, niedziela 14 sierpnia 2022
Wydarzenia na tydzień: Polonusi wystartowali
Polonusi z 23 krajów świata będą rywalizować podczas X jubileuszowych Igrzysk Zimowych. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wydarzenia na tydzień: Polonusi wystartowali

5 miast, 600 zawodników z 23 krajów to bilans otwartych X jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych Śląsk-Beskidy 2012. Rywalizacje odbędą się również na Śląsku Cieszyńskim. W Bielsku-Białej z kolei odbywać się będzie 55. Bielska Scena Kabaretowa. Sprawdźcie szczegóły wydarzeń na tydzień.


28 lutego

Obywatele facebooka

Portale społecznościowe, komunikatory, wszechobecne portale online stanowią coraz większą część życia przeciętnego człowieka. Dla społeczeństwa bycie w sieci, bycie non stop online jest niejako naturalnym środowiskiem funkcjonowania. O życiu w sieci poświęcone będzie kolejne spotkanie w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie. W Świetlicy zostanie przedstawiony nowy raport "Obiegi Kultury - społeczna cyrkulacja treści", w którym udostępnione zostały wynika badań, dotyczące aktywności kulturalnej za pośrednictwem sieci oraz współdziałania młodych w wirtualnej przestrzeni. Dyskusja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych porozmawiamy o tym, czym jest dla młodzieży z Cieszyna wolność w sieci i otwarta kultura. Spotkanie poprowadzi Anna Cieplak. Rozmowa rozpocznie się o godz. 16.00 w poniedziałek, 285 lutego.

28 lutego

X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012

600 polskich zawodników, mieszkających w różnych regionach świata będzie rywalizować w X jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych "Śląsk-Beskidy" 2012. Zawody rozpoczną się 26 lutego i potrwają do 2 marca. Na wszystkich uczestników czeka 10 dyscyplin sportowych, rywalizacja odbędzie się w 5 polskich miejscowościach.

Program:

27.02 - poniedziałek
godzina 10.00 - Biegi narciarskie - sprinty - Trasy na Kubalonce - Wisła
godzina 09.30 - Carving - Skrzyczne trasa FIS Doliny
godzina 13.00 - Hokej na lodzie - Stadion Lodowy - Tychy
godzina 17.00 - Uroczyste wręczenie medali - Plac przy Urzędzie Miasta - Szczyrk
godzina 19.00 - Światowe Forum Polonijne - Hotel Orle Gniazdo - Szczyrk

28.02 - wtorek
godzina 10.00 - Biegi narciarskie 3 i 5 km - Trasy na Kubalonce
godzina 09.30 - Snowboard - Skrzyczne trasa FIS Doliny
godzina 13.00 - Hokej na lodzie - Stadion Zimowy - Tychy
godzina 10.00 - Short - track - Hala Widowisko-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków - Cieszyn, ul. Sportowa 1

29.02 - środa
godzina 10.00 - Biathlon sprinty - Trasy na Kubalonce
godzina 09.30 - Narciarstwo alpejskie - slalom - Skrzyczne trasa FIS Doliny
godzina 10.00 - Wielobój łyżwiarski - Bielsko-Biała, Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Karbowa 26
godzina 13.00 - Turniej hokeja - Stadion Zimowy - Tychy
godzina 17.00 - Uroczyste wręczenie medali - Plac przy Urzędzie Miasta - Szczyrk

01.03 - czwartek
godzina 10.00 - Biathlon 6 i 8 km - Trasy biegowe na Kubalonce
godzina 09.00 - Narciarstwo alpejskie - slalom gigant Skrzyczne trasa FIS Doliny
godzina 10.00 - Saneczkarstwo - trening - trasa Szczyrk, ul. Sosnowa
godzina 17.00 - Uroczyste wręczenie medali - Plac przy Urzędzie Miasta - Szczyrk
godzina 19.00 - Spotkanie z Polskimi Olimpijczykami - Hotel Orle Gniazdo - Szczyrk

7. 02.03 - piątek
godzina 09.00 - Narciarstwo alpejskie - slalom równoległy - Skrzyczne trasa FIS Doliny
godzina 11.00 - Slalom Polskich Olimpijczyków - Skrzyczne trasa FIS Doliny
godzina 09.30 - Saneczkarstwo - trasa Szczyrk, ul. Sosnowa
godzina 10.00 - Nordic Walking - Bielsko-Biała, ul. Karbowa 26 przy hali widowisko-sportowej
godzina 17.00 - Uroczyste wręczenie medali - Hotel Orle Gniazdo - Szczyrk
godzina 19.00 - Uroczyste zakończenie Igrzysk - Wisła Amfiteatr

Słowa i obrazy

28. lutego w Cieszyński Dom Narodowy zaprasza na spotkanie poetycko muzyczne "Słowa i obrazy", podczas którego swoje wiersze, będące m.in. ilustracjami do wystawy malarstwa Jerzego Pilcha, zaprezentuje Jerzy Oszelda. Podczas spotkania zagra Zbigniew Wałach i Krzysztof Fuszyński. Początek imprezy o godz. 17.00 we wtorek, 28 lutego. Wstęp wolny.

29 lutego

Czy szkoły będą likwidowane?

Debata dotyczącą powodów oraz skutków likwidacji szkół na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz całej Polski odbędzie się w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie. Podczas spotkania omówiona zostanie również nowa propozycja Związku Nauczycielstwa Polskiego "Pakt dla Edukacji". W panelu dyskusyjnym udział wezmą: wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Muras. "Pakt dla edukacji", który będzie omawiany podczas spotkania, to dokument, który jest wyraźnym głosem środowiska oświatowego i akademickiego zawierający wskazówki dla władz dotyczące nie tylko prowadzenia placówek oświatowych, ale i całościowego podejścia do polityki oświatowej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, 29 lutego. Wstęp wolny.

1 marca

Casting w Wiśle

Wiślańscy miłośnicy muzyki szukają chętnych do nowego żeńskiego zespołu wokalnego. Zgłoszenia przyjmują do końca lutego. Aby wziąć udział w castingu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go na adres kultura@wisla.pl bądź dostarczyć go osobiście do Wiślańskiego Centrum Kultury do 29 lutego. Formularz dostępny jest na stronie www.wisla.pl. By móc zostać członkiem żeńskiego, wiślańskiego zespołu wokalnego trzeba mieć ukończone 16 lat i wziąć udział w castingu, na który przygotować trzeba dwa utwory zróżnicowane stylistycznie. Przesłuchanie odbędzie w sali Kina "Marzenie" 1 marca o godz. 17.00.

Wystawa fotografii szkoły Wojtka Wandzla

Wystawa "Dwa w Jednym" to połączenie dwóch prezentacji: zdjęć wykonanych przez uczestników Skoczowskich Warsztatów Fotograficznych oraz ich portretów autorstwa Wojciecha Wandzla. Wystawę można było obejrzeć już w skoczowskim ARTadresie, teraz zdjęcia tutejszych fotografów będzie można zobaczyć w Galerii na Piętrze Cieszyńskiego Domu Narodowego. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 marca o godz. 18.00.

A może do Bielska?

Moje drzewko pomarańczowe

Zézé, mały-duży bohater, jak na pięciolatka nadzwyczaj dużo wie o życiu. Zdaje sobie sprawę z nędzy i biedy, która dotyka coraz większej części społeczeństwa, rozumie potrzeby swojego bezrobotnego ojca, zna problemy, które dotykają dorosłych. Sam jednak pozostaje ze swoimi potrzebami. Wzruszająca opowieść o tym, co ważne w życiu wzorowana jest po części na przygodach Małego Księcia. Spektakl "Moje drzewko pomarańczowe" można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Polskiego we wtorek i środę, 28 i 29 lutego, o godz. 11.00.

55. Bielska Scena Kabaretowa

Kabaret Koń Polski wystąpi podczas 55. Bielskiej Sceny Kabaretowej (BSK). Grupa od ponad 25 lat istnieje na scenie, niezwykle popularna, zwłaszcza wśród telewidzów. Ich dwa autorskie seriale telewizyjne - Badziewiakowie i Skarb Sekretarza cieszyły się ogromna popularnością. W pierwszej części BSK wystąpią goście specjalni. Pełniący obowiązki gospodarza kabaret Długi przygotowuje niespodzianki, prapremiery i kolejną klasyczną piosenkę kabaretową. "55. Bielską Scenę Kabaretową" będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Polskiego we wtorek, 28 lutego, o godz. 19.00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama