, piątek 23 luty 2024
 Odsłonić cieszyńskie lauby dla turystów!
Władze Cieszyna planują odsłonić lauby i nieco odsunąć letnie ogródki od pierzei kamienic. fot. Wojciech Trzcionka fot: Wojciech TrzcionkaDodaj do Facebook

Odsłonić cieszyńskie lauby dla turystów!

KATARZYNA KOCZWARA, BŚ
- Rozważamy ewentualność, by linię zabudowy ogródków odsunąć od pierzei kamienic na rynku, czyli odsłonić cieszyńskie lauby dla turystów, ale także wpuścić pod nie światło - mówi Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna i zapowiada konsultacje społeczne.
Pomysł odsunięcia ogródków letnich, obecnie bezpośrednio przylegających do pierzei (ciągu frontowych elewacji budynków ustawionych w szeregu po jednej stronie ulicy lub placu - przyp. red.) kamienic na cieszyńskim rynku, to odpowiedź na głos zainteresowanych stron. - Co roku toczą się, czasem dość żywiołowe, spory dotyczące funkcjonowania ogródków, punktów gastronomicznych na rynku - wyjaśnia Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna i dodaje: - Właściwe konsultacje w zasadzie dopiero się odbędą. To reakcja na sygnały, jakie otrzymaliśmy od restauratorów, mieszkańców i właścicieli firm funkcjonujących wokół rynku.

Potrzeba odsunięcia ogródków od laub zdecydowanie jest. - Ogródki przeszkadzają głównie podczas nocnych dyżurów, kiedy hałas z nich płynący jest tak duży, że nie słuchać, co mówią pacjenci - przyznaje Bogusława Mazurek-Krzenek, kierownik apteki znajdującej się pod podcieniami.

Krytyczne głosy dotyczą także samego wyeksponowania laub. - Ogródki zasłaniają widok, wejście do podcieni, ograniczają światło. W tym roku musieliśmy zainstalować dodatkowe oświetlenie, by rozjaśnić pomieszczenie. Dodatkowym utrudnieniem jest brak widocznego przejścia do laub - przyznaje pragnąca pozostać anonimową pracownica jednego z punktów usługowych. - Wiele osób musi obchodzić ogródki, by dostać się do laub.

Choć prace nad kompromisem dopiero się rozpoczną, już wiadomo, że ogródki letnie nie zostaną "wypchnięte" na płytę główną rynku. - Rozważamy taką ewentualność, by linię zabudowy tych ogródków odsunąć od pierzei kamienic, czyli odsłonić cieszyńskie lauby dla turystów, ale także wpuścić też pod nie światło. Z historycznych względów zabudowa płyty rynku nie byłaby dobrym rozwiązaniem. Nie myślimy o jej zabudowie, tylko o odsunięciu ogródków na tyle, by można było swobodnie spacerować wzdłuż zachodnich pierzei rynku, a żeby ogródki mogły funkcjonować. Znajdziemy takie rozwiązanie - zapewnia wiceburmistrz.

Podczas minionego sezonu letniego władze Cieszyna przyglądały się, jak w innych miastach rozwiązano tę kwestię. - Będziemy podpatrywać rozwiązanie, jakie zastosowano w Żylinie. Tam ogródki są i pod laubami, i na zewnątrz, to bardzo ciekawe rozwiązanie - zdradza Mieczysław Szczurek, burmistrz miasta.
Komentarze: (48)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

słycha na ucho ten w środku ma chody radny tatuś zaklepał ogród z piwkiem a kuzyn rączkę w zarządzie ulicami ma na pulsie

przed ratuszem jest tyle miejsca i szalety miejskie blisko a wieczorem i nocką ciemną nikt nie będzie słyszał hałasów,wdychał oparów piwa i smrodu nikotyny a może taka przysłona jest ratuszowi potrzebna ?

jak można przed apteką czy innym lokalem stawiac takie przesłony czy ogródki z piwem mają jakieś priorytety,myślałam że ogródki letnie jak w innych miastach są wyjściem z lokalu.

rozsądnym rozwiązaniem jest pozostawienie wyłącznie ogródków mających swoją przynależnośc do budynku mających własne zaplecze również socjalne a lauby będą bardziej przewentylow

CIESZYN BIELSKO JEDEN TUNEL - ZASYPAĆ?

Jesli ktos mieszka we wsi,a do Cieszyna jezdzi okazjonalnie i nie ma dostepu do internetu to pozostaje nic tylko GZC,a tu niestety brak informacji na temat imprez kulturalnych w nadchodzacym tygodniu.Pozdrawiam.

Ty już wiele razy pokazałeś, że Twoja inteligencja jest nad wyraz szczególna.

tobie się nie podoba - a mnie tak. Pusta płyta rynku daje wrażenie przestrzeni, światła, wolności. A może się wychowywałeś w klatce i stąd ta niechęć ?...

Ogródki rzeczywiście przysłaniają podcienia. Ale mi bardziej się nie podoba prawie goła płyta rynku, wyłożona kostką. Oprócz fontanny i rusztowań estrady kilka razy w roku rynek sprawia wrażenie martwego. Widać to w internetowej kamerze z rynku. Działa odpychająco.

Po formie, ortografii i chamstwie, wnioskuję żeś jeden z właścicieli ogródków. Ten sam poziom. Ledwie skończona podstawówka ale głowa do interesu ( czyt. brak skrupułów i umiejętność wykiwanie drugiego człowieka ) jest.

zlikwidować lauby i rynek!

Zupelnie nieistotny temat i drugoplanowy bo lepiej by wladze miasta z PKP sie dogadaly i porzadek w budynku dworca i obok niego zrobily bo tam to obrazki jak z Rumunii i nikt nic w temacie nie robi .. To jest wazny temat doi zalatwienia a nie ogrodki ...!!!!!!!!!!!!! Dalej , sprawa parkowania w miescie nadal nie rozwiazana, usuniecia tych szkaradnych budynkow z granicy takze nic sie nie dzieje , zmian w instytucjach kultury w Cieszynie tez nic sie nie dzieje ...itd duzo by wymieniac . Nie wiem co powie burmistrz Szczurek po roku dzialalnosci , mysle ze niewiele zmienil na lepsze w Cieszynie , a to bardzo smutne ...!!!!!!!!!!!!!

dali rzadzi?Bo slychac ze sie POdajom do dymisji.

a oprócz tego na stronie internetowej www.cieszyn.pl i pewnie jeszcze na na stronach internetowych teatru, Domu Narodowego, Mosiru itd.

jak glutem walnie z klawiatury...

Temat rzucony na przynętę, ryba chwyciła się na haczyk! Teraz gawiedź dyskutuje ile wlezie, myśli ,że współrządzi...

Pan maciej poruszyl b.wazna kwestie dot.punktu informacyjnego.W GZC opisuja co i gdzie dzialo sie w ub weekend.Jednak nigdzie nie mozna znalesc informacji co i gdzie bedzie sie dzialo w nadchodzacy weekend!!!!! Wstyd !!!
Znajomi przyjechali w odwiedziny do C-na,ale ja
znikad nie moglam sie dowiedziec gdzie i co jest proponowane aby milo i kulturalnie spedzic czas.Gdzie sa takie informacje ????????????

Ogródki można przenieść na płytę rynku , tak jak to jest w Pszczynie. Ale ważniejszym problemem jest ruch samochodów w rynku , pomimo zakazu.Straż miejska wogóle nie reaguje na ten problem. W rynek wjeżdża prawie każdy.Bo nikt mi nie powie , że luksusowe limuzyny są autami dostawczymi. Nie reagowanie na łamanie prawa , przez służby zobowiązane do jego respektowania , jest o wiele gorsze niż brak tego prtawa.No ale w Cieszynie to jest norma . A mandaty płacą tylko frajerzy i babcie handlujace pietruszką.

Wszyscy chca ogródki wywalic,ale piatku i soboty nie pamiętaja jak trzeba ich wypraszac.....

do "Czy pod laubami czy nie" jeżeli pracują,to nie na siłę a co ty wogule wiesz o ciężkich pieniądzach w gastronomi,a tym bardziej w Cieszynie.Lepiej oglądaj posat i się nie wpi.....

Jaki burmistrz ,taki pomysł. Dużo szumu o nic.

ogródki urządzić nad Bobrówką, orzeżwiający szmer wody, tochę zieleni, taxi blisko, autobus dla nietrzeźwych, daleko od mieszkań, parking blisko, nie da się?

W Poznaniu ogródki są na płycie zabytkowego rynku.Nikomu to nie przeszkadza...

jesteem za!

Może ktos wie dlaczego motel Orbis tak szybko w tym roku zwinął ogródek.Chyba nawet zanim nastała najlepsza pogoda.I po co te rusztowania straszyły przez ponad miesiąc jak nic nie zrobiono.Przynajmniej ja nie zauważyłem,żeby coś się zmieniło.Elewacja jak była taka jest. Czy Cieszyn stać, żeby dla kaprysu rusztowania stawiać ?

Szanowna pani z apteki gruuuubo przesadziła z tym hałasem.Nie słyszy co pacjenci mówią ...to moze powinna zamknąć drzwi albo zafundować sobie aparat słuchowy.Uciążliwości mogą zdarzać się ale sporadycznie i zazwyczaj są związane z imprezami miejskimi odbywającymi się na Rynku, bo sa to imprezy, w które anagażuje się duża liczba mieszkańców.Miasto ma żyć.Jak miasto żyje, to i paniusia z apteki ma większe obroty.

Takie pierdoły mogą wypisywać tylko Ci, którzy w tych ogródkach nigdy nie siedzieli i nie będą siadywać. Współczuć tylko tym życiowym dyletantom

Mnie sie wydaje, ze burmistrz sam boi się podjąć decyzji i to w tak błahej sprawie.A może to taka taktyka- konsultujemy błahostki (niech sie naród cieszy, że współrządzi)a ważne decyzje podejmujemy sami .Sprytnie

Szanowni panowie burmistrzowie niech lepiej uporządkuja sprawę kanalizacji, bo sa problemy z realizacją zadania.A swoją drogą czy lepiej będzie jak ogródki pójda na płytę Rynku ? Tak to chociaz zaplecze jest ukryte.A co z ogródkami przy lokalu ...kelnerzy będą przez ulicę biegać. W Gdańsku, Wrocławiu i innych miastam, tam gdzie jest to tylko możliwe ogródki ciagna się od budynku w ktorym znajduje sie lokal- ogródek jest rzeczywistym porzedłużeniem lokalu gastronomicznego.A jak maja wygladać ogródki o tym decyduje konserwator. Rynek miasta to nie Manhatan.Moim zdaniem wyciągniecie ogrodków na płytę Rynku uatrakcyjni nasze miasto podobnie jak targowisko .

brawa dla obecnej władzy za inicjatywę (konsultacje społeczne)... szkoda, że zabrakło takich konsultacji wcześniej... na przykład o tym, że powstaną podwówjne ronda na Pastwiskach dowiedzieliśmy się dopiero jak zaczęły się roboty... ustalenia odbyły się jakoś "po cichu" a może konsultacje wybiły by ówczesnym włodarzom takie "życiowe" rozwiązanie... być może komuś właśnie takie rozwiązanie odpowiadało i bał się publicznej debaty na ten temat... kolejny PLUS dla obecnej władzy

Jak się nie podoba to na wieś i zrobicie sobie ogródek jaki chcecie przed swoim domem.

jak się piwska chce napić to do baru a nie zasłaniać kamienice jakimiś"ogródkami".

stary cieszyniok !

"ogródki są i pod laubami, i na zewnątrz, to bardzo ciekawe rozwiązanie" - nie sądzę, żeby w Cieszynie było to dobre rozwiązanie, bo hałas pod laubami będzie jeszcze większy a przejście zbyt wąskie. Proponuję Panom Burmistrzom radzić się w tej sprawie fachowców, bo w tym mieście ich nie brakuje, a potem konsultować rozwiązania z zaintersowanymi.

Kolejny, bardzo dobry pomysł Pana Wiceburmistrza. Widać w tym miejscu Ratusza świeżą krew i chęć zrobienia czegoś dobrego dla Cieszyna, czyli dla Cieszyniaków. „Mierz siły na zamiary”, Panie Adamie i odważnie do przodu!

a może też płaci najwyższy czynsz?...

panie Macieju, na temat proszę

na Rynku bełkocze, że przeszkadza jej ogródek a zapomina o tym, że sprzedaje najdroższe leki w Cieszynie i konkurencji jej nie ubyło lecz odwrotnie

U ważajmy wszyscy, władza bierze się za naprawianie rzeczy, które funkcjonują z powodzeniem na cieszyńskim Rynku od prawie dwudziestu lat. To nie wróży nic dobrego.
Wystarczy spojrzeć na targowisko czy dworzec kolejowy widmo żeby zacząć się już teraz bać

te ogródki są dlatego takie paskudne bo żeby tam usiąść za wszystko trzeba zapłacić, no chyba że ktoś postawi to w ogródku może być całkiem fajnie....

Dla turystów to proponowałbym w weekendy otworzyć punkt informacyjny na rynku ... .Bo ani mapy miasta ani rady co,gdzie i jak nie można uzyskać. A w weekendy turystów najwięcej..

Pominięto jeszcze 1 bardzo ważny aspekt - ustawienie parasoli i markiz blisko budynków powoduje, że spływający deszcz z dużym impetem uderza o mury kamienic niszcząc elewacje. Proszę zwrócić uwagę na odpadający tynk ze słupa koło ogródka Merkury.
No i pozdrawiam Burmistrza "Szcurka"

Jestem za pomysłem te owe ogródki uroku wcale nie dodają paskudne.

odsunąć - TAK

Właściciele i tak wykorzystają bezrobocie do zarabiania ciężkich pieniędzy na krzywdzie kelnerek

BRAWO, BRAWO, BRAWO!!! POPIERAM wspaniały pomysł!

W sumie racja - zróbcie coś jeszcze z tymi okropnymi banerami podwieszonymi pod laubami.

a nie wydaje ci się, że to właśnie zakaz jazdy po rynku jest idiotyczny?...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama