, środa 29 czerwca 2022
Zjazd Cieślarów i niecodzienny happening na górze Cieślar
W Wiśle znajduje się ulica Cieślarów. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Zjazd Cieślarów i niecodzienny happening na górze Cieślar

KATARZYNA KOCZWARA
26 i 27 maja w Wiśle obędzie się zjazd Cieślarów. Poza konferencją naukową, odbędzie się rajd turystyczny. Zaplanowano happening i próbę wyrównania góry Cieślar.

W Wiśle na stałe zameldowanych jest 988 Cieślarów, dodatkowe 8 osób mieszka tu czasowo. W sumie 1279 osób ma nazwisko podwójne, z których jedno to właśnie Cieślar lub ma to nazwisko jako panieńskie. 26 i 27 maja w Wiśle odbędzie się Zjazd Cieślarów. - Chcemy na zjazd zaprosić jak największą rzeszę Cieślarów, także osoby, mające w swoim drzewie genealogicznym przodków o tym nazwisku - mówi Grażyna Pruska z komitetu organizacyjnego spotkania.

Na 26 maja zaplanowana jest konferencja. - W Dzień Matki, w sali parafialnej kościoła ewangelicko-augsburskiego w Wiśle Centrum, odbędzie się konferencja naukowa. Zostaną tam przedstawione sylwetki wybitnych osób noszących nazwisko Cieślar. Pierwszy referat wygłosi profesor Karol Kadłubiec, przybliżając genezę tego nazwiska. Będzie referat na temat życia i działalności Michała Cieślara, kierownika szkoły w Wiśle Centrum, który zginął w obozie koncentracyjnym w Gusen. Będą przedstawione losy Jerzego Cieślara, który w okresie międzywojennym wyjechał do Chile, tam cały czas kultywował wiślańskie tradycje, pielęgnował polskość - zdradza Grażyna Pruska.

27 maja zaplanowano rajd turystyczny połączony z happeningiem. - Zaplanowaliśmy rajd na górę Cieślar. Trasy prowadzą ze Słowacji, Czech i Polski. Spotykamy się ok. godziny 15.00 na szczycie. Tam wystawiona będzie księga pamiątkowa. Obędzie się także happening. Będziemy wyrównywać wysokość góry Cieślar. Mapy podają różne parametry. Rozbieżności nie są duże - od 918 do 921 m.n.p.m. Będziemy prosić uczestników, by każdy ze swojego miejsca zamieszkania zabrał mały kamyczek i opisał go. Usypiemy kopczyk - wyjaśnia Pruska.

Głównym inicjatorem zjazdu jest Karol Cieślar, architekt związany ze Śląskiem Cieszyńskim, były burmistrz Cierlicka. - Kiedyś jeden z dziennikarzy przyznał, że ma swoją górę, jemu się to bardzo spodobało. Przy okazji zbierania materiałów o swojej rodzinie, powstał pomysł spotkania na tej górze - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Wisły.

Organizatorzy proszą osoby zainteresowane udziałem w zlocie o kontakt drogą mailową spotkaniecieslarow@gmail.com bądź bezpośrednio z pomysłodawcą spotkania Karolem Cieślarem - tel. +420 603 511 294 bądź k.cieslar@centrum.cz.

Organizatorzy zachęcają do dzielenia się wspomnieniami o ciekawych postaciach, wydarzeniach z udziałem Cieślarów, udostępniania pamiątek rodzinnych, fotografii. Mają nadzieję, że majowe spotkanie zapoczątkuje coroczne spotkania.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo proszę o pomoc!!!

Witam, byłem dzisiaj na spotkaniu. Ogólnie bardzo fajnie, Poznałem dalszą rodzinę. Ale jest ale. Była też tam bardzo śliczna blondynka, chyba była z Mama i bratem..Chciałbym ja bardzo poznać!!!czy ktoś ja zna?Właśnie wróciłem do domu, i żałuję że się nie odezwałam...była ubrana w seledynową sukienkę, i miała seledynowe kolczyki. Trzymała w dłoni jakąś kartkę...pomocy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama