, piątek 23 luty 2024
Zbliża się majówka z 24. przeglądem filmowym Kino na Granicy
Wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy, a więc w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie potrwa od 29 kwietnia to 3 maja. fot: fb/kinonagranicyDodaj do Facebook

Zbliża się majówka z 24. przeglądem filmowym Kino na Granicy

REDAKCJA
Od piątku do wtorku, na miłośników filmów z Polski, Czech i Słowacji. Wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy, a więc w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie potrwa od 29 kwietnia to 3 maja. W bogatym programie znalazł się wyrazisty repertuar filmowy, liczne spotkania z gośćmi, projekcje plenerowe, debaty o literaturze, a także koncerty.

Mocnym punktem cieszyńskiego Przeglądu będą nowe polskie filmy. - Zwracam szczególną uwagę na ciekawy "Wiarołom" Piotra Piotra Złotorowicza, "Brigitte Bardot cudowną" Lecha Majewskiego, „Bliskich” Grzegorza Jaroszuka, „Ćmy” Piotra Stasika, „Patho film” Adama Sikory, „Po miłość” Andrzeja Mańkowskiego i "Chrzciny" Jakuba Skoczenia. Polskie kino wciąż jest różnorodne, zaskakujące, ciekawe – zaprasza Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

- Wybór nowych czeskich filmów w tegorocznym programie Kina na Granicy po raz kolejny udowadnia, że kino czeskie wciąż ma dużo ciekawego do zaoferowania. Tegoroczna kolekcja jest zróżnicowana gatunkowo i prezentuje zarówno niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie animacji, jak i laureatów Czeskich Lwów. Przede wszystkim jednak mamy okazję zaprezentować mocną grupę debiutantów, których tematy mają potencjał, żeby przemówić do publiczności zagranicznej, np. film otwarcia „Pożar byłby lepszy“, zaprezentowany na tegorocznym Berlinale – podkreśla Martin Novosad, dyrektor programowy po stronie czeskiej. - Podobnie udało się zgromadzić reprezentatywny wybór nowych słowackich tytułów.

Poza nowym kinem polskim, czeskim i słowackim, widzowie wezmą udział w kilku retrospektywach – m.in. Jiříego Trnki, Andrzeja Wajdy, Daniela Olbrychskiego, a także „Viva Musica” oraz „Polonica”. Nie można jednak zapominać o tym, że Kino na Granicy to również wyjątkowa atmosfera i spotkania ze znanymi i lubianymi gośćmi ze świata filmowego. W tym roku do Cieszyna zawitają takie gwiazdy jak m.in. Adam Woronowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Musiałowski, Gabriela Muskała, Kinga Dębska, Maria Dębska, Łukasz Grzegorzek czy też Daniel Olbrychski właśnie. W programie znalazły się również ikoniczne już pokazy plenerowe, które odbędą się na Moście Przyjaźni – dawnym przejściu granicznym między Polską a Czechami.

„Kino na Granicy” to jednak nie tylko – wbrew temu, co wskazuje nazwa imprezy – przegląd filmów. Podczas wydarzenia odbędzie się także kilkudniowy cykl spotkań i debat „Literatura na Granicy”. W tym roku nosi on nazwę „Środkowoeuropejski kociołek”. – W owym "kociołku” mieszać się będą sprawy ważne i ciekawe, znane i nieznane, lecz wszystkie smakowite, "przyrządzone" przez takich "kucharzy", jak choćby czeska eseistka i prozaiczka Radka Denemarková oraz rabin i prozaik Karol Sidon, słowacki prozaik Pavol Rankov oraz eseista Martin M. Šimečka, a także polski reporter Wojciech Jagielski oraz interesujący się historią dziennikarz i pisarz Grzegorz Gauden. Gośćmi specjalnymi będzie dwoje przedstawicieli białoruskiego PEN Clubu, którzy schronili się w Polsce przed prześladowaniami. Nie zabraknie też poetów, młodszych i starszych, bo w końcu Cieszyn to miasto tak wspaniałych twórców tego gatunku jak Jerzy Kronhold i Zbigniew Machej. Zaprawdę, z tego kociołka każdy może wybrać coś dla siebie - zaprasza Andrzej S. Jagodziński, autor programu Literatury na Granicy.

Na spragnionych muzycznych wrażeń czekają koncerty na cieszyńskim rynku. 2 maja od godz. 19:00 na scenie usytuowanej w sercu miasta wystąpią No Logo, Květy oraz Coals. To jednak nie koniec rozrywek – w tym roku ulica Střelniční w Czeskim Cieszynie zostanie przekształcona w nietypowy klub festiwalowy. Kamerlik Caffee, kluby Blady Świt i oprócz dobrych drinków i czeskiego piwa zaproponują uczestnikom również koncerty lub sety DJ-skie. Po drugiej stronie Olzy Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza w swoje gościnne progi na afterparty z DJ-ami.

Wszystkie informacje na temat 24. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” znajdują się na stronie na www.kinonagranicy.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama