, czwartek 6 października 2022
Zbliża się Narodowe Czytanie w Cieszynie
Ideą tego przedsięwzięcia jest zachęcenie wszystkich obywateli do gromadzenia się w miejscach publicznych, w celu wspólnego głośnego czytania tekstów znanych oraz cenionych pisarzy polskich, których twórczość kształtuje poczucie naszej tożsamości narodowej. fot: ARC Biblioteka Miejska w CieszynieDodaj do Facebook

Zbliża się Narodowe Czytanie w Cieszynie

MARCELINA BANOT
Zbliża się Narodowe Czytanie w Cieszynie

Narodowe Czytanie w Cieszynie odbędzie się w dniach 7-8 września. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Cieszynie. fot. mat. pras.

W dniach 7-8 września Biblioteka Miejska w Cieszynie będzie organizatorem kulturalnego wydarzenia pod nazwą Narodowe Czytanie w Cieszynie, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Co w tym czasie będzie się działo w Cieszynie?

Ideą tego przedsięwzięcia jest zachęcenie wszystkich obywateli do gromadzenia się w miejscach publicznych, w celu wspólnego głośnego czytania tekstów znanych oraz cenionych pisarzy polskich, których twórczość kształtuje poczucie naszej tożsamości narodowej. Lekturami wskazanymi przez Prezydenta RP na to wydarzenie są: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” z cyklu: Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Cieszynie skupi się wokół niebanalnej postaci, autora opowiadań ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” - Brunona Schultza. Pisarz oraz grafik żydowskiego pochodzenia posiadał wiele talentów oraz pojmował świat inaczej niż wszyscy, stąd właśnie na jego postaci postanowiono się skupić.

Uroczyste otwarcie Narodowego Czytania w Cieszynie odbędzie się tradycyjnie w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej 7 września o godz. 10:00. W programie oprócz wspólnego czytania przez mieszkańców wybranych fragmentów utworów znalazły się dwa wykłady tematyczne: Katarzyny Słupczyńskiej „Bruno Schultz - skromny geniusz” oraz „Żydzi na Śląsku Cieszyńskim” dra Jacka Proszyka, który w bardzo przystępny sposób wprowadzi słuchaczy w świat mistyki, teologii i ideologii, jaką kierowali się mieszkający na Śląsku Cieszyńskim wyznawcy religii mojżeszowej. Oprócz faktów i dat będzie też czas na anegdoty i dowcipy. Badacz dziejów żydowskich na Podbeskidziu odsłoni przed nami dawny świat, którego już nie ma, pomoże poznać nie tylko żydowskie poczucie humoru, ale i prawdziwą żydowską mądrość.

Dla uczestników wydarzenia przygotowano także pokazy tańców żydowskich w wykonaniu zespołu Klezmer. Po części oficjalnej, w Parku Pokoju odbędą się warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej, które będą ostatnim punktem sobotniego programu, ponieważ koncert plenerowy w wykonaniu Kuby Michalskiego z przyczyn niezależnych od organizatora został odwołany.

Na drugi dzień Narodowego Czytania, tj. niedzielę organizatorzy przygotowali zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z dr Jackiem Proszykiem, który przedstawi ludzi i historie zaklęte w kamiennych macewach starej nekropolii. Dla tych, którzy interesują się historią związaną z Żydami jest to doskonała okazja do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Liczba miejsc na warsztaty kulinarne oraz zwiedzanie cmentarza jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na oba wydarzenia do odebrania w dniach 2-7 września w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama