, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Goleszów szuka oszczędności. Reorganizuje pracę Urzędu Gminy
Dzięki zmianom Urząd Gminy w Goleszowie ma pracować efektywniej. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Goleszów szuka oszczędności. Reorganizuje pracę Urzędu Gminy

JM
Od 1 sierpnia zostały wprowadzone zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu Urzędu Gminy w Goleszowie. W miejsce trzech zlikwidowanych referatów powstał jeden. Dzięki temu urząd ma pracować efektywniej. Reorganizacja ma przynieść również oszczędności dla budżetu gminy.

Jak tłumaczy Tomasz Jaszowski, zastępca wójta gminy Goleszów, reorganizacja funkcjonowania urzędu była konieczna zarówno ze względów organizacyjnych, jak i finansowych.

Zlikwidowano Referat Drogowy, Referat Gospodarki Komunalnej i Gospodarki Nieruchomościami oraz Referat Zamówień Publicznych i Inwestycji. W ich miejsce utworzony został Referat Komunalny. Tym samym zmniejszeniu do czterech uległa liczba funkcjonujących referatów oraz zarządzających nimi kierowników. Dzięki zmianom urząd ma pracować efektywniej. W dłuższym okresie czasu reorganizacja ma przynieść również oszczędności dla budżetu gminy.

- Wprowadzając zmiany organizacyjne mieliśmy również na uwadze dobro społeczności lokalnej. Nowo utworzony Referat Komunalny ma w swoim szerokim spektrum działania m.in. zarządzanie i utrzymywanie sieci dróg gminnych, a także sprawy związane z porządkiem i czystością na terenie gminy Goleszów, co bez wątpienia powinno być kwestią priorytetową dla kształtowania estetycznego wizerunku naszej gminy. Wierzę, iż zmiany w strukturze organizacyjnej naszego urzędu będą wpływać na efektywniejsze zarządzanie nim, a tym samym przyczynią się do usprawnienia załatwiania spraw przez mieszkańców w naszym urzędzie - podkreśla Jaszowski.

Kierownikiem nowo powołanego Referatu Komunalnego została Aleksandra Słupska.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czyli uważasz, że jeżeli nie ma pracy Twoja czy moja Matka, należy stworzyć miejsca pracy w urzędzie, na koszt podatnika. No właśnie to cały czas urzędnicy robią, a ja chce żeby się to zmieniło. Jeżeli nie ma pracy niech otworzy sobie firmę, to jest dla ludzi, a jeżeli nie ma odwagi to nie znaczy, że ja ją m.in. mam utrzymywać bo inaczej się jej krzywda będzie działa. Masz dziwny tok myślenia ale Ci powiem, wygodnictwo, brak odwagi czy decyzyjności nie jest , w moim mniemaniu, wystarczającym powodem do tego, żeby rozbudowywać urzędniczą machinę. Druga sprawa, przez to że w pewnym sensie czują się nietykalni, ta "urzędnicza władza" uderza im do głowy i wydaje im się (na szczęście nie wszystkim), że mogą poniewierać petentami, traktując ich jako przeszkodę w wypoczynku urzędniczym. Jest takie przysłowie: " gdzie diabeł nie może tam babe pośle" , a ja mam takie: gdzie diabeł nie da rady spieprzyć tam urzędnika pośle.

burmistrz w cieszynie stawia na dialog nie na oszczędności... poza tym jest zbyt cienki żeby cokolwiek zrobić mądrego... zeby sie przekonac wystarczy zrobic bilans... koszty jego pracy dla podatnika a zyski z jego pracy dla podatnika... czyli w skrócie setki tysięcy za paplaninę...

ciekawe tylko czy zmniejszy się liczba etatów czy tylko zredukowano ilość referatów, a dodano nowy etat kierownika ref. komunalnego? pewnie poprzedni kierownicy zostaną na stanowiskach, tylko będą zastępcami, a pensje dalej te same...

Tobie łatwo anonimowo pytać o takie rzeczy - a pomyśl że pytasz o likwidację etatu swojej matki czy ojca - wiadomo w imię oszczędności w gminie, jest kryzys i jest to poniekąd zrozumiałę, ale zrozumcie też, że za każdą taką decyzją znajduje się krzywda ludzka/

Każdy urzędnik to dodatkowe obciążenie dla wszystkich podatników. Praca w urzędzie to nie powinna być bezpieczna przystań, dla znajomych, którzy nie potrafią znaleźć pracy poza urzędem. A tak to niestety wygląda.

no właśnie jeśli chodzi o oszczędności to po co tworzyc nowy etat (kierownik nowego referatu), jeśli się nikogo nie zwolni to jakie to oszczędności?? jak sie nikogo nie zwalnia to trzeba było nie tworzyć nowego etatu...

Gratuluję mądrej i odważnej decyzji Wójtowi Goleszowa. W Cieszynie też taka zmiana bardzo by się przydała, ale mam wrażenie, że naszym Burmistrzom brakuje odwagi. Weźcie przykład z mniejszej gminy (i nie tłumaczcie się wielkością Cieszyna!) bo to nie ma nic do rzeczy.

mądre mydlenie oczu, redukcja referatów nie redukuje etatów, jedynie prywatyzacja urzędów jest w stanie wykazać rzeczywistą ilość osób potrzebnych do funkcjonowania tych instytucji - niedoczekanie nasze

komisja finansów daje propozycje i opiniuje, a rządzi Wójt. Coś mi się wydaje, że nowy Wójt potrafi rządzić i szanować pieniądze podatników wprowadzając oszczędności. A ja zapytam: Gdzie oszczędności w cieszyńskim magistracie. Panie Burmistrzu Szczurek uśmiechać się można i za uśmiech można nawet wygrać wybory w Cieszynie, ale niech Pan nie myśli że tak zawsze będzie.

Jesteś w błędzie bo gdyby tak było jak ty mówisz to po co by była rada gminy ze swoimi komisjami .Burmistrz czy Wójt by mógł podejmować samodzielnie decyzje , a tak nie jest . Burmistrz czy Wójt wykonuje tylko te zadania na które uzyska akceptację odpowiedniej komisji Rady.
Czyli jest zobowiązany do podejmowania działań tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji popartej przez Radę Miasta czy Gminy.
Szczególnie gdy chodzi o zaciąganie zobowiązań finansowych.

To jest tak że za naprawę finansów gminy bierze się człowiek który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego komisji finansów i swoim nie rozważnym działaniom doprowadził do zadłużenia gminy, a swoją drogą ciekawe ile gmina będzie musiała na koniec roku oddać nie wykorzystanych środków do skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama