, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Burza na koniec kadencji Kongresu Polaków
Kongres Polaków w Republice Czeskiej w trakcie czteroletniej kadencji miał wiele innych wyzwań i osiągnięć. Niebawem wrócimy do tematu z podsumowaniem czteroletnich prac Kongresu, a także informacjami po Zgromadzeniu Ogólnym, które jest zaplanowane na 23 kwietnia br. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Burza na koniec kadencji Kongresu Polaków

MAŁGORZATA BRYL
Kontrowersyjna dla niektórych warta honorowa podczas tegorocznych uroczystości w czeskiej Stonawie, a po obchodach felieton, który wywołał niemałe zamieszanie po obu stronach granicy. To tematy, z którymi musiał zmierzyć się Kongres Polaków w ostatnich dniach swojej właśnie upływającej kadencji.

„Warta czy obstawa barona narkotykowego?”

26 stycznia br. w Stonawie jak co roku uczczono pamięć pomordowanych podczas polsko-czechosłowackiego konfliktu zbrojnego w 1919 roku. Grono uczestników tej uroczystości z polskiej i czeskiej strony zasilił Krzysztof Neścior wraz z Cieszyńską Kompanią Obrony Narodowej, która pełniła wartę honorową nad grobem w Stonawie. Gazeta Polaków w Republice Czeskiej „Głos Ludu” najpierw opublikowała relację ze styczniowych uroczystości, a następnie kilka tygodni później zamieściła na swoich łamach felieton Dariusza Jedzoka, w którym autor krytycznie odnosi się m.in. do charakteru warty honorowej przy mogile, wskazując na niedopasowanie strojów i postaw wartowników do charakteru styczniowych uroczystości w Stonawie. „Zamiast dostojnej warty przy pomniku stanęła grupa uzbrojonych wyrostków - ubranych w moro, z zakrytymi twarzami. Pal licho szopkę, jaką odstawili: jeden wartownik stał na mogile, obaj trzymali palce na cynglach, na lufach nałożone były tłumiki. Bardziej niż wartę przypominali obstawę boliwijskiego barona narkotykowego” - napisał Jedzok.

Dalej autor odniósł się w swoim komentarzu do działalności Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej: „Smutno mi, gdy wyobrażę sobie te dziesiątki nastoletnich, chłonnych umysłów, wszystkie te talenty, ambicje i marzenia, które po upchnięciu w militarnej, pseudopatriotycznej foremce sprowadzone zostaną do dwóch opcji - albo czekaj na wojnę i szukaj okazji do honorowej śmierci, albo marnuj się w czasie pokoju” i dalej: „Do tego wszystkiego dochodzi bowiem toporna, czarno-biała wykładnia historii doprawiona nacjonalizmem. Wiele osób należących do kompanii nie ukrywa ultraprawicowych sentymentów”. To dlatego, jak zaznaczył felietonista, „Zaolziacy powinni więc w przyszłości rozważyć, czy warto zapraszać takie osoby i ugrupowania na swoje uroczystości”.

Jak informowała Gazeta Codzienna na początku marca tego roku, w powiecie cieszyńskim ma ruszyć pierwszy w Polsce program pilotażowy dotyczący Kompanii Obrony Narodowej. Jest to wynik współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z CKON, którą kilkanaście miesięcy temu powołał jeden z powiatowych radnych, Krzysztof Neścior. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj - MON zaczyna ogólnopolski projekt wojskowy w Cieszynie.

„Lewacy z malutkimi rozumkami i zdrajcy narodu”

Felieton Jedzoka wywołał burzę na Zaolziu. Do redakcji Głosu Ludu posypały się listy nie tylko od osób podzielających oburzenie felietonisty, ale też takich, które nie przebierając w słowach, domagały się zwolnienia autora za ich zdaniem skandaliczny artykuł. W zeszłym tygodniu redakcja GL opublikowała pełen dezaprobaty list Stanisława Gawlika przewodniczącego Sekcji Historii Regionu przy ZG PZKO (jak ustaliliśmy, nie wszyscy członkowie tej sekcji popierają opinię przewodniczącego Gawlika). „Malutki rozumek felietonisty oraz jego rozbuchany libertynizm nie usprawiedliwiają wydawcy, że pozwolił na opublikowanie tak haniebnego w swej treści felietonu” - to fragment listu Gawlika, który wniósł o zwolnienie Jedzoka współpracującego z Głosem Ludu od kilkunastu lat. Do listu Gawlika odniósł się zaś wiceprezes Kongresu Polaków Rudolf Moliński, stwierdzając na łamach Głosu Ludu: „Stanisław Gawlik wprowadza na Zaolzie niebezpieczny nacjonalizm” i dalej: „apel do wydawców, żeby nie drukować tekstów tego lub innego autora jest dla mnie przejawem czarnego komunizmu”.

W kontekście felietonu Jedzoka wypowiedział się także poseł PiS Stanisław Pięta: - Przesyłam wyrazy uznania dla wszystkich członków i sympatyków Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej. Utyskiwania, skargi, jęki etc. pacyfistów, lewaków i zdrajców narodowej sprawy tylko umacniają moją determinację - napisał na portalu społecznościowym Facebook.com. Natomiast radny powiatowy Krzysztof Neścior nie chce szeroko komentować tej sprawy. - Przeczytałem ten felieton, niemniej jest on tak najeżony licznymi przekłamaniami i manipulacjami, że właściwie musiałbym prostować zdanie po zdaniu - stwierdza Neścior w rozmowie z naszą redakcją.

Jednak jak dowiedzieliśmy się, w tej sprawie pojawiły się także listy od osób, które zgadzają się ze stanowiskiem felietonisty i go popierają. Do wypowiedzi łagodzącej obecną burzę, po części przyznającej felietoniście rację, jest wypowiedź wspomnianego powyżej Rudolfa Molińskiego. Inne opinie mają pojawić się w sobotnim wydaniu Głosu Ludu.

Temat felietonu został omówiony także przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej podczas poniedziałkowego (11 kwietnia) spotkania w Czeskim Cieszynie. Było to nota bene ostatnie zebranie przed Zgromadzeniem Ogólnym KP. Przed posiedzeniem pojawiły się głosy, że redaktor naczelny Głosu Ludu Tomasz Wolff oraz felietonista zostaną zwolnieni. Dr Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków uspokaja. - Redaktor naczelny nie będzie zwolniony, z kolei felietonista nie będzie publikować na łamach Głosu Ludu, bo wyjeżdża - informuje nas Szymeczek. - W najbliższą sobotę wydamy oświadczenie w sprawie tego felietonu. Rada Kongresu Polaków nie zgadza się ze wszystkim, co napisano w artykule. Chcemy budować pozytywny obraz Polski jako czegoś pięknego oraz wzmacniać pozytywne relacje między Polską a Republiką Czeską. Z drugiej jednak strony jako wydawca Głosu Ludu cenimy wolność słowa, dlatego felieton został opublikowany na naszych łamach, podobnie jak listy oraz zróżnicowane opinie w tej sprawie. Felieton Dariusza Jedzoka otworzył jednak ważną i moim zdaniem potrzebną dyskusję na temat tego, na ile polskość na Zaolziu jest związana z patriotyzmem - dodaje.

Dzieci z karabinami na poligonie?

W rozmowie z naszą redakcją Dariusz Jedzok podkreśla, że nad swoim artykułem pracował długo, a wszystkie informacje weryfikował w rozmowie z lokalnymi historykami, dziennikarzami i polskimi działaczami w Czeskim Cieszynie. Jak mówi, dotarł także do osób, które mają informacje na temat tego, jak wygląda działalność wewnątrz CKON. - Wiele mówią także profile facebookowe członków CKON - mówi nam Jedzok. - Znajdują się tam niesmaczne żarty z imigrantów, Murzynów i Muzułmanów. Jedna z osób, która była niby-wartownikiem w Stonawie, prowadziła niedawno zajęcia dla dzieci (cieszyńskich zuchów) ze strzelania z karabinów snajperskich ASG na poligonie w Cieszynie. Na Facebooku ta osoba jest fanem Młodzieży Wszechpolskiej, Młodego Nacjonalisty i Ruchu Narodowego - dodaje.

Zdaniem Jedzoka rozwój takich formacji paramilitarnych jest niebezpieczny, tym bardziej, że, jak mówi, równolegle w Czechach parę tygodni temu również zaczęły się rozwijać formacje paramilitarne (dostęp do tej czeskiej inicjatywy tutaj - w sekcji Morawy/Śląsk są na razie dwie grupy - z Ostrawy i Vratimowa). - Nie możemy wykorzystywać obszaru Zaolzia do takich prowokacji, należy powstrzymać mechanizmy, które mogą znów doprowadzić do eskalacji konfliktu - zaznacza Jedzok. - Nie jestem przeciwko upowszechnianiu historii czy hobbystycznemu zajmowaniu się militariami. Jednak należy stronić w takiej działalności od polityki i uważać, by nie sprowokować do agresji równolegle rozwijających się po stronie czeskiej formacji paramilitarnych - dodaje.

Kongres Polaków w Republice Czeskiej w trakcie czteroletniej kadencji miał wiele innych wyzwań i osiągnięć. Niebawem wrócimy do tematu z podsumowaniem czteroletnich prac Kongresu, a także informacjami po Zgromadzeniu Ogólnym, które jest zaplanowane na 23 kwietnia br.

Komentarze: (63)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Są w Cieszynie tacy, którzy nie widzą nic złego w neściorowym ciągu do karabinów czy próbach dyrygowania cieszyńkimi szkołami.
Im polecam tę oto notatkę.
.
"Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej osoby z organizacji proobronnych będą mogły wstępować do tworzonych wojsk obrony terytorialnej kraju. ONR chce, by zaliczono ich do formacji na rzecz bezpieczeństwa kraju.
Obrona terytorialna ma liczyć 380 kompanii złożonych z ok. 100 osób każda - po jednej w każdym powiecie. Szeregowi mają być powoływani na odbywające się w weekendy ćwiczenia - w koszarach, ale też w terenie, m.in. w Dolinie Chochołowskiej - na 24 dni w roku, podoficerowie na 30 dni, a oficerowie - na 46 dni.
Obóz Narodowo-Radykalny nawiązuje do faszyzującego ruchu z dwudziestolecia międzywojennego o tej samej nazwie. Legalnie działa od 2003 r. Głosi antysemickie i ksenofobiczne hasła."
.
Robi sie coraz weselej, panie Neścior - nieprawdaż?..

Myśle że Zaolzie ma ogromny problem z tożsamością, gdy czesi stawiali pomnik Snejdarkowi tylko niewielu miało odwage protestować większość siedziała cicho,przypomne że wtedy dzięki inicjatywie Pana Krzysztofa wydano dla przypomnienia jak wyglądała inwazja czeska,,Białą księge zbrodni wojsk Sneidarka", teraz sztucznie nadmuchany temat warty wzbudził taką ,,fale oburzenia"...legioniści z Parku Sikory,pastor Micheja i wielu tak znakomitych działaczy patryjotycznych na rzecz polskości Zaolzia patrzy z góry i płacze-dziś ich działania przez ludzi a,la Jedzok i inni pewnie nazwane by było nacjonalizmem....czechizacja Zaolzia już się chyba wykonała.

Myślę, że wszyscy, wobec nowych czasów,musimy umieć się odnaleźć. Świat nie jest czarno biały w wraz z otwarciem się granic i wolnością wypowiedzi, choćby na łamach GC ukazuje się nam paleta barw poglądów i doświadczeń każdego z nas zarówno w odniesieniu do historii czasów obecnych jak i tych , które nastąpią. Znamy wartość Pana Neściora. Jednak honor nie idzie w parze z zamaskowaną twarzą i palcem ułożonym na spuście choćby i atrapy karabinu -pozostałe elementy uroczystości stonawskich były ok. i nikt wcześniej nie miał zastrzeżeń.
============================================================
Śląsk Cieszyński w swojej historii, przechodził wiele inwazji i Polacy, Niemcy i Czesi a także ci ,którzy uważają się za Ślązaków tu mieszkający mogli by publikować nie jedną białą księgę- i "tu stelanie" pomni tych doświadczeń na każdy przejaw ekstremizmu będą podobnie reagować- falą oburzenia.
===========================================================
Zdecydowaliśmy się we wspólnej Europie, wspólnie budować swoją przyszłość . Zniknęły granice, mamy wolność handlu i przemieszczania się w obrębie unii. Zapewniam Cię, że zarówno Sikora, Michejda jak i wielu działaczy społecznych ówczesnych jak i obecnych popierali by to co stało się osiągnięciem czasów obecnych. Dołóżmy starań do europeizacji Śląska Cieszyńskiego wierni swojej tożsamości a nie będziemy musieli się obawiać polonizacji, czechizacji czy germanizacji naszej malej ojczyzny. Zarówno w Czechach jak i w Niemczech nauczmy się dostrzegać sojuszników a nie wrogów. Mamy aż nadmiar wspólnych zagrożeń zewnętrznych.
==========================================================
Przyszłość jest przed nami i pokoleniem naszych dzieci i wnuków i to dopiero początek. Zaolzie zawsze będzie świecić przykładem nawet jeśli pozostanie garstka sprawiedliwych i wiernych- niekoniecznie hałaśliwych, tupiących podkutymi butami i manifestujących swój patriotyzm. Z tym jest jak z wiarą- zatem nie zabijaj ducha także ducha Zaolzia.

Z kąd wytrzasneli tego Neściora (nie mylić z wyciorem) i co on ma do zaolzia?Chyba sznajdre mu dać olbo maczuge.bo se jeszcze krzywde zrobi.

Skónd je Neścior, to wszyscy wiedzóm, pytani, skónd żeś się ty wzión, Fryda? A jakóm, żeś musioł zadeklarować narodowość, żeby dostać tyn pass, co to wiysz... Tak że tak.

Mówiłem, że lepiej wstydliwie sprawę przemilczeć, niż (czytając wszystkie poniższe teksty) wytaczać przeciwko sobie takie działa (które w niczym nie przystają do niefortunnie przebranych uczniaków )pełniących "honorową" wartę w czasie uroczystości. Chyba wszyscy się pogubiliśmy tracąc istotę -jaką jest pamięć o pochowanych tam żołnierzach- nazwijmy sprawę po imieniu -zamordowanych jeńcach, młodych mężczyznach zmobilizowanych do pełnienia służby wartowniczej przy obiektach przemysłowych z jednostki Wadowickiej. Skoro jednostka wadowicka zatem nie jest to jedynie sprawa Zaolzianów, o których mam jak najbardziej dobre zdanie.Niedawno uroczystości na Kotuszyńcu poświęcone innym jeńcom, również skrytobójczo pomordowanych w Katyniu nie wywołały takiej wrzawy- kilka słów wspomnień, odśpiewana Rota i modlitwa Ojcze nasz..., wystarczyła-choć tłumów również nie było ale było godnie i obyło się bez "honorowej" warty.
Toczenie, polsko -polsko zaolziańskiej wojny nad mogiłami pomordowanych nikomu chwały nie przyniesie. Myślę ,że w tej sprawie napisano nazbyt wiele i stać nas na wyciągnięcie wniosków na przyszłość i incydent z zamaskowaną twarzą honorowej warty z atrapami karabinów się nie powtórzy.

Szacun.

No widzisz, Machu., Tak bardzo chciałeś dowalić Neściorowi, a sam wystąpić w roli Salomona, że nawet nie zauważyłeś, kiedy ocknąłeś się z ręką w nocniku. Może teraz zrozumiesz, że nie o Neściora tu chodzi i jego udział w stonawskich uroczystościach, ale o sprawy znacznie większej wagi.

Czytając Twój post nie sądzę ,żebyś wiedział i rozumiał sprawy większej wagi sięgających powyżej wspomnianego przez Ciebie nocnika. Pan Neścior myślę ,że po tych artykułach i komentarzach zrozumiał i nie powtórzy odrzucającego na wstępie wizerunku warty honorowej ze Stonawy. Myślę, że tyle wystarczy i nie kombinuj nad sprawami większej wagi- to nie dla Ciebie.

Mach szacun -dobre podsumowanie.

Głos rozsądku!

ORMO chwalilo sie tym samym robili pyszna grochowke

"Bieganie młodych ludzi z karabinami w małym mieście" to znak że właśnie odradza się faszyzm?
Wolne żarty!!!
Faszyzm byłby wtedy, gdyby na takie "bieganie" potrzeba by było uzyskać zgodę urzędnika państwowego.
Faszyzm bowiem nie polega na tym, że np. uczestniczy się w szkoleniach wojskowych, chodzi się na Marsze Niepodległości, podnosi rękę w rzymskim salucie czy wreszcie nie lubi się Żydów.
Istotą faszyzmu jest pogląd, że państwu wszystko wolno czyli, że każda forma ludzkiej aktywności powinna być podporządkowana nadzorowi biurokracji, a gdy nie została zatwierdzona przez państwową biurokrację to będzie bezwzględnie tępiona.
Wiem, że oświecanie lewaków w tym temacie ma taki sam sens jak sikanie pod wiatr, ale mam nadzieję, że nie tylko lewacy czytają te komentarze.

Proste? - ale na pewno nie dla ciebie.
.
"Faszyzm - kierunek polityczny powstały po I wojnie światowej, jako opozycyjny wobec działalności socjalistów i komunistów. Głoszący hasła skrajnie nacjonalistyczne, antydemokratyczne i antyliberalne, zmierzający do stworzenia państwa totalitarnego i monopartyjnego. Skupiał w swoich szeregach nie tylko tzw. warstwy średnie (średnia burżuazja miejska i wiejska, drobnomieszczaństwo, drobni kupcy, byli wojskowi), ale także najbardziej zacofane grupy klasy robotniczej (zwłaszcza w Niemczech)."
http://portalwiedzy.onet.pl/55178,,,,faszyzm,haslo.html
.
"Podstawowe cechy i założenia faszyzmu
* Autokratyzm w stylu wodzowskim.
* Militaryzm.
* Walka z odmiennymi ideologiami (np. demokracja, komunizm).
* Pełna kontrola partii rządzącej nad dużą częścią aspektów życia społecznego i gospodarczego.
* Gospodarczy etatyzm oraz korporacjonizm.
* Nacjonalizm, w skrajnych przypadkach szowinizm bądź rasizm.
Celem politycznym faszyzmu jest ustanowienie państwa totalitarnego, pod względem gospodarczym opartym na korporacjonizmie. Intelektualną podstawą ideologii jest nacjonalizm. Przedstawiany jest jako „trzecia droga” lub „trzecia pozycja”[43], radykalne przeciwieństwo liberalnej demokracji(...)"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm#Podstawowe_cechy_i_za.C5.82o.C5.BC...
.
No bardzo mi przykro, ale określenie "faszystowskie" lub "faszyzujące" pasuje jak ulał.
Ohyda.

nowe ZOMO

Jeżeli wam taka warta nie przypadła do gustu to sami zorganizujcie lepszą w przyszłym roku.
PS. Tylko nie wymawiajcie się brakiem czasu.

Czyli pan normalnie przychodzi w odwiedziny do kogos, tam mu zrobi syf na srodku pokoju, a jak pan odchodzi to mowi : Jezeli wam taki syf nie przypada do gustu to sami zorganizujcie lepszy syf w przyszlym roku ? Genialna logika.

Lektura takich komentarzy jak ten skłania mnie do refleksji, że umiejętność czytania ze zrozumieniem na Zaolziu chyba zanika.

Proszę redakcje GC nie iść w ślady GW bo jak historia pokazała prawda wypływa -nawet po latach......

Dziś byłam z rodziną na ośrodku Garnizon-naprawdę dużo ludzi przyszło,po pierwsze super zorganizowana impreza,pełna otwartość i punkty edukacyjne dla młodzieży np.pierwszej pomocy,strzelectwa,przeciwchemiczny,muzeów,szkół wojskowych itp.W kontekście tych kłamstw przytoczonych przez Gazetecodzienną na temat CKON i Pana radnego Krzysztofa Neściora czuje się oszukana.Pani redaktor Bryl trzeba było tam dziś być i obiektywnie opisać......

Tłumy w cyrku,tłumy na pod schronem i na Garnizonie C.K.O.N...CIESZYNIACY POKAZALI ŻE SA ODPORNI NA PROPAGANDĘ LEWICOWĄ...może redaktorzy GC przestaną atakować ideologicznie lewicowo a będą obiektywni?????

Przerażające i niestety prawdziwe. W małym mieście widać wyraźniej, że właśnie odradza się faszyzm. Młodzi ludzie, biegający z karabinami. Ciekawe co na to ich rodzice, nie przeszkadza im, że młodzi są pełni nienawiści wobec bliźniego, który nie podziela ich poglądów albo wygląda inaczej?

Młodzi ludzie, wychowani na komputerowych strzelankach.
Pozbierani przez niespełnionych żołnierzyków typu Neścior, podkręceni przez cynicznych i szalonych politykierów typu Antek Zamachowiec, roją swe sny o Navy Seals.
A tak naprawdę, ta zbieranina sprawdzić się będzie mogła jedynie w tłumieniu demonstracji antyrządowych, w strzelaniu do tłumu. To nowe ZOMO się rodzi pod patronatem pisu. To już czarno na białym zapisują stratedzy nowej Targowicy Kaczyńskiego.
.
Ja bym serdecznie życzył im, ale przede wszystkim nam wszystkim, by trafili oni wszyscy jak jeden mąż, i to jak najszybciej, na prawdziwą wojnę. Bez prawa odwrotu. Zobaczylibyśmy popłakaną gówniarzerię w całej jej prymitywnej okazałości.

W 10-stopniowej skali posła Niesiołowskiego przyznaję jasiowi tylko 5 niesiołów.

Wolę chamstwo z trafnym poczuciem rzeczywistości Niesiołowskiego od
chamstwa pseudo-kulturalnych pomyleńców - zamachowców.
Zastanawiam się czy formacja Neściora mieści się w jakiejś skali Międlara.

oj dzieciaku (ja-nek) chciałbym Ciebie widzieć z biletem na prawdziwą wojnę ... i to byłby widok zapłakanego gówniarza. O ile dobrze wiem to i Neścior i paru innych należących do CKON byli na misjach, a ty gdzie byłeś ? tyle w temacie odwagi. Ciekaw jestem gdzie byś się ja-nek schował gdyby trzeba było na prawdę chwycić za broń i stanąć w obronie ojczyzny. Oby do tego nie doszło!! ale patrząc na Ukrainę, coraz mocniejsze zapędy i prowokację Rosjan .... obym ja i moje dzieci tego nie dożyły.

Ja-nku! Skąd w Tobie tyle nienawiści? Czyżbyś był podwładnym sierż. Neściora w wosku, czy też jego byłym wychowankiem w pewnym szacownym zakładzie?

Z tej wypowiedzi poza wygłaszaniem tez bez zrozumienia o Targowicy można jedynie dociec, że Ty w zetknięciu z zagrożeniem jakim jest wojna zachowałbyś się jak gówniarz raczej z własnej auto psi lub przeświadczenia o powinności takiego zachowania.

nazwy pociagow ekspresowych promuja okutyzm i komunizm

Nie rozumiecie? Czy to tak łatwo stać w roli pajaca bez maski na twarzy?

Bingo

gówniarze i pajace a nie warta honorowa

,,Jak mówi, dotarł także do osób, które mają informacje na temat tego, jak wygląda działalność wewnątrz CKON. - Wiele mówią także profile facebookowe członków CKON - mówi nam Jedzok"-ALE IDIOTYZMY SPISKOWE-mitoman śledzi profile na fb aby uwiarygodnić bzdury które popisał...

Drogi/a 'ale bzdury...‘ tak się składa, że profile fb wiele mówią o ich użytkownikach, czym się interesują, jakich mają znajomych, jakie mają nieraz poglądy... to tak jak z nagraniami posłów w jednej z warszawskich restauracji na podstawie których można budować obraz grupy współtworzącej/byłej tzw. elity polityczne. Sądząc po twojej reakcji na słowa p. Jedzoka zapewne podzielasz ten negatywny obraz politykow o ile nie dotyczy on tych, którzy są wyznawcami korwinizmu, onr, mw, pis, grzegorza brauna itp. itd. Można wtedy też zapytac jakie umocowanie poznawcze ma taki osąd kiedy budujesz go na rozmowie przy osmiorniczkach?

Liczyłem na to, że Pan Nieścior realistycznie stąpa po ziemi. W czasach swojej aktywności militarnej podlegał zasadom musztry i regulaminom. Wyszedł z wojska i zdziczał. Myli mu się warta honorowa z grami wojennymi.
Sam osobiście widziałem tych przebierańców z okazji różnych upamiętnień.
Niedopuszczalny moim zdaniem jest udział zmilitaryzowanych uczniów III Liceum jako kompania honorowa przy uświetnianiu uroczystości państwowych.
Obraża to tych wszystkich, którzy kiedyś nosili mundur i wychowano ich w szacunku do niego.

I bardzo dobrze, że felietony pana Jedzoka nie będą już publikowane w Głosie Ludu!

Jak wyżej - niestety Cię rozczaruję, czesilu ;)

Ale może zastanowisz się, co? Przynajmniej dla dobra Głosu Ludu. Przecie wiesz, że jeżeli spadnie liczba czytelników to gazeta zaniknie. Po utracie Piasta też niemało Polaków wystąpiło z PZKO!

GL jest utrzymywane z funduszu Ministerstwa kultury RC w wysokosci okolo 1 mln. zlotych rocznie :D To fajna informacja dla madrali twoego sortu :D

No właśnie. Pan płaci, pan wymaga. Nie darmo Jedzok bierze honorarium pochodzące z czeskich dotacji.

Napisz to pan prezesowi Kongresu Polakow, ze GL jest proczeski a artykuly w nim antypolskie. Ciekawe co panu odpowie.
Nie ma sensu dyskutowac z panem dluzej kiedy zmysla pan glupstwa o GL i robi selekcje Polakow.

Rozbijam się po Cieszynie złotym kabrioletem kupionym za kasę z Pragi i przyczyniam się do upadku zaolziańskiej prasy. Life's good.

A możesz przynajmniej pójść na kompromis? Felietony pojawiałyby się tylko w wersji internetowej Głosu Ludu? Wiesz, gdyby na tzw. Zaolziu były 2 może 3 gazety to wtedy czytelnicy mogliby sobie wybrać. Jednak gazeta jest tylko jedna, więc trzeba się z nią jakoś dzielić.

Nie każdy zaprzaniec to od razu Branicki.

Naucz sie pan czytac. Pan Jedzok wyjezdza na jakis czas, dlatego teraz nie bedzie publikowac. KP ale zaznacza ze nie bedzie wprowadzac cenzury (a takie tendencje oznacza za czarny komunizm) i GL bedzie publikowac wszystke opinie Zaolziakow. Wiec jak pan Jedzok wroci, to spoko mu wydrukuja dalszy felieton. A moze sie pan wkurzac ile chce. Tutaj Zaolzie a nie jakas totalita.

Kolejny artykuł na zamówienie cieszyńskiej lewicy Pan Krzysztof jest tam co roku od wielu lat,w tym roku w uroczystościach brało udział NIESTETY TYLKO 20 osób-gdzie byli wszyscy którzy tak teraz krytykują????Ilu z Was w ogóle było w Stonawie????Mach z tego co wiem PZKO na szybko prosiło o pomoc w sprawie warty bo nie było komu nawet ich sztandaru trzymać.Co roku Muzeum 4 PSP wystawiało tam warte w mundurach historycznych w tym roku dali rade tylko we współczesnych,pomogli jak umieli zaś lewacy wykorzystali szanse do ,,zrobienia afery" i ot cała historia....CZYŻBY Z GAZETACODZIENNA ZESZŁA DO POZIOMU SŁYNNEGO KŁAMLIWEGO ARTYKUŁU W GAZECIE WYBORCZEJ)))

Na zamówienie? Jakieś dowody? Coś jest nie tak? P. St. Gawlik wypowiedział się na łamach GL i się go cytuje ? P. R. Molinski wypowiada sie jako przedstawiciel/w imieniu jednej z głównych organizacji reprezentujacych Polakow i... sie go cytuje? Podobnie p. J. Szymeczek itd. Że mało osób bierze udział w uroczystosciach a p. Nescior zapewni oprawę (proszę zobaczyc czy konkurencyjne uroczystosci Czechów w Orłowej też mają tłumy)... Tego nikt nie neguje, nawet p. D. Jedzok. Chodzi o formę. Artykuł GC na zamowienie 'lewakow'? Ciekawe, ciekawe... To info. o Europasji w Cieszynie można odbierać jako na zamówienie 'ideologów chrzescijanskch'? Już kiedys, ktoś zwracał uwagę na tę paranoje. Czekam na merytoryczną krytykę artykułu (tego i p. Jedzoka)?

P.S. co złego jest w lewactwie?

A o Leninie i Hitlerze słyszałeś? Obaj byli lewakami.

Jeśli lewackosc Hitlera ma wynikac z tego ze byl zwiazany z partia w nazwie ktorej pojawia sie slowo nawiazujace do socjalizmu, to musisz uznac ze Piłsudski też byl lewakiem. Biorac pod uwage pewne rozwiazania ktore proonowala ta niemiecka partia to znaczna czesc polskiej prawicy jest lewacka... wyjatek korwiny, ale ci to raczej trzymaja sie wizji, ze Hitler nic nie wiedzial o zbrodniach. Szkoda gadac z osoba która ma tak uproszczoną wizje swiata. Troche inaczej zapytam co to jest lewackosc, szczegolnie ta wspolczesna, na czym ma ona polegac, ze jest tak zla?

No nie wiem, co to znaczy "lewakiem", ale na pewno byli pod działaniem Ducha Świętego - Hitlera ochrzcili w kościele katolickim, W. I. Uljanowa - w cerkwi.
(skąd moje nieodparte wrażenie, że tłumaczę zielonemu ludzikowi bez twarzy?...)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama