, poniedziałek 26 września 2022
Współczesne rozumienie kultury tematem 43. OZME (zdjęcia)
Integracja, duchowy rozwój, spotkanie z kulturą i sztuką oraz przekonanie, że każdy może znaleźć swoje miejsce w Kościele, to główny cel organizatorów OZME. fot: Adam JaroszDodaj do Facebook

Współczesne rozumienie kultury tematem 43. OZME (zdjęcia)

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Blisko tysiąc osób z całej Polski, wzięło udział w przeglądzie kultury tworzonej przez ludzi różnych wyznań chrześcijańskich, w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej (OZME). Tegoroczna edycja imprezy, pod hasłem: \"Nie lura a kultura\" odbyła się w Wiśle, w dniach 30.09-02.10.
Podczas spotkania w Wiśle, młodzież, dorośli i okoliczni mieszkańcy, mieli okazję uczestniczyć w seminariach, warsztatach, koncertach oraz rozgrywkach sportowych. Czekały na nich również atrakcje turystyczne, takie jak przejście Wisły szlakami: sportowym, regionalnym, oraz szlakiem Burschego. Ten ostatni zakończył się w leśnym kościele, na tzw. Kamieniu na Bukowej.

- Lura kojarzy mi się z kawą bez smaku, czymś nijakim, podróbką, wyrobem czekoladopodobnym. Kultura to smak, wyrazistość, autentyzm, pasja - mówi Bożena Giemza, koordynator ds. Public Relations Centrum Misji i Ewangelizacji. - Osiągnęliśmy pewien cel. Na spotkaniach uczestniczyła młodzież, ale również starsi ludzie z całej Polski, którzy wspólnie podejmowali trudny temat współczesnego rozumienia kultury - dodaje i zaznacza, że każdy z nas jest częścią kultury, a w obecnych czasach za dużo narzekamy, a nie zwracamy uwagi na rzeczy pozytywne.

Sens hasła "Nie lura a kultura" tłumaczą uczestnicy zjazdu. - Zawsze oczekujemy od innych czegoś dobrego, mamy nadzieję, że nie podadzą nam "lury", lecz coś pełnego smaku - mówi Piotr. - Myślę, że każde zachowanie, każdy twórczy sposób spędzania czasu, jest wyrazem jakiegoś manifestu kulturowego - z refleksją stwierdza Mateusz i zadaje sobie pytanie, ile w tym wszystkim jest kultury, a ile lury.

- Wisła to nie tylko miasto, ale także źródło rzeki o tej samej nazwie, która płynie przez całą Polskę, by w Bałtyku osiągnąć swój cel - zauważa ks. Waldemar Szajtchauer, proboszcz parafii ewangelickiej w Wiśle, jeden z organizatorów zjazdu i dodaje, że hasło przewodnie tegorocznego OZME sugeruje, że myślimy o esencji, właściwym smaku życia wewnętrznie bogatego człowieka, aby mogło "płynąć" do wyznaczonego celu.
 
- Wielowyznaniowość Wisły jest jednym z jej bogactw. Dzięki temu funkcjonowanie wiślańskiej społeczności opiera się na ekumenizmie i wzajemnym poszanowaniu - mówi Lidia Forias, zastępca burmistrza Wisły i podaje przykład Wisły jako miejsca, gdzie ludzie różniący się światopoglądem potrafią współpracować i żyć ze sobą przy wzajemnym poszanowaniu pobożności i tradycji, jednocześnie zachowując własną tożsamość wyznaniową. 

OZME jest podsumowaniem całorocznej pracy z młodzieżą i dorosłymi. Integracja, duchowy rozwój, spotkanie z kulturą i sztuką oraz przekonanie, w szczególności młodych ludzi, że każdy może znaleźć swoje miejsce w Kościele, to główny cel organizatorów.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

który ogranicza formuła...(dop. J.O.)

kultura niska (lura), wyższa...wysoka (nektar i to...raczej - koniecznie, wypływający z bożego źródła...) - widzę kulturę, jako zjawisko neutralne światopoglądowo, mające więcej wspólnego z uniwersum wartości, niż z konkretnymi, np chrześcijańskimi etykietkami...dlatego jest mi zdecydowanie bliżej do "przystanku Woodstock", niźli do "przystanku Jezus", którego ogranicza formuła światopoglądowa - dobra jest definicja prof. Fl. Znanieckiego: "kultura jest to ład aksjo-normatywny"

obcojęzyczne wstawki: "...Public Relations Centrum...". Dam Wam, tak myślę, dobrą radę. Zróbcie coś świetnego, wspaniałego i to coś, jeżeli nazwiecie po polsku, możecie być pewni, że z czasem zagraniczni obywatele będą się uczyć polskiego.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama