, niedziela 26 maja 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: Pierwsze w tym roku spotkanie z aktorami Sceny Polskiej
Spektakl, który swoją premierę miał 14 grudnia to zabawna i zaskakująca komedia, w której znajduje się także miejsce na wzruszenie i poważną refleksję.  fot: tdivadlo.czDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Pierwsze w tym roku spotkanie z aktorami Sceny Polskiej

Przed nami pierwsze w tym roku zapowiedzi wydarzeń kulturalnych! Mimo iż początek roku nie jest najpopularniejszym terminem na organizację wydarzeń kulturalnych, to udało się nam znaleźć kilka propozycji na zbliżający się weekend. Wśród nich znajdziecie m.in. pierwszą w tym roku okazję do spotkania z aktorami Sceny Polskiej, którzy wracają ze spektaklem "Szkoła Żon". Ciekawie przedstawia się także repertuar kina Piast w Cieszynie. Nie zabraknie także zapowiedzi koncertów, zaproszenia na Cieszyński Targ Staroci, pierwsze urodziny cieszyńskiej Akademii Dźwięku, a także inaugurację sezonu narciarskiego w Wiśle podczas której, na scenie wystąpi Grubson.

3 stycznia

Koncert Noworoczny w Wiedeńskim Stylu

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na Koncert Noworoczny w Wiedeńskim Stylu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Krzysztofa Durlowa. Koncert odbędzie się w piątek, 3 stycznia o godz. 18:00 w sali widowiskowej MDK "Prażakówka". Podczas koncertu będzie można usłyszeć dwóch solistów: Sabinę Olbrich-Szafraniec oraz Huberta Miśkę. Bilety w cenie: 40 zł.

4 stycznia

Koncert Noworoczny w Goleszowie

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie zaprasza na Koncert Noworoczny, który odbędzie się w sobotę, 4 stycznia o godz. 17:00 w sali widowiskowej GOK w Goleszowie. W programie występ Teatru Tańca "Kwieciste Gwiazdy" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Goleszów". Wstęp wolny.

Pierwsze urodziny Akademii Dźwięku w Cieszynie!

- Minął rok. Intensywny rok. Rok wzlotów i upadków. Rok ogromnych stresów i ogromnej satysfakcji. Rok łez ze zmęczenia i ze wzruszenia. Rok tak intensywny, jak żaden poprzedni. Świętujmy roczek Akademii wspólnie! Będzie ciasto, będzie karaoke, wspólne rozmowy i gry - przekonują organizatorzy pierwszych urodzin Akademii Dźwięku w Cieszynie. Urodzinowa impreza odbędzie się w sobotę, 4 stycznia w godzinach od 13:00 do 14:30 w siedzibie Akademii Dźwięku w Cieszynie przy ul. Głębokiej 25. Wstęp wolny.

BeSKIdy Winter Go - Inauguracja sezonu narciarskiego

W sobotę, 4 stycznia po raz pierwszy w historii odbędzie się wojewódzka inauguracja sezonu narciarskiego na Śląsku. W Wiśle będzie można pojeździć za darmo, wziąć udział w imprezie apress-ski i posłuchać koncertu GrubSona. To wszystko już 4 stycznia na górnej stacji kolei linowej Skolnity w centrum Wisły w ramach wydarzenia BeSKIdy Winter Go. - Podczas inauguracji sezonu narciarskiego w województwie śląskim czeka nas mnóstwo atrakcji. przede wszystkim to, co narciarzy najbardziej interesuje - przez cały dzień na stacji Skolnity wszyscy będą mogli pojeździć zupełnie bezpłatnie. Zwieńczeniem całego dnia będzie koncert Grubsona, po nim odbędzie się impreza apress-ski - mówi Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego urzędu miasta. rganizatorzy inaugurującej nowy sezon narciarski imprezy BeSKIdy Winter Go zapowiadają m.in. bezpłatne zajęcia z instruktorami narciarstwa dla dzieci (od 9:30 do 12:30) i dorosłych (od 12:30 do 15:30). W tym przypadku warto się śpieszyć, ilość miejsc jest ograniczona, rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem szkola.narciarska@skolnity.pl. Oprócz tego w ciągu dnia będą odbywały się artystyczne warsztaty dla dzieci, zumba na śniegu, gry i zabawy na sportowo. Na narciarzy, którzy tego dnia odwiedzą Wisłę czekają też konkursy z nagrodami w postaci karnetów narciarskich na stoki oraz pamiątkami z beskidzkich miejscowości. Szczegółowy program imprezy znajduje się tutaj.

5 stycznia

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego zaprasza na "Szkołę Żon"

W niedzielę, 5 grudnia nadarzy się kolejna okazja by poznać jedną z najnowszych produkcji Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Tego dnia wystawiony zostanie bowiem spektakl "Szkoła Żon" w reżyserii Bogdana Kokotka. Spektakl, który swoją premierę miał 14 grudnia to zabawna i zaskakująca komedia, w której znajduje się także miejsce na wzruszenie i poważną refleksję. Główny bohater „Szkoły żon”, podstarzały Arnolf, postanawia wreszcie się ożenić. Ponad dwadzieścia lat studiował, niczym filozof, zagadnienie: jak uniknąć rogów małżeńskich. Wreszcie znalazł sposób: żona musi być absolutnie głupia i wszystko zawdzięczać mężowi. A cała umiejętność, jaką powinna posiadać, to „modlić się, kochać męża i prząść na wrzecionie". W "Szkole Żon" występują: Tomasz Kłaptocz, Patrycja Sikora, Łukasz Kaczmarek, Joanna Gruszka, Kamil Mularz, Grzegorz Widera oraz Zbyšek Radek. Spektakl "Szkoła Żon" wystawiony zostanie w niedzielę, 5 grudnia o godz. 17:30. Bilety do nabycia tutaj.

W Nowy Rok z harfą

W najbliższą niedzielę, 5 grudnia w kawiarni Cafe Muzeum w Cieszynie odbędzie się koncert zatytułowany "W Nowy Rok z harfą", w ramach którego wystąpi Ewa Jaślar oraz jej goście. Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Bilety do nabycia w Cafe Muzeum.

Cieszyński Targ Staroci

Cieszyński Ośrodek Kultury i Miasto Cieszyn zapraszają na Cieszyński Targ Staroci, który odbędzie się w niedzielę, 5 stycznia w godzinach od 8:00 do 14:00 w Cieszyński Ośrodku Kultury "Dom Narodowy". - Wszystkich hobbystów i kolekcjonerów, a także mieszkańców Cieszyna zapraszamy na to wydarzenie. Będzie okazja kupić, sprzedać lub wymienić przedmioty, których nie kupimy w centrum handlowym. Każdy z nich ma swoją historię, swoją duszę, więc kolekcjonerzy będą mieli nie lada okazję, by wzbogacić swoje zbiory – zachęca Adam Cieślar, dyrektor COK Dom Narodowy. Wstęp na Cieszyński Targ Staroci jest bezpłatny.

Rodzinne kolędowanie w Istebnej

Parafia Dobrego Pasterza w Istebnej serdecznie zaprasza na Rodzinne Kolędowanie z działającymi przy parafii grupami muzycznymi, jakie odbędzie się w niedzielę 5 stycznia tuż po wieczornej Mszy Świętej ok. godz. 17.30 w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Podczas koncertu usłyszymy kolędy i pastorałki w wykonaniu Kapeli „Dobry Pasterz”, Kapeli Charbela, Scholii Paschalnej, Wspólnoty „Ogień Boży”, Edyty Mojeścik oraz Grupy Góralskiej.

Ahawa - Koncert Kolęd w Brennej

Restauracja &Pokoje Beskid w Brennej zaprasza na koncert zespołu Ahawa. Zabrzmią dźwięki kolęd i pastorałek, tych bardziej jak i mniej znanych. Początek koncertu o godz. 16:00. Wstęp wolny!

W weekend idź do kina!

Repertuar Kina Piast w Cieszynie

2 stycznia WYSTAWA NA EKRANIEGOYA. WIDZENIE CIAŁA I KRWI , godz. 20:15, bilety: 18 zł (w przedsprzedaży), 20 zł (w dniu projekcji)

Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Goya był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa mająca miejsce w The National Gallery w Londynie. Prezentowany w naszym kinie film wykorzystał to wydarzenie, aby prześledzić bogate życie Goi.Pod wpływem Rembrandta i Velázqueza Goya stworzył nowy realizm, który nie schlebiał i nie bał się pokazywać, co artysta zaobserwował, tak pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym.Mimo to artysta był sowicie opłacany i wynagradzany przez najpotężniejsze osoby w kraju,uważające za wyznacznik prestiżu bycie malowanymi przez najlepszego artystę swoich czasów.Rodzina królewska, arystokraci, politycy i bliscy przyjaciele – wszyscy byli poddawani przez Goyę jego nowoczesnej metodzie, pozwalającej uchwycić szybkie zmiany gestu i emocji. Siła wizji Goi oraz jego techniczna maestria uczyniły go jednym z najbardziej podziwianych i szanowanych artystów epoki.

2-4 stycznia FUTRO Z MISIA, godz. 15:45, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)
5-6 stycznia FUTRO Z MISIA, godz. 18:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Boss podhalańskiej mafii, o wiele mówiącej ksywie Nerwowy, jest wściekły. To akurat w jego przypadku normalne, bo facet z natury nie jest oazą spokoju, ale tym razem ma naprawdę dobry powód. Jego ludzie podczas brawurowej akcji ukradli z komisariatu w Tczewie 120 kilogramów ziołowej herbatki. Po cholerę gangsterom ziołowa herbatka? No właśnie. W policyjnym magazynie miała być marihuana, ale ktoś ubiegł zakopiańskich zakapiorów i zwiał z towarem. Całej sprawie bacznie przyglądają się agenci Dzik i Żubr z CBŚ, którzy podejrzewają przekręt na wojewódzką skalę. Tymczasem na Pomorzu ktoś handluje doskonałej jakości „trawką”…

3-9 stycznia URWIS, godz. 14:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Urwis od szczeniaka żył w luksusie, nauczony, że na jedno szczeknięcie ma do dyspozycji służbę,miski pełne serdelków i drapanie za uchem. Niestety jego ukochana Pani po długim i szczęśliwym życiu przenosi się do wieczności, a jej spadkobiercy nie lubią czworonogów i w ten sposób, z dnia nadzień rozpieszczony kanapowiec traci dach nad głową i jedyną bliską osobę. Sam, w dzikim i pełnym niebezpieczeństw świecie musi nauczyć się panujących w nim reguł.Trzeba przyznać, że Urwis sam sobie nie ułatwia zadania, bo wszystkich wokół traktuje z wyższością i niechęcią. Czeka go więc trudna szkoła życia. Na szczęście spotka na swej drodze pewną początkującą piosenkarkę, która co prawda mieszkanko ma malutkie, ale serce wielkie. Już wkrótce dziewczyna i Urwis stworzą przebojowy duet!

3-4 stycznia JUDY, godz. 17:45, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)
5-6 stycznia JUDY, godz. 15:45, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która prawie pogodziła się z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie, Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna, może być tym na którego czekała całe życie?

3-8 stycznia JAK ZOSTAŁEM GANGSTEREM. HISTORIA PRAWDZIWA, godz. 20:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 13 zł (filmowa środa)

Ballada gangsterska okraszona sporą ilością humoru, opowiadana z perspektywy człowieka, który na przełomie XX i XXI wieku zajmował się „bandytką” w Polsce. Pełna zwrotów akcji opowieść o dochodzeniu do władzy i wielkich pieniędzy w świecie, gdzie charakter i siła znaczą nie mniej niż lojalność i przyjaźń. W życiu Bohatera filmu liczą się tylko dwie osoby – najbliższy przyjaciel i ukochana kobieta, zaś światem jego interesów rządzi przemoc. Akcja filmu zaczyna się w latach 70-tych – już wtedy młody Bohater wie, że adrenalina smakuje lepiej niż mleko w proszku. Z czasem odkrywa też pragnienie posiadania pieniędzy, władzy i bycia ponad prawem. Rozpoczyna się transformacja, a jego gangsterski talent rozkwita. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię... Ta oparta na faktach historia po raz pierwszy ukazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów, którzy zaczynając w kreszowych dresach stworzyli organizację przestępczą panującą nad całym krajem...

Repertuar Teatru Elektrycznego w Skoczowie

2-5 stycznia Ukryta gra, godz. 19:00, bilety: 17 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.

3-5 stycznia Kraina lodu 2, godz. 17:00, bilety: 17 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Dlaczego Elsa urodziła się obdarzona magiczną mocą? Odpowiedź na to pytanie nie daje jej spokoju i… zagraża całemu królestwu! Dlatego razem z Anną, Kristoffem, Olafem i Svenem wyruszają w niebezpieczną i niezwykłą podróż. Czy ta wyprawa odmieni życie bohaterów? Czego się podczas niej dowiedzą? Jakie przygody przeżyją? W oscarowej Krainie lodu Elsa bała się, że jej moc jest zbyt potężna i może doprowadzić do katastrofy. W drugiej części musi mieć nadzieję, że ta moc będzie wystarczająca, aby przezwyciężyć problemy, które napotka. Czy tak się stanie?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama