, poniedziałek 15 lipca 2024
Wielki Piątek - najważniejsze święto w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
W Wielki Piątek, w dzień wielkiej powagi i postu, nie biją dzwony w kościołach, w niektórych parafiach nie grają nawet organy, a obecni na nabożeństwach wierni z reguły ubrani są na ciemno.  fot: Wojciech TrzcionkaDodaj do Facebook

Wielki Piątek - najważniejsze święto w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

Barbara Śliż
Najważniejsze święto w Kościele Ewangelicko-Augsburskim to Wielki Piątek. W tym dniu Luteranie na Śląsku Cieszyńskim spotykają się w swoich kościołach i podczas nabożeństw, słuchają fragmentów z historii męki i śmierci Zbawiciela.

Wielki Piątek ustanowiony został na pamiątkę dnia, w którym zostało wypełnione przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem. - W interpretacji samego Jezusa Chrystusa, a potem także Apostołów tym wyjątkowym, szczególnym, bezprecedensowym dniem w dziejach Ziemi jest Wielki Piątek. To na ten dzień wskazywali Prorocy, o tym dniu mówił Zbawiciel - komentuje Jan Kozieł, pastor ewangelicki.

Do tradycji ewangelickiej należy wspólne, w ciszy i w skupieniu, przystępowanie do komunii w tym dniu. Chrześcijaństwo obchodzi radosne święta przyjścia na Ziemię Jezusa w Betlejem, wierni z wdzięcznością przyjmują głoszoną przez niego naukę, jednak zbawienie wieczne, uwolnienie od wiecznego potępienia, prawo wejścia do Królestwa Bożego po zmartwychwstaniu zapewnił Jezus Chrystus grzesznikowi dopiero swoją męczeńską śmiercią na krzyżu Golgoty.

- Jezus przyszedł, by zbawić grzesznika, wyrwać go z niewoli przekleństwa wiecznego, zapłacić za niego samym sobą. Stąd z takim pietyzmem podchodzą ewangelicy do Wielkiego Piątku. Corocznie celebrujemy go z największą czcią i wdzięcznością - dodaje pastor.

W Wielki Piątek, w dzień wielkiej powagi i postu, nie biją dzwony w kościołach, w niektórych parafiach nie grają nawet organy, a obecni na nabożeństwach wierni z reguły ubrani w ciemne stroje.

W luterańskich świątyniach odprawiane są dwa nabożeństwa. Czytana lub śpiewana jest "Improperia" oraz "Trishagion". Krzyż ołtarzowy jest przesłonięty kirem. W świątyniach tradycyjnie zbierana jest ofiara wielkopostna na działalność diakonijną.

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce, połowa wszystkich ewangelików mieszkających w Polsce żyje na Śląsku Cieszyńskim.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To pisał jakiś baran co myśli,że pokaleczy gwarą i błyszczy.buahahaha

Nierozumiym, aby śmierć była nejwiynkszym świyntym. To sie niechce wierzić, że sóm ludzie, do kierych śmierć je podstawóm chrześcijaństwa. To mi wyglóndo na spółek masochistów. Na Ziymi, podle nejnowszej statystyki, już umrziło kole 100 milijardów ludzi. A co nóm żyjóncym to garantuje po naszej śmierci? Ganc nic, jyny zapómniyni po czasie, jak u tych downo umrzitych!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama