, sobota 20 kwietnia 2024
I Międzynarodowy Zjazd Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej "Еtnologia bez granic"
Dzięki inicjatywie studentów z Cieszyna zacieśnią się kontakty i rozwinie współpraca między studentami i ośrodkami akademickimi z różnych krajów.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

I Międzynarodowy Zjazd Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej "Еtnologia bez granic"

Agnieszka Kaczmarczyk
I Międzynarodowy Zjazd Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej "Еtnologia bez granic"

Od 16 do 18 kwietnia w Cieszynie odbędzie się zjazd studentów z państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski. fot. mat. pras.

Po raz pierwszy w historii, studenci z 14 ośrodków, z czterech państw Europy Środkowej, spotkają się w Cieszynie. Z inicjatywy studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie oraz Polskiego Instytutu Antropologii od 16 do 18 kwietnia w Cieszynie odbędzie się zjazd studentów z państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Refleksja o wielokulturowości, roli granic w kształtowaniu różnic kulturowych, zainicjowanie wspólnych, międzyuczelnianych studenckich badań naukowych, a także ukazanie perspektyw zawodowych przyszłym absolwentom, to cele zjazdu zatytułowanego "Etnologia bez granic". - Cieszę się, że mogę się podzielić wiadomością i radością, że studenci z Cieszyna wymyślili taką niesamowicie cenną inicjatywę - mówi prof. dr hab. Zygmunt Kłodnicki, który wspiera studentów w ich działaniach i dodaje, że w Europie, w której granice przestały mieć tak zasadnicze znaczenie jak dawniej, ludzie powinni się kontaktować i robić coś wspólnie. Ta inicjatywa jest pierwszą w historii polskiej etnologii, w której wezmą udział aż cztery kraje.

W ramach zjazdu odbędzie się konferencja naukowa, podczas której studenci przedstawią referaty dotyczące roli antropologii we współczesnym świecie i możliwości współpracy w tym zakresie. Zaprezentowane zostaną ośrodki akademickie każdej delegacji, a także pokazy tańców, strojów ludowych, filmów etnograficznych. Odbędą się warsztaty. Nie zabraknie również wspólnej zabawy podczas koncertów.

Na pomysł zorganizowania zjazdu, wpadła studentka UŚ w Cieszynie, Karolina Kania. - Na początku planowaliśmy zorganizować zjazd ogólnopolski, jednak pan profesor Kłodnicki zachęcił nas, abyśmy zaprosili także naszych południowych sąsiadów. Nie podejrzewałam, że nasz plan tak szybko uda się zrealizować. Od czerwca wspólnie pracujemy nad tym projektem. Udało się zebrać grono ludzi, którzy wspólnymi siłami, chcą stworzyć coś ciekawego i spełnić marzenie nie tylko swoje, ale również innych studentów etnologii z Czech, Słowacji, Węgier czy Polski - mówi organizatorka i dodaje, że wiele pracy z dokumentacją, planem, wnioskami, opłaciło się. - Do tej pory chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowali studenci oraz pracownicy naukowi z czternastu ośrodków - mówi Kania i dodaje, że w planach jest, żeby zjazdy odbywały się każdego roku w innym kraju. - Spotkanie będzie okazją do poznania kultury Cieszyna, regionu Śląska Cieszyńskiego i Beskidów. Chcemy pokazać to co piękne, ciekawe i nasze, jednocześnie poznając inne kultury - dodaje Radek Biel, student etnologii w Cieszynie, współorganizator przedsięwzięcia.

I Międzynarodowy Zjazd Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej "Etnologia bez granic" odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który wspomaga różne formy współpracy regionalnej między Republiką Czeską, Polską, Słowacją i Węgrami, poprzez realizację wielostronnych projektów, zwłaszcza kulturalnych, naukowych, badawczych i edukacyjnych oraz związanych z wymianą młodzieży, promocją turystyki i współpracą transgraniczną.

Ciekawość innych kultur, odmienność, tradycje, w Europie bez granic, nabierają coraz większego znaczenia. Dzięki inicjatywie studentów z Cieszyna zacieśnią się kontakty i rozwinie współpraca między studentami i ośrodkami akademickimi z różnych krajów. Więcej o inicjatywie na stronie.

Portal Gazetacodzienna.pl objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama