśmy się do biur wszystkich rad z terenu powiatu cieszyńskiego o przekazanie informacji na temat frekwencji radnych na posiedzeniach oraz zawnioskowaliśmy o podanie liczby wniosków, interpelacji i zapytań, jakie złożył poszczególny radny. Poniższy tekst jest wypadkową naszych możliwości i nie aspiruje do kompleksowego podsumowania pracy radnych, ale porusza kwestie podstawowe. Opieramy się tu przede wszystkim na danych, które otrzymaliśmy od biur rad, a zakres tak prezentowanych danych to 12 miesięcy, począwszy od grudnia 2014 roku.

Cieszyn

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne, Rada Miejska Cieszyna w obecnej kadencji jest najbardziej aktywnym gremium wśród wszystkich samorządów powiatu cieszyńskiego. W ciągu minionego pierwszego roku kadencji przez tą radę przepłynęło 284 indywidualnych wniosków, zapytań i interpelacji na piśmie oraz 121 pisemnych wniosków i zapytań grupowych (poszczególnych komisji i dwóch klubów radnych). Nie oznacza to jednak, że pod kątem zgłaszania różnych inicjatyw na piśmie wszyscy radni są tak samo aktywni. Najwięcej wniosków i zapytań złożyli radni: Czesław Banot (43), Marek Szczypka (35) i Janina Cichomska (25). Z kolei najmniej radni: Bolesław Zemła (2), Piotr Tomica (1) i Krzysztof Wantulok (0). Pokrzepiające jest to, że radni raczej pilnie przychodzą na comiesięczne obrady. 11 cieszyńskich radnych była obecna na wszystkich obradach, a 8 z nich miała jednorazową nieobecność. Dwójka radnych miała po trzy nieobecności, chodzi tu o radną Irenę Kwaśny oraz radnego Adama Swakonia.

Skoczów

Aktywność skoczowskich radnych kumuluje się na komisjach Rady Miejskiej, a nie podczas sesji. Z kolei pytania czy wnioski zostają najczęściej składane ustnie podczas komisji i nie są ewidencjonowane przez biuro tej rady (przebieg komisji zarysowują upubliczniane protokoły). Skupiliśmy się zatem na zebraniu danych wskazujących na frekwencję radnych nie tylko podczas comiesięcznych obrad, ale także na poszczególnych komisjach. Frekwencja skoczowskich radnych na sesji w ciągu roku była niemal stu procentowa. 16 radnych było na wszystkich sesjach, 5 z nich miało jednorazową nieobecność. Jednak na komisjach, gdzie kumuluje się praca radnych i rozpracowywanie poszczególnych spraw gminy, frekwencja wypada już gorzej. Jeśli chodzi o obecności na komisjach, tylko 5 skoczowskich radnych ma 100% frekwencji, czyli radni: Zdzisław Baranowski, Emil Borecki, Rajmund Dedio, Franciszek Pomper i Eugeniusz Skarwecki. Z kolei najwięcej nieobecności na komisjach mieli radni: Tomasz Matula (5) i Ryszard Drózd (4).

Strumień

W Strumieniu również nie zawodzi frekwencja radnych podczas sesji. 11 radnych ma 100% obecności, 3 radnych jedną nieobecność, jeden radny miał dwie nieobecności. Jeśli chodzi o aktywność strumieńskich radnych w postaci złożonych na piśmie zapytań, wniosków i interpelacji, to jest ona raczej równomierna, choć są radni, którzy wiodą prym: Marian Staniek (23), Czesław Greń (19) czy Stanisław Balas (14). Najmniej następujący radni: Jarosław Szast (0), z tym że jest on radnym dopiero od listopada 2015, Ireneusz Duda (1), Tadeusz Tolasz (3).

Ustroń

Podobnie w Ustroniu radni są obecni niemal na wszystkich comiesięcznych obradach. 9 radnych było na każdej sesji, 5 z nich miało jedną nieobecność. Jednak jeśli chodzi o aktywność radnych w postaci składanych na piśmie różnych inicjatyw, to wypada ona słabiej niż w Strumieniu. Połowa radnych nie złożyła takiego pisma ani razu. Trzech radnych, którzy mają na swoim koncie największą tego typu aktywność, to: Barbara Staniek-Siekierka (4), Grzegorz Krupa (3), Andrzej Szeja (2). Dyskusje radnych, podobnie jak w Skoczowie, przenoszą się do zebrań komisji, podczas których zadawane pytania czy wnioski nie są ewidencjonowane.

Wisła

W Wiśle radni niemal w pełnym składzie uczestniczyli w każdym posiedzeniu. Tylko 4 radnych miało po jednej nieobecności. Radni z Wisły mają jeszcze inny model pracy, czyli raczej nie opracowują zapytań czy wniosków indywidualnie, a grupowo. Jeśli spojrzeć na taką indywidualną aktywność, to wypada ona raczej słabo w porównaniu z innymi samorządami. Na 15 radnych tylko 4 z nich składała takie pisma na przestrzeni minionego roku, czyli: Bronisław Szalbót (4), Paweł Brągiel (3), Zdzisław Pilch (2) i Tadeusz Pilch (1). Jednak jak poinformowało nas biuro rady, radni złożyli też grupowo sporo takich inicjatyw pisemnych. W sumie na komisjach i sesji składano wnioski wspólne radnych w liczbie 41.

Powiat

Radni powiatowi uczestniczyli we wszystkich 14 sesjach na przestrzeni pierwszego roku kadencji niemal w pełnych składach. 22 radnych ma 100% obecności, 5 radnych ma po jednej nieobecności, a 2 radnych po dwóch nieobecnościach. Natomiast jeśli spojrzeć na liczbę złożonych inicjatyw na piśmie, to wypada ona gorzej na tle tej niemal wzorcowej frekwencji. Prawie połowa członków Rady Powiatu ani razu nie złożyła takiego pisma. Najwięcej wniosków, zapytań czy interpelacji na piśmie złożyli: Janusz Juroszek (14), Łucja Michałek (13), Jarosław Bodak (12), Andrzej Bacza (9), Czesława Haczek (8) i Stanisław Kubicius (7).

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Polsce większość radnych ma wykształcenie średnie oraz zawodowe.

A to ciało pedagogiczne za wcześnie odchodzi na emeryturę,którą jeden z drugim ma bardzo przyzwoitą,a jeszcze szuka sobie zajęcia.I popatrzcie w radzie miasta i powiatu co drugi nauczyciel a w radzie powiatu to nawet 75 letni nauczycielski emeryt pobiera nasze pieniądze jako przewodniczący.To są ludzie z pod rąk których nigdy nic pożytecznego nie wyszło tylko pouczanie innych.To są ludzie,którzy o życiu nie wiele wiedzą,ale za to mają gadane,którego nauczyli się w szkołach.Szanowni mieszkańcy Cieszyna-dlaczego nie przychodzicie na sesje rady miasta i powiatu-tam jest wstęp wolny i każdy może przyjść.Posłuchacie co Wasi wybrańcy mają do powiedzenia.Sesja RADY MIASTA w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz 15:30 a RADY POWIATU w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz 13:00 W salach sesyjnych.Zaprasza mieszkaniec miasta i powiatu ! ! !

Dyplom wyższej uczelni najczęściej mają nauczyciele.

Podejście jak w szkole - sprawdzanie obecności i wynikające z tego zaangażowanie radnych. Niestety po roku działalności nie widać zmian w funkcjonowaniu gmin. Nic dziwnego, gdy wśród radnych przeważają nauczyciele. Jacy nauczyciele taka rada, jacy uczniowie taka klasa.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama