, sobota 25 maja 2024
 Letni ogródek kontra remont kamienicy. Kto ma rację?
Miejski Zarząd Dróg określił, że w okresie od 15.05 do 15.09. nie mogą być wykonywane roboty na elewacji. Słowa nie dotrzymał. fot. BŚ fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Letni ogródek kontra remont kamienicy. Kto ma rację?

BARBARA ŚLIŻ
 Letni ogródek kontra remont kamienicy. Kto ma rację?

Niefortunny czas remontu odbija się negatywnie na naszych obrotach. Ludzie omijają ogródek szerokim łukiem - mówi Zapała. fot. BŚ


 Letni ogródek kontra remont kamienicy. Kto ma rację?

Klienci letniego ogródka nie kryją swojego niezadowolenia z obecnego sytuacji lokalu. fot. BŚ

Najstarszy, jedyny piętrowy letni ogródek na cieszyńskim rynku przeżywa chwilowy kryzys. To wszystko za sprawą remontu kamienicy sąsiadującej z jego granicami. Zastawiony rusztowaniami skutecznie odstrasza klientów. - Problemu by nie było, gdyby władze wykazały się konsekwencją w podejmowaniu decyzji - mówi Wiesław Zapała, właściciel ogródka.
W maju 2007 r. w celu ochrony interesów użytkowników ogródków letnich cieszyński Miejski Zarząd Dróg, jako zarządca tych powierzchni, po konsultacji z właścicielami określił, że od 15 maja do 15 września nie mogą być wykonywane roboty na elewacji kamienic sąsiadujących z ogródkami.

W Cieszynie jednak rozpoczęto remont kamienicy znajdującej się na rynku. Skąd ta zmiana decyzji? - Deklaracja o zakazie jakichkolwiek remontów elewacji dotyczyła tylko tego jednego roku, nie ma nigdzie ustawy mówiącej o takim okresie ochronnym. Rozumiemy jednak potrzeby właścicieli ogródków i staramy się im wyjść na przeciw, dlatego remont kamienicy przesunęliśmy o termin najdalszy z możliwych - mówi Wiesław Sosin, dyrektor MZD.

Radny Eugeniusz Raabe, inicjator obowiązującej deklaracji z 2007 roku, ponownie zgłosił interpelację do przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie remontów elewacji kamienic w trakcie sezonu letniego. - W piśmie, które wystosowałem, wyraziłem niezadowolenie z podejmowanych przez MZD deklaracji. Ustalenie nie jest respektowane. Trwający remont kamienicy przy Rynku 7, w znaczny sposób utrudnia funkcjonowanie, zmniejsza atrakcyjność i frekwencję w przylegającym do budynku ogródku letnim - wyjaśnia.

Po decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, 16 sierpnia 2011, rozpoczęto stawianie rusztowania oraz wstępny remont budynku. - Nie można było dłużej opóźniać tego remontu - dodaje Sosin.

Sytuacja związana z remontem kamienicy odbija się na właścicielach letnich lokali. - Niefortunny czas robót negatywnie wpływa na nasze obroty. Ludzie omijają ogródek szerokim łukiem. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo zwróciłem się z pisemną prośbą do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, czy to, co dzieje się przed posesją nr 7, odbywa się w zgodzie z przepisami prawa. Mając na względzie bezpieczeństwo ludzi - mówi Zapała.

Przylegające do lokalu rusztowanie odstrasza potencjalnych klientów. Ogródek wygląda jakby był w remoncie. - Często korzystam z usług tego lokalu, jednak w obecnym jego stanie wolę usiąść gdzie indziej, gdzieś, gdzie będę czuła się bezpieczna i spokojnie będę mogła porozmawiać z przyjaciółmi, bez obawy, że coś spadnie mi na głowę. Rozumiem jednak, że remont kamienicy musi być wykonany w odpowiednim terminie. Nie wszystko musi być tak, jakbyśmy tego chcieli - mówi Barbara Bieniaś, klientka ogródków letnich.

Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

co za komentarz za ogródki płacą grosze w domu kultury rozpacz,na basenie rozpacz,w ogródku same straty to dlaczego pazurami wbił się w te miejsca

Ale jaja z tym ogródkiem:) jakby kawałek dachu komuś na łeb spadł to ciekawe co Zapała by powiedział. Nakaz był więc dobrze że zrobili remont. Jeszcze elewacje mogli by zrobić, ale przez Zapałe pewnie brakło czasu. Zapytajcie lepiej ile płaci do gminy cwaniaczek i czy ma wogóle jakąś umowę na ten ogródek!!!! Brawo Panie Sosin, ze nie uległ Pan "byznesmenowi" :))))

Właśnie tego typu zachowania powodują niechęć do Zapałów. Czy pieniądze dziecka kupującego loda lub ludzi pijących wodę mineralną mają mniejszą wartość, żeby nazywać ich "dupczybiedami"? Wiadomo, to prywatny biznes i Zapała może robić co i jak chce. Ale skoro wylewa swoje żale na forum, to jednocześnie powinien być przygotowany na krytykę. Ja mam swoją nieźle prosperującą firmę, a mimo to Zapały nie trawię i do jego ogródka nie chodzę. Nie jest to bynajmniej potraktowane zazdrością, brakiem funduszy czy abstynencją - wolę dać zarobić innym, bardziej życzliwym. Ot tak!

poziomem Wiechowi

To jedyny gość na Rynku, który wie jak prowadzić taki interes. Zawsze miło i przyjemnie jest w jego lokalu. A że z "dupczybiedami" się nie patyczkuje - ma racje. Loda mogą sobie kupić w sklepie a mineralkę wypić w bramie.

Nikt jeszcze nie próbował się dowiedzieć czegoś na temat wykonawcy remontu. Brak tablicy informacyjnej na ten temat. Na innych budowach grozi za to niemały mandat. Co na to Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, bo Powiatowego to nie interesuje. Może należy wezwać reporterów TVN24

Tylko że prywatny interes właściciela kamienicy na Rynku w Cieszynie kończy się wraz z elewacją jego posesji a potem zaczyna sie interes miasta za który odpowiedzialny jest przede wszystkim dyr Sosin. Brak dbałości o interesy miasta dyskwalifikują Sosina jako dyrektora MZD ponieważ tak powinien koordynować swoje działania aby w odpowiednim czasie był wykonany remont kamienicy i ogródek zapłacił niemały czynsz za sezon letni. Ale dlaczego dyr Sosin ma dbać o interesy miasta skoro bez żadnego wysiłku otrzymuje z góry ustaloną wysoką pensję i dodatkowo prowadzi jeszcze działalność gospodarczą bez konieczności opłacania ZUS

a czemu nikt się nie zastanowi czemu prywatny właściciel remontuje elewację właśnie teraz? - no bo z tego wynika, że to nie jest miejska kamienica. Skoro prywatny gość robi za swoje pieniądze remotn no to chyba logiczne, że chce to zrobić w jak najlepszym dla siebie terminie - najtańszym, kiedy jest w miarę sucho i ciepło.
Ciekawe jakby ci wszyscy krzykacze zaaragowali, gdyby to chodziło o ich własność?

Odczepić się od personalnych ataków? Czyli personalne ataki są w porządku i mamy się od nich odczepić... wiem, wiem, miałeś na myśli odczepić się od pana Zapały, ale znowu Ci nie wyszło. Cóż, dziś nawet tłumoki biorą we władanie klawiaturę komputera.

Nie rozumiem tych złośliwości personalnych. Racjonalne podejście do sprawy jest następujące; Gmina wydzierżawiła najemcy na okres(jaki) powiedzmy sezon teren pod ogródek za cenę przyjmując ,że teren zajmować bedzie jedynie najemca w określonym czasie. Jeśli w części tego okresu gmina podjęła decyzję o wydzerżawieniu części tego terenu pod rusztowanie to oczywiście zmieniła najemcy- warunki najmu. O ile odbyło się to zgodnie z przyjętymi procedurami i wcześniejsze warunki najmu wypowiedziano to jest ok.- jeśli tego nie uczyniono zgodnie z zawartymi umowami najemca powinien dochodzić roszczeń od wynajmującego za poniesione straty - np. spadek w obrotach, szkody materialne w wyposażeniu, szkody moralne za niezgodne z prawem wtargnięcie na nieruchomość wydzierżawioną itd. Proszę się odczepić od personalnych ataków- to nie jest w porządku.

dobrze mu tak

Obniży kelnerkom płacę z 3 zł na godzinę do 50 groszy i wyjdzie na swoje

"...w życiu bym się tam nie przyjęła do pracy...", pewnie Cie nie przyjął i z stąd nienawiść, a innych zżera zazdrość. Weście otwórzcie sobie ogródek na rynku czy jakąś inną firmę, a przestańcie zazdrościć innym. Nie znam osobiście tego Zapały ale przecież to bezsensu, jeżeli przeszkadza się komuś w taki sposób w działalności. Przecież z tych firm mamy podatki , nie można do nich podchodzić jak do wrogów zwolenników czwartej RP.

Ale to był tekst:"tym bardziej już teraz ze Lecha nie leją" - CAŁE SZCZĘŚCIE, że już tego piwa dla chamów nie leją !!!

masz rację, niech sobie ten ogródek poskłada do pudełka i rozłoży na zimę, jak się remont skończy

Macie racje,właściciele tego ogródka to strasznie wredne cwaniaki. tez nie lubię ani agory ani ogródka, tym bardziej już teraz ze Lecha nie leja ;) poza tym tak się chcą nachapać kasy ze nawet jak wszystkie inne ogródki są pozamykane to "Lech" jest otwarty :) w życiu bym się tam nie przyjęła do pracy i nie pójdę tam na piwo, o mnie za mnie nich im coś spadnie z rusztowania i rozwali parasolki, byle by nikogo z klientów nie uszkodziło !!

bylam przed chwila w ogrodku i nie zauwazylam zadnego problemu. jak zapala ma problem niech sie przesunie wlewo gdzie miejsca jest pod dostatkiem. naprawde ktos robi jaja a moze afera polityczna

ale o styl rządzenia w naszym kraju i naszym mieście. Podejście do tych, którzy płacą podatki, no bo chyba płaci jeżeli mu miasto wydaje zezwolenia na działalność w tym miejscu.

Jak będziesz uważał i udowadniał swoją logikę gdy pracownikowi na rusztowaniu przypadkiem wypadnie z ręki młotek?

Fakt faktem, że zrobili chłopu problem, ale nie żałuję Sz.P. Zapałów - ich arogancja, wysoko zadarte nosy sprawiają, że zawsze siadam w ogródku obok. Z resztą do ich "pubu" w Domu Narodowym nie chodzę z tych samych względów...

Nie byłoby sprawy gdyby po wydanej decyzji Sosin zamieniłby się z Zapałą

A ja uważam, że wiele osób omija ogródek pana Zapały nie ze względu na remont elewacji, lecz przez nieuprzejmą obsługę i dzielenie klientów na tych lepszych i gorszych - np. dziecko chcące kupić jedynie loda lub młodzież siedząca przy mineralce. Myślę, że skoro nie udało się zrobić remontu na wiosnę, bo może było za zimno i padało to lepiej niech robią teraz a na przyszły sezon będzie już super. Poza tym pan Zapała ledwo co skarżył się na kiepską pogodę i mały ruch na basenie, gdzie ma gastronomię.

jak masz jakikolwiek wplyw na drobny biznes to przegladnij wysokosc naszego czynszu a nie zajmuj sie pierdolami

"Remont elewacji można robić od marca do maja i od połowy wrzesnia do końca października,a mieszkańcom i turystom zostawić ogródki w całym sezonie letnim.Właściciele ogródków płacą grubą kasę za miejsce na Rynku i z tej kasy miasto czerpie zyski", "Nie można było dłużej opóźniać tego remontu - dodaje Sosin. A dziury w drogach mogą czekać? Nie mogli robić elewacji od marca do maja? ". Dobrze powiedziane... a tak n amarginesie to rozumiem, że za "pyskowanie" Pan Zapała na następny rok nie dostanie miejsca na ogródek przy rynku... nie ??

A ja uwazam i udowodnie jak trzeba ze przeprowadzany obecnie remont jest jak najbardziej logiczny

Remont elewacji można robić od marca do maja i od połowy wrzesnia do końca października,a mieszkańcom i turystom zostawić ogródki w całym sezonie letnim.Właściciele ogródków płacą grubą kasę za miejsce na Rynku i z tej kasy miasto czerpie zyski.Jak włodarze miasta tak będą traktować prywatny biznes to wkrótce rynek znowu będzie pusty.Pan Sosin bierze dużą pensję także po to,by logicznie planować remonty.

Biedny Zapala.Niech zrezygnuje z nielegalnie postawionego ogrodka.

Dopóki ludzie nie zaczną ze sobą rozmawiać i nie wykażą chęci zrozumienia argumentów przeciwnika dopóty takie sytuacje będą normą. TYPISZ POLISZ

a Kowalski ma stulić pysk i buty urzędnika całować - niestety więcej tu atmosfery zaboru rosyjskiego niż CK...

dorżnąć tych małych, a jak żyją to niech płacą podatki, żeby na premię i zabawy starczało. Prawo natomiast tworzy się dla bogatych. To takie PeOwe.

Niech wyremontują tą kamienicę. a wszystkich imprezach, czy transmisjach tylko jej widok szpecił cały wyremontowany rynek.

Nie można było dłużej opóźniać tego remontu - dodaje Sosin. A dziury w drogach mogą czekac? Nie mogli robić elewacji od marca do maja?

dorównuje poziomem Wiechowi ale ty nie dorównasz, bo żadnego poziomu nie posiadasz, wieśniaku

Artykuł naciągany. Nikt, kto zna "osobowość" Zapały, nie będzie go żałował.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama