, sobota 9 grudnia 2023
Międzynarodowe Uroczystości Ullmannowskie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie
Od czwartku do niedzieli potrwają Międzynarodowe Uroczystości Ullmannowskie poświęcone pamięci Viktora Ullmanna - kompozytora urodzonego w Cieszynie.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Międzynarodowe Uroczystości Ullmannowskie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

REDAKCJA
Od czwartku do niedzieli potrwają Międzynarodowe Uroczystości Ullmannowskie poświęcone pamięci Viktora Ullmanna - kompozytora urodzonego w Cieszynie. Uroczystości Ullmannowskie zawitają do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po raz kolejny, wyraźnie utrzymując, a nawet rozwijając międzynarodowy wymiar imprezy. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

W tym roku Uroczystości Ullmannowskie w ramach kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego rozpoczną się 21 kwietnia o godzinie 18:00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” koncertem kameralnym w wykonaniu mieszkającej w Wiedniu izraelskiej śpiewaczki Shiry Karmon oraz hiszpańskiej pianistki Marii Garzon. Artystki zaprezentują publiczności pieśni oraz utwory fortepianowe Viktora Ullmanna. Tego dnia zobaczymy również fragment filmu „Viktor Ullmann – biografia nagrania“. Darmowe bilety dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie (ul. Główna 1).

W piątek (22 kwietnia) o godz. 10:00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego rozpocznie się Konferencja fachowa „Odbiór dzieła Viktora Ullmanna w krajach Europy Środkowej”. Wydarzenie powstało we współpracy z Instytutem Kompozytorów Terezińskich. Swój udział zapowiedzieli prelegenci z Republiki Czeskiej, Polski oraz Niemiec. Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak ze względu na ograniczone miejsca obowiązują darmowe bilety, które dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie (ul. Główna 1).

W piątkowy wieczór (godz. 18:00) Synagogę Schomre Schabos w Czeskim Cieszynie wypełnią dźwięki recitalu fortepianowego. Przed publicznością wystąpi czeski pianista i kompozytor Jan Dušek. Wykonawca w swoim recitalu, oprócz muzyki Ullmanna, zaprezentuje również kompozycje współczesnych mu muzyków oraz autorską premierę światową utworu inspirowanego Viktorem Ullmannem. Bilety w cenie 100 koron można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie (ul. Główna 1).

W kolejnym dniu Uroczystości Ullmannowskich (sobota, 23 kwietnia, godz. 18:00) na Małej Scenie Teatru Cieszyńskiego zobaczymy lalkową wersję "Cesarza Atlantydy albo Odmowy Śmierci" – najsłynniejszej opery Ullmanna w reżyserii Herberta Gantschachera. Austrię będzie w tym roku reprezentować eksperymentalny zespół muzyczno-teatralny ARBOS z Klagenfurtu w Karyntii. Bilety w cenie 100 koron można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie, ul. Główna 1.

Kolejnym wydarzeniem będzie spacer śladami Viktora Ullmanna (24 kwietnia, godz. 10:00), który poprowadzi Irena French, dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego). Miejscem zbiórki będzie Plac Józefa Poniatowskiego, wstęp wolny.

Ostatni dzień festiwalu także będzie poświęcony teatrowi muzycznemu. Dzięki współpracy Uroczystości Ullmannowskich oraz Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie festiwalowa publiczność będzie miała okazję (w ramach wyjazdu) zobaczyć operę innego „kompozytora terezińskiego” współczesnego Ullmannowi – Zaręczyny we śnie Hansa Krásy (na motywach noweli F. M. Dostojewskiego "Sen wuja").

Wyjazd do teatru w Ostrawie odbędzie się 24 kwietnia. Odjazd autobusu o godz. 13:30 z dworca autobusowego w Czeskim Cieszynie. Bilety w cenie 210 koron można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie, ul. Główna 1.

Viktor Ullmann

Viktor Ullmann urodził się 1 stycznia 1898 w żydowskiej rodzinie w Cieszynie, w domu przy ul. Górnej, niedaleko koszar, w których odbywał służbę jego ojciec. W Cieszynie uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1909 r. wraz z matką przeniósł się do Wiednia. Tam ukończył gimnazjum, ucząc się jednocześnie teorii muzyki pod kierunkiem dr Josefa Pohlaneura. Po zakończeniu wojny kształcił się jako pianista u Eduarda Steuermanna, wstąpił też do seminarium dla kompozytorów prowadzonego przez Arnolda Schönberga. W maju 1919 r. po małżeństwie z praską Żydówką Marthą Koref przeniósł się do Pragi, gdzie m.in. był dyrygentem w Nowym Teatrze Niemieckim. W tym czasie powstały pierwsze kompozycje Ullmanna, m.in. „Die Schönberg Variationen”, których prawykonanie w 1929 r. na festiwalu muzycznym w Genf zwróciło uwagę krytyki na jego talent. W latach 1929-31 pracował jako kompozytor i dyrygent w Zürichu, następne dwa lata prowadził księgarnię antropozoficzną w Stuttgarcie. W 1933 r. wrócił do Pragi, gdzie działał jako pedagog muzyczny, dziennikarz, tworząc dalsze kompozycje. Po zajęciu przez hitlerowców Czech i Moraw Ullmann został objęty restrykcjami wobec osób żydowskiego pochodzenia. W 1942 r. deportowano go wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego w Terezinie, dokąd naziści wysłali większość czeskich Żydów. Także tu prowadził aktywną działalność muzyczną, m.in. pisząc dalsze dzieła muzyczne, uratowane przed zniszczeniem przez przyjaciół. 16 października 1944 r. został skierowany transportem do Oświęcimia, gdzie dwa dni później zginął w komorze gazowej. Viktor Ullmann jest obecnie uważany za jednego z największych światowych kompozytorów muzyki współczesnej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama